Noir Burlesque, czyli rasowy kryminał noir w komiksowym opakowaniu

utworzone przez | sty 31, 2023 | Recenzja, Zima z kryminałem

Enrico Marini, po rewelacyjnym Batmanie: Mrocznym Księciu z bajki, powraca na polski rynek wydawniczy z kryminałem noir pod tytułem Noir Burlesque. Jak wypada nowe dzieło włoskiego twórcy? Zapraszamy do recenzji!

Rzecz dzieje się w latach pięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych. Slick powraca do miasta, by odnaleźć swoją dawną kochankę, burleskową tancerkę Caprice. Nie wie, że jego stara miłość jest zaręczona z szefem miejscowej mafii. Przez to nasz bohater popada w konflikt.

Marini stworzył bardzo klasyczny kryminał noir. Autor wykorzystał bardzo klasyczne motywy oraz tropy związane z tym gatunkiem, ale nadal czyta się go ze sporym zainteresowaniem. Slick jest byłym żołnierzem, biorących udział w II wojnie światowej, ale i także byłym przestępcą, znający środowisko mafijne od podszewki. Przez swoje uczucie do Caprice wpada w kolejne i kolejne kłopoty. Mamy tutaj oczywisty motyw femme fatale i wątek ten jest osią fabuły. Boli trochę to, że komiks kończy się w momencie dosyć dużego zwrotu akcji. Pozostaje czekać na kolejny tom.

To, co wyróżnia ten komiks na tle innych dzieł w klimacie noir, to niewątpliwie kreska Mariniego. Stworzył on komiks niezwykle zmysłowy, pełen erotycznego napięcia pomiędzy głównymi bohaterami, ale też przemocy. Marini zastosował w swoim komiksie ciekawy chwyt. Przez większośc komiksu posługuje się sepią, a gdzieniegdzie dodaje czerwone elementy, takie jak usta i włosy Caprice. Dzięki temu dodaje trochę onirycznego, czy nawet mistycznego wręcz, charakteru całości. Kapitalna rzecz!

Noir Burlesque jest sprawnie napisanym oraz zrealizowanym komiksem. Ciekawe, pełne napięcia erotycznego relacje naszych bohaterów, bardzo ładna i oryginalna kreska oraz przecudny klimat sprawiły, że czytelnik z pewnością będzie czekał na kolejny tom. Gorąco polecamy fanom historii kryminalnych w ciężkim, dusznym klimacie noir!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This