Gangrena, czyli walka z własnymi i cudzymi demonami

utworzone przez | lut 1, 2023 | Recenzja, Zima z kryminałem

Niedawno opublikowaliśmy recenzję Śpijcie, kotki, a już wracamy z cyklem o Olivii Rönning i Tomie Stiltonie i kolejnym tomem w cyklu napisanym przez Cillę i Rolfa Börjlindów. Piąty tom nosi tytuł Gangrena. Autorzy dalej prowadzą grę z czytelnikiem, polegającą na napinaniu jego nerwów. to zdecydowanie lektura dla odpornych ludzi! Dlaczego?

 

Wcale nie dlatego, że litrami leje się krew czy czytelnik będzie miał przyjemność przeczytać szczegółowy opis makabrycznego aktu ucinania ręki czy nogi. Fakt, autorzy nie stronią od wstrząsających zbrodni, jednak ich siła polega na bardziej subtelnych metodach oddziaływania na psychikę czytelnika. Czyni to z książek Börjlindów jeszcze bardziej przeszywającą lekturę.

Tym razem dwójka głównych bohaterów przez większość fabuły przebywa na odrębnych kontynentach. Tom otrzymuje tajemnicze zlecenie w roli prywatnego detektywa (oczywiście wydaje się miłe i bezpieczne, a wiemy, jak będzie naprawdę), a Olivia pracuje nad dochodzeniem w sprawie wybuchu bomby, która zabija całą rodzinę pewnej prokurator. Policja dość szybko rozwiązuje sprawę, skazanie zamachowca też nie nastręczało trudności, jednak instynkt młodej policjantki i emocjonalne zaangażowanie podpowiadają jej, że być może sprawa nie była tak jednoznaczna. W tym czasie Tom już na dobrym tropie, aby rozwiązać swoje zadanie, ale musi skorzystać z pomocy Olivii. I wtedy akcja nabiera rumieńców! Więcej nie zdradzimy.

Zaletą całego cyklu są niesztampowe postaci głównych bohaterów. W tej części mamy okazję poznać ich jeszcze lepiej i obserwować, jak radzą sobie z bardzo dużymi trudnościami życiowymi. Los przygotował dla nich spore wyzwania! Mierzą się nie tylko z własnymi doświadczeniami, ale także z samotnością w tłumie, niezdolnością do podzielenia się swoimi problemami z innymi. Mają swoje własne powody, dla których to robią, ale nie zmienia to konsekwencji: z problemami i dylematami muszą poradzić sobie sami, nawet pomimo tego, że mają dookoła ludzi, na których mogliby się wesprzeć.

Właśnie te wątki obyczajowo-społeczne czynią ten cykl kryminalny tak wyjątkowym, chociaż trudno zarzucić sprawom zbrodniczych występków, że są nieciekawe. Być może nie zadowolą każdego czytelnika, ale czy jest książka, która by spełniała te warunki? Raczej nie. Wróćmy jednak do Gangreny: gorąco polecamy! Nawet jeśli nie jest to najciekawsza (ale nadal bardzo wciągająca!) pozycja pod kątem śledztw, to pobudza do refleksji, a właśnie za to lubimy skandynawskie książki o morderstwach i innych wszeteczeństwach.

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *