Krzyk czapli, czyli Ann Cleeves w najlepszej formie

utworzone przez | mar 11, 2023 | Recenzja, Zima z kryminałem

Ann Cleeves potrafi wyczarować niesamowity klimat opowieści. Jej kryminały, których akcja toczy się w małych społecznościach, opierają się na skrzętnie ukrywanych tajemnicach. Nie mamy tutaj lejącej się krwi, chociaż to, co się dzieje, zazwyczaj potrafi może nie tyle zmrozić krew w żyłach, co poprzez skrzętną analizę wspólnot przyprawić o ciarki. W końcu dlaczego ktoś miałby zabijać powszechnie lubianego i ciepłego człowieka?

Drugi tom cyklu Dwie rzeki to kolejne śledztwo prowadzone przez detektywa Matthew Venna i jego zespół. Tym razem zostają wezwani do starej farmy, zamieszkałej między innymi przez artystów. W pracowni zostaje znaleziony ojciec twórczyni rękodzieła, która zajmuje się szklanymi wyrobami. W jego gardle tkwi odłamek wazonu. Jak to bywa w małych miejscowościach, relacje pomiędzy członkami społeczności mocno wpływają na przebieg wydarzeń, a czytelnik musi lawirować między ich kłamstwami i tajemnicami, a także mniej lub bardziej ukrytymi motywacjami. 

To na występujących charakterach Ann Cleeves wręcz nakazuje skupić się czytelnikowi. Bez głębokiego wejścia w naturę stworzonych przez nią postaci możemy tylko biernie śledzić wydarzenia, ponieważ nie uda nam się trafnie wytypować mordercy. A to wcale nie jest proste! Bohaterowie są skomplikowani i nie wykładają wszystkiego kawa na ławę. Do tego dochodzą przemyślenia policjantów, informacje przeanalizowane przez pryzmat ich myśli z jednej strony nabierają głębi, a z drugiej – stanowią dodatkową osłonę, która przysłania klarowność biegu wydarzeń. Prawdziwy majstersztyk! Nic dziwnego, że autorka jest jedną z najbardziej cenionych pisarek kryminałów w Wielkiej Brytanii.

Krzyk czapli to inteligentna powieść o ludzkich motywacjach oraz skomplikowana, rozbudowana intryga kryminalna w jednym. Historie Ann Cleeves to klasa sama w sobie!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This