Najciekawsze premiery książkowe października

utworzone przez | paź 29, 2023 | Najciekawsze premiery książkowe

Oto one: najciekawsze, najlepsze, najwspanialsze. Na wstępie już trzeba napisać, że niektóre wydawnictwa w tym miesiącu rozbiły bank! Z ich premier trudno było zrezygnować. Czyżby wiedzieli, że dla niektórych czytelników dopada jesienna melancholia i najlepszym dla nich lekarstwem jest kubek ciepłej herbaty i stos książkowych nowości? W tym miesiącu książek wybraliśmy aż 48 nowości. To praktycznie pozwala zbudować mur między szarugą za oknem a kanapą. Czy czegoś brakuje? Czy jeszcze czegoś potrzeba do szczęścia?

Galeria cudów i obłędu. Szaleństwo, sztuka, Hitler
i pierwszy program masowych mordów
, Charlie English

Kolekcja Hansa Prinzhorna stanowi wyjątkowy zbiór dzieł, liczący ponad pięć tysięcy obiektów, stworzonych przez pacjentów szpitali psychiatrycznych, który początkowo miał służyć jako archiwum badawcze Kliniki Psychiatrycznej Uniwersytetu w Heidelbergu. Prinzhorn był jednocześnie psychiatrą i historykiem sztuki, dlatego szybko docenił wartość artystyczną i niezwykłość prac stworzonych przez ludzi żyjących w izolacji od świata zewnętrznego, głównie schizofreników. Głównym jego osiągnięciem było pokazanie tej sztuki światu, w tym artystom, którzy chcieli zgłębić istotę szaleństwa, jakiego doświadczyli w czasie I wojny światowej. W rezultacie, w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku sztuka zainspirowana chorobami psychicznymi stanęła na czele artystycznej awangardy.

Adolf Hitler, który sam chciał zostać malarzem, ale nie udało mu się dostać na wiedeńską akademię, kiedy doszedł do władzy, nakazał konfiskowanie dzieł współczesnych i ich publiczną prezentację na wystawach „sztuki zdegenerowanej”. Niedługo potem rozpoczął kampanię przeciwko „zdegenerowanym” ludziom – do 1941 roku naziści zamordowali 70 000 pacjentów szpitali psychiatrycznych. Wśród ofiar było kilkudziesięciu artystów, których prace znajdowały się w kolekcji Prinzhorna.

Galeria cudów i obłędu jest opowieścią o walce Hitlera ze sztuką współczesną i osobami chorymi psychicznie oraz o tym, jak utorowała ona drogę do Holokaustu. Charlie English opowiada niesamowitą historię geniuszu, szaleństwa i dehumanizacji, która daje nowe spojrzenie na brutalną ideologię nazistowskiego reżimu.

Bralczyk o sobie. W rozmowie z Pawłem Goźlińskim i Karoliną Oponowicz

Profesor Jerzy Bralczyk, w szczerej i pełnej humoru rozmowie z Pawłem Goźlińskim i Karoliną Oponowicz. „Bralczyk o sobie” opowiada o kompleksach, sukcesach, rodzinie, a także swojej relacji z językiem. Takiego profesora wcale nie znacie!

Powiem wam prawdę o sobie. Moją prawdę, rzecz jasna, osobistą nawet

Dlaczego woli być Bralczykiem niż Jerzym?
Dlaczego z „cyckiem” miał kłopot a koleżankowania się nie wstydzi?
Czego w życiu żałuje i z czego nie zamierza się tłumaczyć?
Jak godzi kompleks niższości z kompleksem wyższości?
Dlaczego z Miłoszem nie miał konwersacji a zakochał się w pewnym Gustawie?
Dlaczego ojcem jest łatwo zostać, a trudno nim być, a z profesorami jest odwrotnie?
Dlaczego lepiej nie mówić wszystkiego, co pomyśli głowa?
Jak to jest być otwieraczem uniwersalnym?
Czy istnieje jakieś życie pozagrobowe?
I co w jego życiu znaczą ślimak z myszką.

Takiego Bralczyka nie znacie. Dobrodusznego wobec świata, nawet tego popełniającego językowe błędy i krytycznego wobec siebie. Urodzonego nie tam, gdzie się urodził i zupełnie nie wtedy. Szukającego swojego miejsca w świecie, gdzie czuje się prowincjuszem i osiągającym sukcesy, na które wcale nie zasługuje.

Profesor Jerzy Bralczyk w szczerej (o ile to w ogóle możliwe – zastrzega), błyskotliwej i pełnej humoru rozmowie z Pawłem Goźlińskim i Karoliną Oponowicz opowiada o tym, jak to się bywało cudownym dzieckiem, pełnym kompleksów nastolatkiem, samotnym ojcem w Szwecji, tropicielem absurdów propagandy, gwiazdą uniwersytetów i mediów, redaktorem konstytucji, ale też niepewnym siebie synem, bratem, ojcem, dziadkiem i mężem.

Ludowa historia kobiet

W niniejszym tomie znajdziemy artykuły ukazujące dzieje kobiet z ludu przez pryzmat miejsc, ról i aktywności, które przypadły im w udziale w różnych epokach i okolicznościach historycznych. Autorzy […] przyglądają się statusowi kobiet w średniowieczu oraz ścieżkom, na które wstępowały one w okresie rewolucji przemysłowej – jako migrantki, robotnice, służące, nauczycielki czy pracownice seksualne. Dotykają kwestii płci kulturowej, pisząc o kształtowania się takich form kobiecej tożsamości jak nowożytna czarownica i kobieta nieheteronormatywna, XIX-wieczna chłopka i nowoczesna dziewczyna.

fragment wstępu „Większość większej połowy”

„Seria „Ludowa Historia Polski” ma stanowić przyczynek do odzyskania zapomnianych dziejów zwykłych ludzi. Chcemy w niej przedstawiać najciekawsze prace na temat tych, którzy nie kwalifikowali się do narodu Sarmatów, choć byli prawdziwą solą ziem dawnej Rzeczypospolitej. Będą to zatem książki o chłopach pańszczyźnianych, miejskiej biedocie, ludziach luźnych, a wreszcie proletariacie.”

Przemysław Wielgosz, redaktor merytoryczny serii

Gościni, Marcin Napiórkowski

Małomiasteczkowy horror Marcina Napiórkowskiego! Stephen King spotyka Umberta Eco.

Kiedyś Jaworski był sfrustrowanym nauczycielem historii. Dziś znany jest jako Pan Wycieczka – twórca najpopularniejszego kanału o familijnych podróżach na YouTubie. Na oczach tysięcy followersów jego rodzina przemierza polską prowincję, w pogoni za lajkami gubiąc jednak coś ważnego…

Wypad w Beskidy nieoczekiwanie zmienia się w przerażającą przygodę, która każdego z członków rodziny skonfrontuje z wypartymi traumami i zmusi do przemyślenia swojego życia. Jaworscy chronią się przed burzą w domu starszego małżeństwa, a rano odkrywają, że dotarli do idyllicznego miasteczka, które dotychczas omijali podczas swoich podróży. Uśniejów pełen jest turystycznych atrakcji, życzliwych ludzi, sielankowego spokoju i tajemnic. Każdy członek rodziny znajdzie tu dokładnie to, czego szukał. Wkrótce jednak boleśnie sobie uświadamiają, że spełniają się tu nie tylko marzenia, ale też najgorsze koszmary.

Marcin Napiórkowski – semiotyk i wykładowca uniwersytecki, autor książki Naprawić przyszłość oraz pomysłodawca i scenarzysta musicalu 1989 – po raz kolejny zaskakuje. Jego powieść to wciągająca literacka gra z najgłębszymi lękami polskich rodzin. Słowem: Gościni jest intertekstualnym małomiasteczkowym horrorem, pełnym cytatów z dzieł literackich i odniesień do popkultury.

Agla. Aurora, Radek Rak

Radek Rak kolejny raz porywa czytelnika w świat swojej wyobraźni. Agla. Aurora to trzaskająca przejmującym mrozem, pełna oryginalnych i wielowymiarowych postaci historia o wolności i rewolucji, o micie założycielskim i o przeobrażeniu się.

Rak ma wielki dar pisania z wdziękiem i humorem o sprawach fundamentalnych, często smutnych i brutalnych, a czasem lirycznych i zabawnych. Wspaniałym, pełnym neologizmów językiem (a Zorzynek z Rzeżuchowa wiedzie tu prym) opowiada o brawurowych przygodach Sofji Kluk i Tymiana Drakowa.

Sofja, zesłana na Daleką Północ, pozna prawdę o dramatycznych losach ekspedycji naukowej swojego ojca. W rzeczywistości, w której liczy się po prostu przetrwanie, Sofja musi zachować w sobie iskrę człowieczeństwa. Przede wszystkim będzie musiała zmierzyć się z pragnieniami swego serca. Tymian zaś za wszelką cenę chce udowodnić, że nie jest tchórzem, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Oboje nie są już tymi samymi osobami, co na początku pierwszego tomu (Agla. Alef). Przechodzą złożone wewnętrzne metamorfozy – odmieniają się i zmieniają świat wokół siebie.

Agla. Aurora to książka o tym, jak dobrzy ludzie przez przypadek budują totalitaryzm. I o tym, że odpowiedzi na nasze pytania brzmią często inaczej, niż sobie życzymy. Radek Rak przygodową opowieścią zajmująco, dowcipnie i pięknie mówi o tym, że nie trzeba być uwięzionym, by żyć w zniewoleniu.

Rumowiska, Wit Szostak

Rumowiska to wiele strumieni, z których każdy ma swoje źródło. Jest opowieść o dziadku Tomaszu, podziemnym opozycjoniście i pośle, o tajemnicach babci Heleny i o ich wnuku. Jest opowieść o domu pełnym wspomnień, pamiątek, skrywanych sekretów i tajemniczych lokatorów. Jest opowieść o tym, o kim nigdy w rodzinie nie mówiono na głos. Czy one wszystkie mogą się spotkać i przeciąć, zlać w jedną rzekę? Czy na zawsze pozostaną oddzielne?

Z nurtem powieści zlewa się esej o rzece, tak samo jak opowieść o ludziach, pełen meandrów i odkrywanych na bieżąco odnóg. A może to te opowieści są ilustracjami dla eseju? Kto naprawdę opowiada poszczególne historie i gdzie leżą ich źródła?

Lapvona, Ottessa Moshfegh

W Lapvonie, średniowiecznym lennie dotkniętym klęskami żywiołowymi, niepełnosprawny chłopak, półsierota uważany za wioskowego głupka staje się całkiem nieoczekiwanie obrazoburcą – bohaterem walki o monarszą władzę, burzycielem starego porządku świata i jedynie słusznej wiary.

Nastoletni Marek, maltretowany i niestabilny psychicznie syn wiejskiego pasterza, wierzy, że jego matka zmarła przy porodzie. Na szczęście zawsze mógł liczyć na miejscową akuszerkę, z którą łączy go trwająca wiele lat głęboka więź, miłość–przyjaźń. Niewidoma Ina zastąpiła mu matkę, wykarmiła go piersią w niemowlęctwie, pomogła w ten sposób także innym dzieciom z okolicy. Jednak zdolności tej kobiety daleko wykraczają poza opiekę nad młodymi matkami i dziećmi – to wiedźma, która posiada wyjątkowe predyspozycje do komunikowania się ze światem przyrody. Dla niektórych ludzi w wiosce umiejętność Iny do odbierania przekazów wiedzy ezoterycznej stanowi dar niebios. Dla innych dom Iny w lesie jest miejscem bezbożnym.

W lecie rekordowej suszy i głodu desperacka potrzeba wiary ludzi w istnienie nadprzyrodzonej istoty, której leży na sercu ich dobro, zostaje wystawiona na okrutną próbę przez zdeprawowanego seniora Lapvony. Kiedy los zbliża Marka do rodziny możnowładcy, na scenę zdarzeń wkraczają jednocześnie okultystyczne siły, które wywołują biblijną katastrofę. Pod koniec roku zasłona dzieląca życie od śmierci oraz świat przyrody od świata duchów okaże się niemal przezroczysta.

Przeklęty królik, Bora Chung

Oto historia, którą kiedyś usłyszałam – mówi południowokoreańska pisarka Bora Chung, po czym zabiera nas w podróżach po swoich opowieściach. O głowie wyłaniającej się z toalety, przeklętej lampie w kształcie królika i lisie, który krwawił złotem.

Przeklęty królik to już globalny fenomen – anglojęzyczny przekład Antona Hura nominowany był do Międzynarodowego Bookera i National Book Award – i nic dziwnego: opowiadania Chung to mikstura groteski, przypowieści i folkloru z mocno feministycznym zacięciem. Mieszanka, która czasem przeraża, innym razem odrzuca, ale zawsze uzależnia.

Uśmiech Shoko, Choi Eunyoung

W pozbawionym ozdobników stylu Choi Eunyoung kreśli intymne portrety młodych kobiet żyjących w Korei Południowej, splatając w swoich opowiadaniach wątki osobiste, jak i polityczne. Może to być napięcie między koleżankami z wymiany studenckiej, których znajomość przetrwała lata dzięki listom; krótka wzajemna fascynacja dwójki młodych pielgrzymów na obcej ziemi, wspólna kolacja dwóch rodzin — koreańskiej i wietnamskiej — i szybka, choć bolesna, lekcja wzajemnej historii. Szczególnie mocno zapadają w pamięć utwory, w których autorka dotyka tematu katastrofy promu Sewol z 16 kwietnia 2014 roku — zginęło w niej trzysta sześć osób, przede wszystkim dzieci w wieku szkolnym, a zdarzenie na długo wstrząsnęło całym krajem.

W Uśmiechu Shoko głos ma pokolenie zwykłych dwudziesto i trzydziestolatek — mówią o małych radościach, ale także o tym, jak cień na ich codzienność rzuca trudna narodowa historia. Choi Eunyoung pisze o swoich bohaterkach i bohaterach z łagodnością i precyzją.

Kameliowy Sklep Papierniczy, Ito Ogawa

Hatoko, pieszczotliwie zwana Poppo, dziedziczy sklep papierniczy położony w nadmorskiej Kamakurze. A wraz ze sklepem – nietypowy fach, który jej rodzina uprawia od pokoleń. Ród Amemiya od zamierzchłych czasów zajmuje się bowiem pisaniem listów na zlecenie.

Wkrótce na ganku Kameliowego Sklepu Papierniczego pojawi się plejada intrygujących postaci, a każda z nietypowym zleceniem: list miłosny, list zrywający kontakty, kartka z nieba… Nie jest łatwo napisać idealny list, a jeszcze trudniej zrobić to w czyimś imieniu. Początkowo niechętna swojej nowej pracy Poppo zaczyna z coraz większą czułością myśleć o kaligrafii i o znaczeniach, jakie może nieść odpowiednio dobrany papier czy atrament.

Czas w Kamakurze płynie niespiesznie, wyznaczany rytmem pór roku, świąt, niezobowiązujących spotkań i odwiedzin. Kameliowy sklep papierniczy zachęca, by zwolnić i nabrać dystansu, cieszyć się drobnymi przyjemnościami codzienności i zadbać o bliższe i dalsze relacje.

Małe preludia, Helen Garner

Kiedy mówię, że Małe preludia Helen Garner – po raz pierwszy opublikowane w Australii w 1984 roku i ponownie wydane teraz przez wydawnictwo Text – to prawdziwy klejnot, nie mam na myśli tylko banalnych pochwał, choć to książka piękna, lapidarna i rzadka; chodzi mi również o to, że Garner uchwyciła naprzemienną przejrzystość i nieprzejrzystość innych. Oto fabuła: kochający się małżonkowie, Athena i Dexter, których łączy nie tyle jakaś szczególna namiętność, co opieka nad dziećmi (w tym Billym, chłopcem z głęboką niepełnosprawnością), przeżywają kryzys, gdy w ich życie ponownie wkracza Elizabeth, niegdysiejsza przyjaciółka i dziewczyna Dextera… – Ben Lerner.

Są cztery doskonałe krótkie powieści, które napisano w języku angielskim. Podaję w kolejności chronologicznej: Dobry żołnierz Forda Madoxa Forda, Wielki Gatsby Francisa Scotta Fitzgeralda, Słońce też wschodzi Ernesta Hemingwaya oraz Małe preludia Helen Garner – Don Anderson, „The National Times”.

Opowieści Garner przypominają pocztówki: ukazują starannie dobrane obrazy, które jednak, z jakiejś przyczyny, więcej mówią o nieprzyjemnej stronie rzeczywistości, która została ukryta […]. Sceny mijają jakbyśmy oglądali je z pociągu. Chwilowe, dalekie i kuszące swym pięknem – „The New York Times”.

Helen Garner pisze powieści, opowiadania, scenariusze i literaturę faktu. Jest laureatką wielu nagród. W 1978 za głośną powieść autobiograficzną Monkey Grip otrzymała National Book Council Award. W 2006 roku otrzymała Melbourne Prize for Literature, a w 2016 roku zdobyła prestiżową Windham–Campbell Literature Prize. W 2019 roku odebrała Australia Council Award za całokształt twórczości literackiej. Małe preludia to pierwsza książka Helen Garner przełożona na język polski.

Kurwa, kurwa, kurwa, Linn Strømsborg

Britt jest wściekła. Jest wściekła, że jej życie nie wygląda inaczej. I wściekła, bo nie chce inaczej żyć. Nawrzeszczała właśnie na swoją córkę, męża i ich wszystkich przyjaciół. Którzy tak naprawdę są jego przyjaciółmi. I poczuła się dobrze.

Nico jest na pozór przeciwieństwem Britt. Nie jest wściekła ani przemęczona. Nie ma zobowiązań. Ani rodziny. Mimo to uwielbia gniew Britt.

Nowa książka Linn Strømsborg opowiada o oczekiwaniach, na jakie kobieta może sobie pozwolić wobec życia, i ograniczeniach, które nasza kultura wciąż kobietom stawia. Pora na wściekłość była już dawno. Na wściekłość i zniszczenie. Przyszła pora na nowe życie.

Kobieta która pożyczyła wspomnienia, Tove Jansson

Twórczość plastyczną Tove Jansson ukształtowały szkoły w Helsinkach, Sztokholmie i Paryżu, jednak artystka szybko zdała sobie sprawę, że kreska i farba jej nie wystarczą. W tekstach literackich poruszała nieraz te same tematy, które zajmowały ją również jako malarkę. Największą sławę zapewniły jej książki o Muminkach, ale krytycy i czytelnicy na całym świecie docenili również jej minimalistyczne, poetyckie opowiadania.

Bohaterowie Jansson to często ludzie starsi, ze swoimi dziwactwami, przyzwyczajeniami i bagażem doświadczeń. Autorka przygląda im się z czułością, pokazując ich mądrość i radość, bo do końca pozostają wolni, a do tego odważni.

 

Zbiór Kobieta, która pożyczała wspomnienia obejmuje teksty z trzech tomów: Podróż z małym bagażemFair play i Listy od Klary. Współcześnie szczególną uwagę zwracają opowiadania z tomu Fair play, które opisują bliską przyjaźń dwóch artystek mieszkających w jednej helsińskiej kamienicy. Zawierają wiele autobiograficznych odniesień do związku Jansson z graficzką Tuulikki Pietilä. Dopiero teraz, odczytane na nowo, mogą wybrzmieć w pełni, także w kontekście literatury queer, a Jansson – ukazać się jako śmiała twórczyni, która nie bała się łamać pokoleniowego tabu i wyprzedzała swoje czasy.

Bielma. Kosma Ejcherst, tom II, Michał Śmielak

Gdy w bieszczadzkich, zapomnianych przez Boga Bielmach objawia się Jezus Chrystus, pod „Świętą Lipę” zaczynają przybywać pielgrzymi skupiający się wokół samozwańczego proroka Samuela. Budząca wiele wątpliwości śmierć wysłannika kurii, oddelegowanego do zbadania kwestii cudownego objawienia, zmusza władze Kościoła do powierzenia śledztwa swojemu najbardziej zaufanemu człowiekowi, Kosmie Ejcherstowi.

Ostatnia droga, Ryszard Ćwirlej

Kolejne śledztwo poznańskiej policjantki postawi na jej drodze bezwzględnych ludzi, dla których wojna jest doskonałą okazją do zdobycia szybkich pieniędzy.

Luty 2022 roku. Rosja napada na Ukrainę. Do Polski rusza fala uchodźców. Policjantka z Poznania komisarz Aneta Nowak wraz ze swoim kolega aspirantem Szymonem Turkiem ruszają na granicę by pomagać uciekinierom. Przywożą zebrane przez poznańskich policjantów dary, a w drugą stronę wiozą matki z dziećmi. Jedna z rodzin trafia do mieszkania aspiranta, kolejna do domu rodziców policjantki.

Kilka tygodni później na Autostradzie Wolności w okolicach Buku ginie młoda kobieta. Jej ciało na poboczu znajdują przypadkowi ludzie Nie można jej zidentyfikować, bo nie ma przy sobie żadnych dokumentów. Obrażenia wskazują na potrącenie przez samochód. Jednak nikt nie zgłosił wypadku, nikt też nie zgłosił zaginięcia.

Tymczasem do Poznania przyjeżdża młodsza siostra Ukrainki, której gościny udzielił Szymon Turek. Ale dziewczyna nie dociera na miejsce przeznaczenia. Znika bez śladu. Policjant postanawia ją odnaleźć. Komisarz Nowak nie ma zamiaru przyglądać się biernie prywatnemu śledztwu swojego kolegi. Postanawia mu pomóc. Oboje trafiają na ślad dziewczyny w jednym z poznańskich mieszkań. Szybko okazuje się, że być może to zaginięcie ma coś wspólnego z ciałem znalezionym przy drodze.

 

Paryż belle epoque. Sekrety miasta świateł, Marta Orzeszyna, Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Porywająca podróż w czasie do Paryża belle époque, światowej stolicy sztuki i miłości, roztętnionej życiem towarzyskim, artystycznym i naukowym.

To tu rozkwitały nowe idee społeczne i polityczne, a śmiałe przewroty obyczajowe zapowiadały nowy obraz świata.

Miasto świateł miało też swoje mroczne tajemnice, będąc areną głośnych skandali, burzliwych romansów, wielkich tragedii.

Wszystko to opisane barwnie, ze swadą i znawstwem tematu, ubogacone mnóstwem ilustracji i zdjęć – daje czytelnikowi fascynujący obraz tej pięknej epoki.

Marta Orzeszyna – znawczyni literatury i kultury francuskiej. Przez dziesięć lat mieszkała w Paryżu. Po powrocie do Polski współpracowała z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk przy bestsellerowej powieści Podróż do miasta świateł. Jest autorką biografii Antoniego Cierplikowskiego Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa oraz powieści obyczajowej Gra o miłość. Opublikowała liczne artykuły w polskiej edycji „L’Officiel”. Współpracuje jako felietonistka z czasopismem „Art Monitor” i jako researcherka oraz konsultantka historyczna przy książkach i filmach o artystach związanych z Paryżem.
Małgorzata Gutowska-Adamczyk – pisarka, z wykształcenia historyk teatru – zadebiutowała jako scenarzystka serialu „Tata, a Marcin powiedział…”. Autorka poczytnych książek dla dorosłych i młodzieży, między innymi bestsellerowej sagi „Cukiernia Pod Amorem” oraz powieści z Paryżem w tle – Podróż do miasta świateł. Jest żoną reżysera filmowego Wojciecha Adamczyka. Ma dwóch synów – Macieja i Piotra.

 

Spotkania z nagą małpą. Opowieści o zwierzętach, Robert Jurszo

Robert Jurszo, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, od lat publikuje teksty o relacjach między ludźmi a przyrodą, szczególną uwagę poświęcając ochronie dzikich zwierząt. Spotkania z nagą małpą to książka z aktywistycznym zacięciem – autor już na początku wyznaje, że „pisze po to, by jak najwięcej tego świata udało się zachować na przyszłość”. Nie jest to jednak wyłącznie publikacja interwencjonistyczna: w sześciu esejach autor z niezwykłą empatią opowiada o „zwierzętach pozaludzkich”; z jednej strony widzi w nich jednostki, z których każda ma swoje idiosynkrazje, cele, pragnienia; z drugiej zaś przestrzega przed antropomorfizacją innych gatunków oraz sentymentalizacją ich historii, które jak wiele stosowanych przez nas zabiegów poprawiają nam samopoczucie, ale nie wiodą do poznania rzeczywistości.

Nitrogliceryna niepokoju, Leila Guerriero

Przełożyły Bogumiła Lisocka–Jaegermann i Beata Szady

Guerriero niezbicie dowodzi, że dziennikarstwo może być również jedną ze sztuk pięknych i tworzyć dzieła o wysokiej wartości, nie rezygnując przy tym z podstawowego obowiązku, jakim jest informowanie – napisał Mario Vargas Llosa.

Twórczość Leili Guerriero – najlepszej reporterki w Ameryce Łacińskiej – charakteryzuje się gracją stylu, dziennikarskim profesjonalizmem i pokorą.

Nitrogliceryna niepokoju to wybór jej tekstów przygotowany specjalnie dla polskiego czytelnika. Są tu portrety oddanych żon Borgesa i Onettiego, które po ich śmierci zarządzają narracją o słynnych pisarzach, a także najsłynniejszej tancerki tanga („Tango jest jak akt miłości. Podchodzisz, muskasz nogi mężczyzny, a potem agresywnie zahaczasz i blokujesz. I to jest orgazm”). Reportaże o przyjaźni niemożliwej, o antropologach identyfikujących szczątki ofiar dyktatury argentyńskiej, o cmentarzu na Malwinach (Falklandach), o którym przez lata Argentyńczycy nic nie wiedzieli. Eseje i felietony o perwersyjnym sposobie poznawania świata na city tours, o zawodowych pokusach dziennikarzy czy wreszcie o biznesie strachu, który polega na kontrolowaniu nitrogliceryny niepokoju tak, żeby nie wysadziła piszącego w powietrze.

Jak zauważa dziennikarka w jednym z esejów, warto dostrzec różnicę między pisaniem „poprawnym” a „obrzydliwie dobrym” – i urzeczywistniać to drugie.

Leila Guerriero pisze obrzydliwie dobrze.

Menopauzing. Jak zdrowo i z energią wejść w kolejny etap swojego życia, Davina McCall

Brytyjski bestseller (#1 Sunday Times’a) nagrodzony tytułem Książki Roku podczas The British Book Awards 2023. Ten przewodnik, napisany w zabawny, bezpośredni i bezpruderyjny sposób to absolutny „must read” dla wszystkich kobiet, które chcą dowiedzieć się i zrozumieć, co je czeka je w okresie okołomenopauzalnym. Brytyjska dziennikarka Davina Mc Call razem z dr Naomi Potter na bazie najnowszych badań naukowych tłumaczą, czym jest menopauza, obalają szkodliwe mity, oddają też głos kobietom i przyglądają się ich doświadczeniom, dzięki czemu możemy zrozumieć, że chociaż każda z nas przeżywa ten czas inaczej razem tworzymy silną społeczność. Menopauzing uzbraja kobiety w narzędzia niezbędne do pełniejszego zrozumienia tej części ich życia. Bo menopauza to nie koniec. To drugi początek.

Słowo humoru, Olga Drenda

Żarty się skończyły?

Komu i z czego wolno się śmiać? Czy satyra rysowana grubą kreską jest jeszcze możliwa? Jak długo żyją memy?

Autorka Duchologii polskiej bierze na swój antropologiczny warsztat poczucie humoru. W błyskotliwym eseju przygląda się różnym odsłonom i kontekstom dowcipu, ironii, abstrakcji i nonsensu – od mowy ezopowej w czasach PRL-u, przez twórczość sceny kabaretowej, po język reklam z początku transformacji, stand-up, memosferę i cenzopapę.

Drenda zastanawia się nad związkami humoru z polityką, bo kiedy wkoło jest wesoło, łatwo przymknąć oko na to, że żart z ekstremisty stał się nagle żartem ekstremisty. Pokazuje też, że śmiech może budować poczucie solidarności, a suchary bywają krzepiące.

Wy-twórcy książek. Historia społeczności wydawniczej w czasach PRL-u, Jacek Mrowczyk

Bogato ilustrowana książka ukazuje historię społeczności wydawniczej w nietypowy sposób – traktując osoby projektujące książki na równi z redaktorkami i redaktorami. Bo każda książka to rezultat wspólnej pracy jej autorki lub autora, redakcji wydawniczej i graficznej, projektanta, który przesądził o jej wyglądzie, czy nawet drukarza. Zawarte tu historie polskich wydawnictw pokazują nie tylko ich stronę organizacyjną i handlową, lecz także losy związanych z nimi ludzi. Mowa tu o wybitnych fachowcach i wizjonerach, którzy uczestnicząc w budowie Polski Ludowej, zderzyli się z jej totalitaryzmem. To także historia pracujących w okresie PRL-u na etatach w wydawnictwach grafików; wywiady z siedmiorgiem z nich także zamieszczono w książce.

Publikacja ma wiele autorek i autorów: ekspertek i bibliofilów, znających historię książki i księgarstwa. Mieści 17 rozdziałów poświęconych wybranym wydawnictwom, w rzeczywistości jednak liczba opisanych oficyn jest większa – często wydawnictwa łączyły się i przekształcały w nowe instytucje. Książka ta wypełnia ważną lukę w historii życia kulturalnego w Polsce.

Ekonomia to stan umysłu, Andrzej Leder

Najnowsza książka autora bestsellera Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej.

Żyjemy doprawdy w ciekawych czasach. Ani język tradycyjnych nauk społecznych, ani polityczny dyskurs liberalizmu czy konserwatyzmu, ani lewicowe teorie XX wieku nie pozwalają zrozumieć współczesnych zjawisk, które zaskakują nas swoją gwałtownością, skalą i jednocześnie pozornym brakiem racjonalności. Stąd może popularność języka ekonomii, którego pojęcia i metafory atakują nas z każdej strony i są używane do opisu nawet dziedzin pozornie od ekonomii odległych.

Andrzej Leder zaprasza nas do przyjrzenia się ekonomii od podszewki. A co, jeśli nauka, którą uznajemy za teorię wykorzystywania zasobów w warunkach deficytu, jest w istocie sztuką rozprowadzania nadmiaru? Konsekwencje tego odwrócenia prowadzą autora do wizji ekonomii diametralnie różnej od tego, co serwują nam eksperci w podręcznikach i mediach. Znajdziemy tu elementy filozofii, socjologii, antropologii, psychoanalizy i lingwistyki, a wszystko to po to, by wreszcie zrozumieć czasy, w których przyszło nam żyć.

Leder na koniec zapala nam światełko nadziei. Przywołując Tukidydesa, woła: Potrzeba nam więcej Ateńczyków i Atenek! Ludzi mających cywilną odwagę warunkującą odwagę myślenia. Oby było wśród nich jak najwięcej ekonomistów. Czytajcie Andrzeja Ledera! – Piotr Dominiak.

Zaciskające się szczęki globalnego konfliktu nadają formę rzeczywistości. Ten nieprawdopodobny nacisk krystalizuje się w postaci rodzącego się ogromnego bogactwa, jednocześnie zaś w otchłaniach nędzy, w które zapadają się całe ludy; rodzi ruchy społeczne i wynalazki techniczne, wywołuje wojny, przekształca języki, którymi je opisujemy, a także teorie i symbole, w imię których je toczymy. Świat jest globalny, jego globalność jest jednocześnie życiodajna i dusząca; jak imadło ściska ludzkość w jedną rzeczywistą masę. (Fragment książki).

Strzępki życia, Merlin Sheldrake

Im więcej dowiadujemy się o grzybach, tym bardziej dociera do nas, że nie ma bez nich życia. 

Nie są ani roślinami, ani zwierzętami, ale występują dosłownie wszędzie, także w powietrzu i w naszych ciałach. Mogą być mikroskopijne, ale należą również do największych poznanych organizmów. Dzięki nim na lądzie powstało życie. Mogą przetrwać bez dodatkowej ochrony w kosmosie i rozwijać się w obecności promieniowania jądrowego. Tak naprawdę praktycznie całe życie w ten czy inny sposób zależy od grzybów. 

Te wciąż zadziwiające nas organizmy nie mają mózgu, ale potrafią rozwiązywać problemy i manipulować zachowaniem zwierząt z niesamowitą precyzją. Zawdzięczamy im chleb, alkohol i leki ratujące życie – dlatego można powiedzieć, że grzyby ukształtowały historię ludzkości. I nadal będą ją kształtować. 

Dzięki swoim właściwościom psychodelicznym niektóre grzyby mogą łagodzić objawy wielu zaburzeń psychicznych. Ich zdolność rozkładania plastiku, materiałów wybuchowych, pestycydów i ropy naftowej jest już wykorzystywana w przełomowych technologiach, a odkrycie, że łączą rośliny w podziemne sieci, diametralnie zmienia sposób, w jaki postrzegamy ekosystemy.  

Mimo to ponad dziewięćdziesiąt procent gatunków grzybów pozostaje wciąż nieodkrytych.  

Strzępki życia to otwierająca umysł podróż do spektakularnego i tajemniczego świata, która dowodzi, że grzyby stanowią klucz do zrozumienia zarówno funkcjonowania naszej planety, jak i samego życia. 

 

***

Jedna z tych rzadkich książek, które mogą naprawdę zmienić sposób, w jaki postrzegasz otaczający cię świat – Helen MacDonald, brytyjska pisarka i przyrodniczka 

Tę książkę czyta się jak powieść przygodową – „Sunday Times” 

Cudowna. Otwiera oczy. To podróż do niezbadanego świata – „New Scientist” 

Zachwycająca. Tracicie nadzieję w związku z przyszłością życia na Ziemi? Nie przejmujcie się, z nami będą grzyby. Tak czy inaczej – Margaret Atwood, autorka „Opowieści podręcznej” 

Błyskotliwa i urzekająca – „The Guardian” 

Oszałamiająca. Dogłębnie zmienia nasze rozumienie świata przyrody – Ed Yong, autor książki „Mikrobiom” 

Poprawione. Jak operacje plastyczne zmieniają Polaków, Piotr Mieśnik, Magda Mieśnik

Czy medycyna estetyczna uzależnia? Jaka jest świadomość Polaków w zakresie chirurgii plastycznej? Ile średnio wydajemy na zabiegi upiększające i dlaczego się im poddajemy? Wstrząsający reportaż i wnikliwe studium poświęcone pacjentom, którzy odmienili swój wygląd.

Dwudziestosiedmioletnia Natalia marzyła o większym biuście. W wyniku komplikacji po nieudanym zabiegu trafiła do szpitala z ostrym stanem zapalnym, gdzie – aby ratować jej życie – podjęto dramatyczną decyzję o amputacji obu piersi.

Paulina Werner na operację pośladków wybrała się do Turcji. Na miejscu przeżyła prawdziwe piekło i niewiele brakowało, by przypłaciła tę wizytę życiem.

Nie mam dużych ust od picia wody z cytryną rano. Są duże, bo korzystam z medycyny estetycznej – deklaruje Anna Sowińska, która w planach ma jeszcze poprawianie piersi, foxy eyes, podniesienie brwi i korektę nosa.

Danuta w wyniku choroby nowotworowej przeszła zabieg obustronnej mastektomii. Rekonstrukcja piersi kosztowała 20 tysięcy złotych, ale jej zdaniem było warto. Depresja i strach przed wychodzeniem z domu są dziś zaledwie złym wspomnieniem.

Nosy, piersi, brzuchy – to Polacy poprawiają najczęściej. Operacje plastyczne nigdy nie były tak popularne jak dziś. Prócz poruszających historii zwykłych Polek i Polaków atutem książki są liczne wywiady z ekspertami, takimi jak: dr n. med. Lucjan Cezary Peszyński-Drews, jeden z pionierów medycyny estetycznej, dr Barbara Blicharczyk, specjalistka z zakresu ginekologii estetycznej, dr Krzysztof Gojdź, właściciel klinik medycyny estetycznej w Beverly Hills, Miami i Nowym Jorku, czy dr Michał Feldman, psychiatra specjalizujący się w leczeniu zaburzeń związanych z postrzeganiem własnego ciała. O swoich metamorfozach otwarcie opowiadają również Fagata, Katarzyna Paskuda, Agata Arakel, bracia Piotr i Paweł Tyburscy, Anna Sowińska i Artur „Kornik” Sowiński.

Dwurnik. Robotnik sztuki, Małgorzata Czyńska

Edward Dwurnik, wybitny malarz i grafik, enfant terrible świata sztuki. Ulubieniec mediów, przewrotny prowokator, wnikliwy obserwator Polski i Polaków. Zasłynął cyklami Podróże autostopem, Warszawa, Robotnicy i Sportowcy. Chłopak z prostej rodziny, bez żadnych artystycznych tradycji czy koneksji, czuł, że malarstwo to jego przeznaczenie. Przy okazji okazało się ratunkiem przed wykolejeniem się. „Gdybym nie miał tej pasji, potrzeby, żeby jeszcze trochę pomalować, porysować, to pewnie bym się zmarnował…” – mówił.

Z Małgorzatą Czyńską chciał rozmawiać o życiu i o sztuce. Wspominał awanturniczą młodość w podwarszawskim Międzylesiu, lata studiów w Akademii Sztuk Pięknych czy pierwsze wyjazdy zagraniczne. Dzielił się historiami o brutalnej wojennej rzeczywistości, kontaktach z peerelowską władzą, zaangażowaniu w politykę, ale i o pierwszych młodzieńczych zauroczeniach, pijackich ekscesach, sławie i pieniądzach. Opowiadał też o swoim warsztacie, kolorach, o fascynacjach i mistrzach – od Delacroix przez Nikifora aż po Hoppera.

O sztuce potrafił mówić trzeźwo, bez egzaltacji, ale przebijająca z jego słów pasja, nie pozwalała wątpić, że twórczość stanowiła treść jego życia. Mawiał, że jest robotnikiem sztuki. Był nim bez dwóch zdań.

Nowy Jork. Miasto marzycieli, Magdalena Żelazowska

Nowojorczycy. Można ich lubić, podziwiać albo mieć ich dosyć. Jedno jest pewne: wywarli i wciąż wywierają wpływ na to, jak wszyscy żyjemy.

To oni:
– wymyślili windę, kartę kredytową, żelazko i patyczki do czyszczenia uszu,
– pokazali pierwszy w historii film o miłości,
– zrewolucjonizowali modę ulicy, w tym rynek męskich majtek,
– po raz pierwszy zaserwowali hot dogi, ciasteczka oreo, lody Häagen-Dazs i pizzę na wynos,
– od wieków kształtują światową politykę, finanse i kulturę,
– wylansowali sztukę pozytywnego myślenia,
– codziennie udowadniają, że niemożliwe nie istnieje,
– nieodwracalnie zmieniają każdego, kto wstąpi w ich szeregi.

Książka opowiada o losach i przepisach na życie różnych nowojorczyków – tych znanych i wpływowych, jak Helena Rubinstein, Calvin Klein, Barbara Piasecka-Johnson, Donald Trump, Al Capone, a także tych żyjących w cieniu, ale równie fascynujących – bezdomnych, przestępców, portierów, imigrantów pracujących na swoje utrzymanie.

Magdalena Żelazowska opisuje ich codzienność, podejście do życia, pracy i miłości, styl ubierania się i sposoby na szczęście. Pokazuje, że można wśród nowojorczyków spotkać każdego i przeżyć wszystko. Przyglądając się im, każdy odnajdzie w nich siebie – albo cel, do którego wszyscy zmierzamy.

Finansowa feministka, Tori Dunlap

W edukacji finansowej między mężczyznami i kobietami jest przepaść. Dziew­czynki częściej uczy się oszczędzania i ograniczania wydatków, a chłopców inwestowania i osiągania finansowych celów. Kobiety muszą zmagać się ze ste­reotypami o rozrzutności, a w sytuacjach kryzysowych to one pierwsze tracą pracę. Nic dziwnego, że dla wielu z nas pieniądze są źródłem lęku i przeszkodą w osiągnięciu życiowej samodzielności.

A gdyby pieniądze zamiast Cię ograniczać dawałyby Ci wolność? Możliwość po­dróżowania, rezygnowania z toksycznej pracy, swobodę wyboru życia, jakiego pragniesz?

Tori Dunlap, ekspertka od finansów i założycielka firmy doradczej Her First $100K, uczy kobiety, jak przezwyciężać specyficzne przeszkody stojące na ich drodze do finansowej wolności. W Finansowej feministce przedstawia zasady zarządzania pieniędzmi: spłacania długów, rozsądnego wydawania pieniędzy, oszczędzania bez popadania w ascezę oraz inwestowania. Dzięki nim marzenia stają się bliższe niż kiedykolwiek.

Bestseller „New York Timesa”, „Wall Street Journal” i Amazon.com.

Kefi. Greckie wyspy – smaki i opowieści, Dionisios Sturis

Nie ma jednej kuchni greckich wysp – kulinarnego kanonu, który powtarzałby się na domowych i tawernianych stołach zarówno na Cykladach czy Sporadach, jak i na Wyspach Jońskich czy Dodekanezie. Każda wyspa to inny smak, który jest wypadkową jej odmiennej historii, kultury, specyficznego klimatu, wiatrów, które nad nią wieją lub nie wieją, i ludzi, którzy tam przybyli lub już wyjechali.

Dionisios Sturis, niczym wytrawny poszukiwacz skarbów, odwiedza kolejne archipelagi i kulinarne zakątki, by słuchać, smakować i sprawdzać. Podążając za wonią tymianku, goździków, gałki muszkatołowej i oregano, stara się znaleźć to, co w Grecji najbardziej pożądane, a zarazem najtrudniejsze do opisania – KEFI.

Kulturowo odległe, językowo nieprzekładalne, za to instynktownie odczuwalne wszystkimi zmysłami. Możemy doświadczyć KEFI, gdy patrzymy na Greków siedzących wokół stołu, roześmianych, głośno rozmawiających, tańczących – wtedy właśnie dzieje się grecka magia. Przepisy zebrane w tej książce pomogą Wam spełnić podstawowy warunek tego stanu – przygotować dobre jedzenie. A reporterskie opowieści – zrozumieć życie wyspiarzy i poczuć atmosferę ich małych ojczyzn. Reszta zależy od Was.

Bo KEFI może się zadziać wszędzie, nie tylko na greckich wyspach!

Ashia zaprasza do stołu, Ashia Ismail-Singer

W książce Ashia zaprasza do stołu znajdziecie przepisy na dobrze znane, wyśmienite dania kuchni indyjskiej oraz propozycje nowych, ekscytujących potraw bazujących na tradycyjnych smakach. Wszystkie z nich z łatwością przygotujecie w domu z powszechnie dostępnych składników.

Debiutancka książka kucharska Ashii Ismail-Singer to hołd dla pochodzenia autorki połączony z nowoczesnym, oryginalnym podejściem do jej rodzimej kuchni, inspirowanym miejscami, które zamieszkiwała i odwiedzała. Jej przepisy to nie tylko lista składników i miar – to wspomnienia z dzieciństwa, przeżycia związane z jedzeniem, opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Ashia zaprasza do stołu to również wspaniale zaprojektowana publikacja, która zasługuje na uznanie dzięki nie tylko zawartym w niej przepisom, lecz także cudownym zdjęciom.

5 składników po śródziemnomorsku, Jamie Oliver

5 składników po śródziemnomorsku ma wszystko to, za co pokochaliście pierwszą książkę z tej serii, czyli 5 składników, a do tego zainspirowane jest licznymi podróżami Jamiego po krajach śródziemnomorskich.

Książka zawiera ponad 125 przystępnych przepisów na przepyszne dania i przemieni codzienne gotowanie we wspaniałą przygodę, przenosząc was w słoneczne klimaty. Znajdziecie tu smakowite propozycje, które nie wymagają ani wielu składników, ani skomplikowanych zakupów, ani góry naczyń do zmywania. 65% prezentowanych potraw nie zawiera mięsa bądź jest go w nich niewiele, ale wszystkie gwarantują wspaniały, wyrazisty, niezapomniany smak. W rozdziałach: „Sałatki”, „Zupy i kanapki”, „Makarony”, „Warzywa”, „Zapiekanki”, „Owoce morza”, „Ryby”, „Kurczak i kaczka”, „Mięso” oraz „Słodkości” znajdziecie pomysły dań na każdy dzień tygodnia i na każdą okazję.

Adaptogeny, Melisa Petito

Poznaj naturalną moc leczniczych roślin, które wspierają odporność, redukują stres i poprawiają zdolności intelektualne. Adaptogeny to budzące coraz więcej zainteresowania nietoksyczne rośliny, charakteryzujące się wyjątkowym wpływem na ludzkie ciało i umysł – niwelują skutki stresu oraz wspomagają adaptację organizmu do niesprzyjających warunków zewnętrznych. Nie są one magicznym lekiem na wszelkie dolegliwości, lecz fundamentem zdrowia i holistycznym wsparciem tak dla ciała, jak i umysłu. Adaptogeny były z nami od zawsze, lecz dopiero od niedawna zaczynamy dostrzegać ich potencjał.

Adaptogeny Melisy Petito to przewodnik przedstawiający ponad 50 najpopularniejszych adaptogenów oraz podający pyszne, bogate w składniki odżywcze przepisy pomagające funkcjonować „z wyższą częstotliwością”.

Wzór na szczęście, Osvaldo Medina, Nuno Duarte

A gdyby tak Boga, wszechświat, sny i emocje można zapisać pod postacią wzorów matematycznych?

Wiktor to genialny matematyk. To, kim jest i skąd pochodzi spowija mroczna mgła tajemnicy. Zepchnięty na margines i upokorzony przez otoczenie, schronienia i pocieszenia szuka w liczbach. Chce w nich odnaleźć to, czego odmawiają mu ludzie. W końcu odkrywa matematyczny wzór, dzięki któremu każdy może natychmiast poczuć się szczęśliwy. Każdy poza nim samym…

Wiktor jest zagubiony, a do tego odkrywa, że w historii, w której gra główną rolę, to on jest „tym złym”. Musi więc odnaleźć samego siebie i swoje własne szczęście. Jego historia jest gęstą i prowokującą do refleksji opowieścią o niepewnych czasach i fałszywych prorokach. W tym świecie prawdziwe szczęście bardzo rzadko pasuje do jakiegokolwiek równania.

Wzór na szczęście stworzył wielokrotnie nagradzany duet artystów Nuno Duarte (scenariusz) i Osvaldo Medina (rysunek). To jeden z najbardziej poruszających, docenionych zarówno przez krytyków jak i przez czytelników, komiksów portugalskich. W niniejszym wydaniu zebrano dwa tomy, w których oryginalnie opowiedziano całą historię, oraz dodano szesnaście stron retrospektywnej opowieści – to epilog, który był sobie kiedyś prologiem.

Smoczy rycerz, Emiliano Tanzillo, Emanuele Arioli

Niezwykłe odkrycie historyczne pozwala nam zagłębić się w dawnych manuskryptach, dzięki którym poznajemy epicki i niesamowity świat króla Artura, ukazujący niezwykłe przygody Sivara, najbardziej tajemniczego RYCERZA OKRĄGŁEGO STOŁU.

Mahabharata I: Klątwa Amby, Wjasa Dwaipajana, Andrei Tabacaru

W starożytnych Indiach, w czasach, kiedy rządzą demony, księżniczka Amba zostaje porwana przez potężnego Bhiszmę, wielkiego wojownika z Hastinapury, Miasta Słoni.

Kiedy księżniczka Amba ucieka i szuka schronienia wśród mędrców z Himalajów, jej ścieżka krzyżuje się z Paraśuramą (Rama z Toporem), czystym braminem, który dzierży broń samego Pana Śiwy.

W pierwszej księdze trylogii Mahabharaty o bogach i bohaterach, narysowanej przez słynnego twórcę komiksów Igora Barańko, odkrywamy osobliwe historie o pochodzeniu zarówno Bhiszmy, jak i Paraśuramy.

Dołącz do fanów Mahabharaty i obserwuj z nami wydarzenia prowadzące do największej wojny starożytnego świata — bitwy na polach Kurukszetry.

Kto będzie rządził wielkim Miastem Słoni, znanym jako Hastinapura? Jak księżniczka Amba pomści zniewagę Bhiszmy? Czy wyrzeknie się świata i zostanie świętą? A może tajemniczy Paraśurama będzie walczył o jej honor?

1629 albo przerażająca historia rozbitków z Dżakarty. Aptekarz diabła, Xavier Dorison, Thimothée Montaigne

Pierwszy tom nowej serii Xaviera Dorisona, mistrza opowieści o sekretach dawnych czasów. 

W pierwszej połowie XVII wieku Holenderska Kompania Wschodnioindyjska jest najpotężniejszą organizacją kupiecką świata. Aby poszerzyć swoje wpływy w Indiach, postanawia zyskać przychylność ich władcy klejnotami i złotem. Bogactwa zostają załadowane na statek „Dżakarta”, który rusza z Amsterdamu w długi rejs wokół Afryki. Od początku stosunki między oficerami a marynarzami prowadzą do konfliktu. Zbliżający się rozlew krwi zamierza wykorzystać w swoich mrocznych celach tajemniczy pasażer Jeronimus Cornelius. Jedyną osobą, która może mu się przeciwstawić, jest inteligentna arystokratka Lukrecja Hans. Tak rozpoczynają się dzieje potępieńców z „Dżakarty”, którzy płyną wprost ku straszliwemu przeznaczeniu… 
Historia ponurego rejsu została napisana przez Xaviera Dorisona, sławnego scenarzystę komiksowego i filmowego, współautora wielu serii fantastycznych, przygodowych i sensacyjnych, w tym kilku bestsellerów: Trzeci Testament, Undertaker, Sanktuarium, Kriss de Valnor, W.E.S.T., Long John Silver, Goldorak. Rysunki są dziełem francuskiego grafika Thimothéego Montaigne’a, twórcy ilustracji do cykli mistycznych Le cinquième évangile i Trzeci Testament: Juliusz oraz dwóch ostatnich tomów opowieści grozy Książę nocy

Nie skakać na bombę!, Ulrich Hub, Jörg Mühle

Co może robić ślepa kura na basenie? Oczywiście zostać ratowniczką! Nowe przygody bohaterek książki Kulawa kaczka i ślepa kura to mądra i zabawna opowieść o przyjaźni i potrzebie akceptacji.

Dwie pierzaste kumpelki mają siebie nawzajem i wydaje się, że nie potrzebują nikogo więcej. Aż do momentu, gdy trafiają na… basen dla kaczek. Tylko dla kaczek. Dla kury to oczywiście żadna przeszkoda. A kaczka bardzo chciałaby zawrzeć nowe znajomości i wtopić się w kaczy tłum – ale jak to zrobić z hałaśliwą kurą u boku? Czy przyjaźń komicznej ptasiej pary przetrwa tę niełatwą próbę?

W pełnej błyskotliwych dialogów i szalonych zwrotów akcji najnowszej książce Ulricha Huba nie mogło oczywiście zabraknąć ilustracji Jörga Mühlego, które wnoszą do tej opowieści dodatkową porcję uroku i humoru.

Tajemnica Świętego Mikołaja, Mac Barnett, Jon Klassen

Każdy wie, że Święty Mikołaj wchodzi do domów przez komin. Ale jak on to robi? Jeśli chcesz się dowiedzieć, poproś go o tę książkę!

Czy Święty Mikołaj wchodzi do komina głową w dół? Czy nogami? A co, jeśli utknie? Albo jeśli ktoś nie ma komina? Czy wślizguje się przez szparę pod drzwiami? A może przeciska się przez rury i wylatuje z kranu? I co robi, kiedy już jest w środku?

Mistrzowski duet Barnett–Klassen (znany m.in. z książki Sam i Dave kopią dół) z właściwym sobie humorem próbuje znaleźć odpowiedź na pytania dręczące dzieci od pokoleń. I sprawia, że znów – niezależnie od wieku – zaczynamy wierzyć, że Święty Mikołaj jest tuż-tuż.

Gabinet oceanów, Barbara Taylor, Carnovsky

Ilustrowany niezwykłą techniką fascynujący album o życiu w oceanach. Dzięki magicznym trójkolorowym soczewkom poznaj 180 gatunków morskich zwierząt oraz podwodne krajobrazy wszystkich oceanów na Ziemi.

Maleńkie koniki morskie i przerażające ryby głębinowe, gigantyczne kałamarnice i przezroczyste krewetki. Pod powierzchnią mórz i oceanów kryje się tajemniczy świat morskich stworzeń o fantastycznych kształtach i zadziwiających przystosowaniach. Pełen ciekawostek „Gabinet oceanów”, zabierze cię w podróż od tropików aż po Arktykę, od lasów wodorostów na płyciznach przez zakamarki rafy koralowej aż po mroczne głębiny. Odwiedzisz prehistoryczne oceany i staniesz oko w oko ze stworami sprzed milionów lat. Po drodze spotkasz potężne ssaki, takie jak wieloryby, orki i delfiny, ławice kolorowych ryb, a także mnóstwo niesamowitych skorupiaków, mięczaków, meduz i roślin.

W każdym z rozdziałów znajdziesz opis środowiska i atlas żyjących w nim gatunków oraz dużą barwną ilustrację do oglądania przez kolorowe filtry (lub przez telefon komórkowy – za pomocą strony rgb-lens.carnowsky.com). Czerwone soczewki pomogą ci wypatrzyć ryby, dzięki niebieskim zobaczysz innych niezwykłych mieszkańców oceanów, a dzięki zielonym poznasz siedliska, w których żyją te zwierzęta. Pora na fascynującą podwodną wyprawę!

Zęby, ciosy i siekacze, Marta Pokorska-Jurek, Marta Rydz-Domańska

Dla zwierząt zęby zawsze były sprawą życia i śmierci!
Bo zęby mogą służyć nie tylko do rozdrabniania pokarmu i zdobywania pożywienia, ale też do komunikacji i słuchania, do oznaczania terytorium i kopania nor, do odstraszania wrogów i do podrywania samic, do przegryzania drzew i łamania kości, do wstrzykiwania trucizny, a nawet i do zabijania!

A jak dowiecie się z tej książki, są też takie zwierzęta, które żyją dosłownie tak długo, jak pozwalają im na to ich własne zęby! Poznamy tu więc pyski dzikie i udomowione, łagodne i niebezpieczne, niemal bezzębne i w zęby przebogato uzbrojone!

Zapraszamy was do świata pełnego zębów, ciosów i siekaczy. Na pewno nieraz w trakcie lektury opadnie wam z wrażenia żuchwa!

Niewidziątka. Przewodnik po emocjach i nie tylko, Andy J. Pizza, Sophie Miller

Zobacz rzeczy niewidzialne! Poznaj książkę, która zadebiutowała na liście bestsellerów New York Timesa natychmiast po wydaniu.
Bestseller „New York Timesa”! NIEWIDZIĄTKA to zwariowana, odkrywcza i pobudzająca wyobraźnię książka, która zainspiruje małego czytelnika do uważnego spojrzenia zarówno w głąb siebie (rozpoznawanie oraz nazywanie emocji), jak i dookoła siebie (dostrzeganie niewidzialnych zjawisk takich jak np. echo, czas, dźwięki, zapachy, nieskończoność).

Wszystkie te niewidziątka autor przedstawia jako bardzo sympatycznie narysowane stworki, które na pewno wzbudzą sympatię każdego czytelnika! Książka zachęca do wspólnej zabawy (zgadywania, szukania, nazywania uczuć, opisywania zapachów, opowiadania o swoich emocjach).

Jej pozytywny przekaz ma na celu wzmocnienie pewności siebie małych czytelników oraz umiejętności opowiadania o sobie, swoich potrzebach i swoich emocjach. Ta twórcza i zwariowana eksploracja niewidzialnych rzeczy, które składają się na ludzkie doświadczenie, zachęca czytelników do spojrzenia poza to, co widzialne i nawiązania kontaktu z rzeczami, których nie widać.

Gdybyśmy mogli założyć magiczne, niewidzialne okulary i zobaczyć wszystkie uczucia, idee i inne niewidzialne rzeczy zamieszkujące nasz świat, jak by one wyglądały? Czy widziałeś swędzenie? Czy mógłbyś opisać nadzieję? Od szczekania psa po tęczowo-MAGICZNY smak lizaka, od wdzięczności po piasek – ta książka pomoże poznać wiele ciekawych wrażeń, które towarzyszą Ci każdego dnia, nawet jeśli ich nie widzisz.

Odkryj, w jaki sposób smutna piosenka może czasami uszczęśliwić Cię i odkryj, że śmiech – nawet ten fałszywy – może mnożyć się szybciej, niż myślisz. Kiedy czytelnicy nadadzą imię tym nieznanym siłom, znajdą także delikatne zaproszenie do zatrzymania się, wzięcia głębokiego oddechu i zastanowienia się nad niewidzialnymi rzeczami, które działają w ich własnym życiu.

Zobacz, jak wielka jest miłość, Alicja Dyrda, Ola Szwajda

„Witaj kochanie, dobrze, że jesteś”. Ten moment, kiedy mama patrzy w oczy swojego dziecka, gdy tata chwyta je za rękę… O tym jest ta książka. O niewidzialnej, potężnej sile, która rodzi się wraz z naszym malutkim dzieckiem i magicznie rośnie, wypełniając nasze serca, ciała i cały świat.

Tajemnica Dworu Helmersbruk, Eva Frantz, Elin Sandström

Flora Winter przybywa z mamą do małego nadmorskiego miasteczka Helmersbruk. Zamieszkują w domku portiera znajdującym się na terenie opuszczonej posiadłości rodziny von Hiems. Jest początek grudnia 1975 roku.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, ale nic nie jest takie jak dawniej. Nie ma taty, mama jest zajęta pracą, więc Flora jest zdana sama na siebie. W wolnym czasie zwiedza teren wokół starego dworu. Bardzo szybko przekonuje się, że rezydencja ma swoje tajemnice… Czy naprawdę słyszała muzykę, dochodzącą z pokoju w wieżyczce, czy to wyobraźnia spłatała jej figla? Kto podrzuca jej figurki ze starej szopki? Dlaczego w nocy słychać stukot kopyt? I kim jest chłopiec, który pojawia się i znika, zanim Flora zdąży się odezwać. Stary dwór nie wydaje się tak opuszczony, jak wszyscy myślą.

Książka składa się z dwudziestu czterech rozdziałów – po jednym na każdy dzień od pierwszego grudnia aż do Wigilii – i każdy zbliża Florę do odkrycia prawdy o posiadłości von Hiemsów oraz o niej samej.

Ostatnia dzika ostoja, Cecilia Heikkilä, Cecilia Heikkilä

Wszystko zaczyna się od starej pocztówki wiszącej na lodówce dziadka wśród paragonów i karteczek. To pozdrowienia z najpiękniejszego miejsca na ziemi, które leży za morzem, między oblodzonymi górami a głębokimi jeziorami. Mały niedźwiedź i duży niedźwiedź wyruszają w daleką drogę. Szukają ostatniej ostoi — ostatniego dzikiego miejsca na ziemi. Czy jeszcze istnieje?

Autorska książka obrazkowa Cecilii Heikkilä to nie tylko uczta dla oka przy oglądaniu malowniczych, nasyconych kolorami ilustracji, ale też okazja do zastanowienia się nad kondycją świata, stanem naszej planety i zagrożeniami związanymi z zawłaszczaniem przyrody. A wnikliwi czytelnicy doszukają się w tej niezwykłej książce jeszcze innych warstw znaczeniowych.

Elmer. Słoniowe opowieści, David McKee

ELMER – bohater kultowej serii przetłumaczonej na ponad 50 języków, która rozeszła się w ponad 10-milionowym nakładzie na całym świecie – POWRACA!

Nowy zbiór zawiera 4 przygody: „Elmer i wyścig”, „Elmer i wyjątkowy dzień” oraz dotąd niepulikowane: „Elmer i zaginiony skarb”, „Elmer i prezent”.

Ta ponadczasowa seria wspiera rozwój emocjonalny, koncentruje się wokół umiejętności społecznych, uczy empatii, otwartości i akceptacji różnorodności.

Elmer inspiruje dzieci do bycia sobą, uczy jak budować poczucie własnej wartości, jak zrozumieć i towarzyszyć innym w ich emocjach. Razem z Elmerem najmłodsi odkryją wartość przyjaźni i współpracy – dowiedzą się, jak utrzymywać pozytywne relacje, rozwiązywać konflikty oraz jak ważne jest wzajemne wsparcie i tworzenie więzi.

Opisy pochodzą od wydawców.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This