Bielma, czyli [KONKURS] Bieszczady, cuda i węszący policjant

utworzone przez | paź 26, 2023 | Recenzja

Bielma to drugi tom cyklu o Kosmie Ejcherście. Główny bohater, niedoszły ksiądz, który ostatecznie został policjantem, dostaje zadanie od swojego stryja, biskupa. Tym razem zostaje wysłany w Bieszczady, gdzie dzieją się same cuda. Jakie? Pojawia się prorok, objawia się Jezus, znika ksiądz. Okoliczności nie budzą w policji podejrzeń, jednak wysłannik kościoła nie odpuszcza i namawia swojego siostrzeńca, aby pojechał tam powęszyć. Już na wstępie zaznaczę, że książkę tę można bez problemu czytać niezależnie od Wnyków. Z jednym ale. Ale: zaraz po jej odłożeniu sięgnie się po pierwszy tom! Z czystej ciekawości.

Zainteresowanie wcześniejszą historią i tak byłoby dość oczywiste, rozbudzone samym jej istnieniem, wszak ludzie lubią znać przeszłość i słuchać historii. Jednak tutaj główny bohater co jakiś czas sarka na wcześniejsze wydarzenia, opisane we Wnykach, co tylko potęguje bliską pedanterii fascynację zbrodniami człowieczego umysłu. O dziwo nie jest to dla czytelnika uciążliwe, wręcz podsyca tę ciekawość. Być może dlatego, że po tak silnie nacechowanych emocjonalnie przeżyciach każdy by wracał myślami do nie niedawnych wydarzeń. Wyszło zatem bardzo naturalnie. 

Sam Kosma Ejcherst nie jest tym samym człowiekiem co wcześniej, zupełnie inaczej zachowuje się w drugim tomie. Zatem jeśli ktoś już ma za sobą lekturę historii z udziałem Jezusa Mściwego, pozna zupełnie nowe oblicze policjanta (i nie chodzi wcale o rozległą bliznę). Można podsumować, że w tym przypadku odwrócenie kolejności czytania ma więc sporo zalet. Postaci nabierają więcej głębi niż można się tego spodziewać po takim prostym czytelniczym zabiegu.

Fabuła książki (i cyklu w ogóle) krąży wokół tematów kościelnych. Można ją odebrać jako bardzo krytyczną względem tej instytucji, jednak warto zauważyć dwie cechy tej prozy, które to umniejszą. Po pierwsze: całe uniwersum nie jest czarno-białe, lecz przedstawione w krzywym zwierciadle. Nasz główny bohater ani nie jest piękny, ani nie czuje się szczególnie utalentowany. Niewiele ma wspólnego z geniuszami takimi jak Hole czy Holmes. Nawet nie można powiedzieć, żeby szczególnie lubił swoją pracę. Niemniej jakiś talent do tego ma, inaczej nie byłby głównym bohaterem. Tak czy inaczej: nikt ani nic nie jest tutaj idealne czy przeciętne. Lekko humorystyczna nuta stylu autora przekłada się także na postaci i ich rzeczywistość. Po drugie: przedstawienie kościoła jako instytucji przepełnionej przepychem i grzechem daje ciekawe pole do manewru przy konstruowaniu fabuły. Okraszone garścią przemyśleń i ładnych (naprawdę ładnych!) zdań (a czasem celowo komicznych, wszak dlaczego nie rozbawić czytelnika?; to bardzo sympatyczne posunięcie) sprawia, że nie jest to rozrywka bezmyślna.

Chociaż książka została zaliczona do thrillerów, raczej można ją potraktować jako komedię kryminalną z nutką dreszczyku. Pierwszy tom był o wiele bardziej trzymający w napięciu, co nie znaczy, że tym razem książka to flaki z olejem, co to, to nie! Wręcz przeciwnie: fabułę śledzi się z ogromnym zainteresowaniem, wciąga i czytelnik szybko chce się dowiedzieć, co jest dalej, warto więc zarezerwować sobie cały wieczór na beztroskie przewracanie kartek.

To, co wyróżnia prozę Michała Śmielaka, który, na marginesie, napisał już dość sporo książek, jest jego specyficzne poczucie humoru i ewidentną inspirację: turystykę górską. Dla czytelników, którzy tęsknią za szlakiem będzie to dodatkowa przyjemność. Bielma to książka, która zapewnia czytelnikowi miłą rozrywkę podczas tête-à-tête z kanapą.

HALO! TU KONKURS

A teraz pora ogłosić zapowiedziany w tytule wpisu konkurs. Jeśli chcesz wygrać egzemplarz książki Wnyki, prześlij na adres olga@premieryksiazkowe.pl do 11 listopada propozycję tytułu powyższej recenzji oraz zgodę na przetwarzanie danych w ramach działań konkursowych. Zwycięzcę wyłonimy najpóźniej 18 listopada i poinformujemy mailem. Wyniki ogłosimy także na profilach naszych mediów społecznościowych i na portalu. Poniżej więcej szczegółów.

Regulamin konkursu

Organizator: portal premieryksiazkowe.pl (właścicielka: Olga Maria Geppert-Biernat).

Czas trwania konkursu: odpowiedzi można wysyłać od 26 października 2023 do 11 listopada. Wyniki zostaną ogłoszone najpóźniej 18 listopada. 

Warunki uczestnictwa: osoba pełnoletnia. Wysyłka nagrody tylko na terenie Polski.

Nagroda: egzemplarz książki Bielma Michała Śmielaka.

Zadanie konkursowe: przesłanie propozycji tytuły recenzji ww. książki.

Prawa autorskie i majątkowe do dzieła konkursowego przechodzą na organizatorów, którzy mogę je wykorzystać do promocji swoich działań marketingowych na stronie internetowej, mediach społecznościowych i w inny sposób (na przykład ulotka).

Możliwość złożenia reklamacji: ewentualne pytania czy wątpliwości prosimy przesłać na alias mailowy olga@premieryksiazkowe.pl.

RODO: dane osób, które prześlą zgłoszenie i wyrażą na to zgodę (ta jest konieczna do wzięcia udziału), będą wykorzystane w ramach konkursu: podczas wyłaniania i wyłonienia zwycięzcy/zwyciężczyni, a w ogłoszeniach informujących o wygranej podamy imię. Przetwarzanie danych nastąpi także w innych okolicznościach koniecznych do przeprowadzenia konkursu i wysłania nagrody.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany regulaminu konkursu i ogłoszenia tego w tym wpisie.

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarzy recenzenckiego i nagrody konkursowej, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This