W lutych premierach książkowych każdy znajdzie coś dla siebie. A może warto dać się poddać kaprysowi i sięgnąć po lekturę spoza naszego standardowego repertuaru?
Zmory przeszłości, Ann Cleeves
Lizzie Bartholomew nie wie nic o swoim pochodzeniu. Jest podrzutkiem, jako niemowlę została znaleziona w kruchcie kościoła. Dzieciństwo spędziła w różnych instytucjach wychowawczych, daremnie marząc o rodzinie, która by ją przygarnęła.
Ann Cleeves to jedna z najwspanialszych autorek kryminałów, która słynie szczególnie z serii o Verze Stanhope (powstał serial na jej podstawie), ale nie sposób przecenić cykl szetlandzki.
Plon, Tara June Winch
Dhaganhu ngurambang? Gdzie jest twój kraj? Burral. Miejsce narodzin, ta ziemia. Warraa-nha. Krzyczeć. Nuganirra. Serce uderza regularnie. Durrur-buwulin. Zawsze. Ngulagambilanha. Wracać do domu.
Przepiękny język, w jakim jest napisana powieść, to tylko jeden z argumentów, dlaczego warto przeczytać tę książkę. Jest przełomowa pod wieloma względami.
Ruth i Pen, Emilie Pine
Przypadek sprawia, że Ruth i Pen, dwie nieznajome kobiety, stają przed kluczowym wyborem tego samego dnia. Jeden dzień, jedno miasto (Dublin), dwa różne charaktery i dwa możliwe rozwiązania.
Książka porusza tematy, które w ostatnim czasie często pojawiają się w przestrzeni publicznej i wywołują sporo zamieszania. Lektura pełna empatii i ciepła, a także przenikliwych dociekań.
Adżami. Opowieści z Jafy, Yossi Granovski
Opowiadania te, rozgrywające się głównie w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku, podobnie jak u popularnego wśród polskich czytelników Etgara Kereta, wyrastają z tradycji oralnej, z kawiarnianej gawędy.
Opowiadania jednego z najciekawszych pisarzy hebrajskich skupiają się na współistnieniu w jednym regionie żydowskich i arabskich mieszkańców.
Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza, Emilia Padoł
Żarliwa katoliczka, surowa konserwatystka, patriotka tworząca romansowe fabuły i pisząca „ku pokrzepieniu serc”, ale też osoba nieheteronormatywna, buntująca się przeciwko powszechnym oczekiwaniom, społecznica. Kim była autorka słynnych powieści Lato leśnych ludzi czy Między ustami a brzegiem pucharu?
Biografia ta to kolejna książka, która ukazała się w ostatnich latach na rynku i odczarowuje spiżowość cyz papierowość postaci z historii literatury, czyniąc z niej człowieka z krwi i kości, pełnego sprzeczności i nagle – bardzo ciekawego.
Xi Jinping. Najpotężniejszy człowiek świata i jego imperium, Stefan Aust, Adrian Geiges
Współczesna Chińska Republika Ludowa zawdzięcza swój sukces gospodarczy i polityczny systemowi głęboko sprzecznemu, a stojący na jej czele Xi Jinping dzierży w rękach niepodzielną władzę. Ale nie wygląda na dyktatora, a Chiny nie wyglądają na dyktaturę.
Chiny są pełne sprzeczności, a polityka – naprawdę intrygująca. Warto zapoznać się z tą książką, która śledzi karierę Xi Jinpinga, przy okazji analizując kult jednostki.
Wiersze przychodzą późno, Margaret Atwood
Najnowszy tom poezji znanej w świecie, wielokrotnie nagradzanej autorki bestsellerów Margaret Atwood, w przekładzie laureata Nagrody Literackiej NIKE profesora Jerzego Jarniewicza.
Mało kto wie, że Margaret Atwood rozpoczęła swoją pisarską karierę od poezji. Jej wiersze były bardzo cenione!
Długi żywot, Stanislas Moussé
Dawno, dawno temu istniał spokojny świat, w którym ludzie żyli w zgodzie z naturą i zwierzętami. Pewnego pięknego dnia przybyła armada pół-ludzi, pół-bestii, plądrująca wszystko na swojej drodze.
Bardzo oryginalna powieść graficzna, która zachwyci czytelnika, o ile nie przyprawi go o oczopląs. Z jednej strony dziwne, a z drugiej: intrygujące. Nie pozostaje nic innego, jak podjąć się lektury.
Visa tranzytowa, Nicolas de Crécy
Nicolas de Crécy w Visie tranzytowej porusza się na wielu płaszczyznach wspomnień, prowadząc rozważania o znaczeniu podróży, pogoni za przygodą, w naszym życiu.
W tym miesiącu wydawnictwo Timof Comics podbija naszą topkę! Bardzo oryginalne komiksy, poruszające ciekawe tematy, to to, co bardzo lubimy.
Żniwa śmierci. Kosiarze, Neal Shusterman
Best YA Book of All Time według magazynu „Time” (2021)
Świetnie zapowiadająca się powieść dla młodzieży. Świat, w którym dwójka nastolatków szkolona jest na kosiarzy, czyli ludzi, którzy kontrolują długość życia i wielkość populacji. Darma, mistrzu, twoja mowa, Tegom ci uczynić nie gotowa; Dzirżę kosę na reistrze, Siekę doktory i mistrze, Zawżdy ją gotową noszę, Przez dzięki noclegu proszę – chciałoby się zacytować.
Wielka Piramida, Szymon Zdziebłowski
Zajrzymy w głąb Wielkiej Piramidy: historię jej badań oraz najnowsze odkrycia z nią związane, i postaramy się poznać skrywane tajemnice.
Kogo nie intrygują egipskie piramidy? Książka o grobowcu Cheopsa jest szczególnie interesująca, ponieważ opowiada o faktach i niefaktach.
Co jest w środku? Niezwykłe wnętrza zwykłych rzeczy, Peter Hinckley, Olga Zakharova
Co znajdziesz w środku przeciętego na pół zegarka, fajerwerku, piłeczki golfowej, ula lub karuzeli? Bez wątpienia coś zaskakującego! Co jest w środku? zaspokoi ciekawość nawet najbardziej dociekliwych umysłów.
Zwykłe przedmioty kryją w sobie wiele tajemnic, które trzeba poznać!
Młody architekt. Notatnik, Alice James
Doskonała książka dla młodych architektów. Znajdą tu mnóstwo zadań, wskazówek i łamigłówek, a także instrukcje, na podstawie których w prosty sposób stworzą własne niesamowite projekty architektoniczne.
Kolejna z serii Młody naukowiec książka dla dzieci, która pozwala im wczuć się w wybrany zawód. Myśleć niczym prawdziwy architekt i rozwiązywać problemy to zapowiedź super przygody!
0 komentarzy