Najciekawsze premiery książkowe lutego

utworzone przez | lut 20, 2023 | Najciekawsze premiery książkowe, Spiżarnia mola

W lutych premierach książkowych każdy znajdzie coś dla siebie. A może warto dać się poddać kaprysowi i sięgnąć po lekturę spoza naszego standardowego repertuaru?

Ptaki i inne opowiadania, Daphne du Maurier

Opowiadanie tytułowe, Ptaki, zostało zekranizowane przez Alfreda Hitchcocka. Film do dziś uznawany jest za jeden z najlepszych i najważniejszych thrillerów w historii kina.

Opowiadania angielskiej pisarki, znanej z mistrzowskich suspensów. Wieje grozą! 

Zmory przeszłości, Ann Cleeves

Lizzie Bartholomew nie wie nic o swoim pochodzeniu. Jest podrzutkiem, jako niemowlę została znaleziona w kruchcie kościoła. Dzieciństwo spędziła w różnych instytucjach wychowawczych, daremnie marząc o rodzinie, która by ją przygarnęła.

Ann Cleeves to jedna z najwspanialszych autorek kryminałów, która słynie szczególnie z serii o Verze Stanhope (powstał serial na jej podstawie), ale nie sposób przecenić cykl szetlandzki.

Plon, Tara June Winch

Dhaganhu ngurambang? Gdzie jest twój kraj? Burral. Miejsce narodzin, ta ziemia. Warraa-nha. Krzyczeć. Nuganirra. Serce uderza regularnie. Durrur-buwulin. Zawsze. Ngulagambilanha. Wracać do domu.

Przepiękny język, w jakim jest napisana powieść, to tylko jeden z argumentów, dlaczego warto przeczytać tę książkę. Jest przełomowa pod wieloma względami.

Ruth i Pen, Emilie Pine

Przypadek sprawia, że Ruth i Pen, dwie nieznajome kobiety, stają przed kluczowym wyborem tego samego dnia. Jeden dzień, jedno miasto (Dublin), dwa różne charaktery i dwa możliwe rozwiązania.

Książka porusza tematy, które w ostatnim czasie często pojawiają się w przestrzeni publicznej i wywołują sporo zamieszania. Lektura pełna empatii i ciepła, a także przenikliwych dociekań.

Adżami. Opowieści z Jafy, Yossi Granovski

Opowiadania te, rozgrywające się głównie w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku, podobnie jak u popularnego wśród polskich czytelników Etgara Kereta, wyrastają z tradycji oralnej, z kawiarnianej gawędy.

Opowiadania jednego z najciekawszych pisarzy hebrajskich skupiają się na współistnieniu w jednym regionie żydowskich i arabskich mieszkańców.

Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza, Emilia Padoł

Żarliwa katoliczka, surowa konserwatystka, patriotka tworząca romansowe fabuły i pisząca „ku pokrzepieniu serc”, ale też osoba nieheteronormatywna, buntująca się przeciwko powszechnym oczekiwaniom, społecznica. Kim była autorka słynnych powieści Lato leśnych ludzi czy Między ustami a brzegiem pucharu?

Biografia ta to kolejna książka, która ukazała się w ostatnich latach na rynku i odczarowuje spiżowość cyz papierowość postaci z historii literatury, czyniąc z niej człowieka z krwi i kości, pełnego sprzeczności i nagle – bardzo ciekawego.

Xi Jinping. Najpotężniejszy człowiek świata i jego imperium, Stefan Aust, Adrian Geiges

Współczesna Chińska Republika Ludowa zawdzięcza swój sukces gospodarczy i polityczny systemowi głęboko sprzecznemu, a stojący na jej czele Xi Jinping dzierży w rękach niepodzielną władzę. Ale nie wygląda na dyktatora, a Chiny nie wyglądają na dyktaturę.

Chiny są pełne sprzeczności, a polityka – naprawdę intrygująca. Warto zapoznać się z tą książką, która śledzi karierę Xi Jinpinga, przy okazji analizując kult jednostki.

Wiersze przychodzą późno, Margaret Atwood

Najnowszy tom poezji znanej w świecie, wielokrotnie nagradzanej autorki bestsellerów Margaret Atwood, w przekładzie laureata Nagrody Literackiej NIKE profesora Jerzego Jarniewicza.

Mało kto wie, że Margaret Atwood rozpoczęła swoją pisarską karierę od poezji. Jej wiersze były bardzo cenione!

Długi żywot, Stanislas Moussé

Dawno, dawno temu istniał spokojny świat, w którym ludzie żyli w zgodzie z naturą i zwierzętami. Pewnego pięknego dnia przybyła armada pół-ludzi, pół-bestii, plądrująca wszystko na swojej drodze.

Bardzo oryginalna powieść graficzna, która zachwyci czytelnika, o ile nie przyprawi go o oczopląs. Z jednej strony dziwne, a z drugiej: intrygujące. Nie pozostaje nic innego, jak podjąć się lektury.

Visa tranzytowa, Nicolas de Crécy

Nicolas de Crécy w Visie tranzytowej porusza się na wielu płaszczyznach wspomnień, prowadząc rozważania o znaczeniu podróży, pogoni za przygodą, w naszym życiu.

W tym miesiącu wydawnictwo Timof Comics podbija naszą topkę! Bardzo oryginalne komiksy, poruszające ciekawe tematy, to to, co bardzo lubimy.

Żniwa śmierci. Kosiarze, Neal Shusterman

Best YA Book of All Time według magazynu „Time” (2021)

Świetnie zapowiadająca się powieść dla młodzieży. Świat, w którym dwójka nastolatków szkolona jest na kosiarzy, czyli ludzi, którzy kontrolują długość życia i wielkość populacji. Darma, mistrzu, twoja mowa, Tegom ci uczynić nie gotowa; Dzirżę kosę na reistrze, Siekę doktory i mistrze, Zawżdy ją gotową noszę, Przez dzięki noclegu proszę – chciałoby się zacytować.

Wielka Piramida, Szymon Zdziebłowski

Zajrzymy w głąb Wielkiej Piramidy: historię jej badań oraz najnowsze odkrycia z nią związane, i postaramy się poznać skrywane tajemnice.

Kogo nie intrygują egipskie piramidy? Książka o grobowcu Cheopsa jest szczególnie interesująca, ponieważ opowiada o faktach i niefaktach.

Co jest w środku? Niezwykłe wnętrza zwykłych rzeczy, Peter Hinckley, Olga Zakharova

Co znajdziesz w środku przeciętego na pół zegarka, fajerwerku, piłeczki golfowej, ula lub karuzeli? Bez wątpienia coś zaskakującego! Co jest w środku? zaspokoi ciekawość nawet najbardziej dociekliwych umysłów.

Zwykłe przedmioty kryją w sobie wiele tajemnic, które trzeba poznać!

Młody architekt. Notatnik, Alice James

Doskonała książka dla młodych architektów. Znajdą tu mnóstwo zadań, wskazówek i łamigłówek, a także instrukcje, na podstawie których w prosty sposób stworzą własne niesamowite projekty architektoniczne.

Kolejna z serii Młody naukowiec książka dla dzieci, która pozwala im wczuć się w wybrany zawód. Myśleć niczym prawdziwy architekt i rozwiązywać problemy to zapowiedź super przygody!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marsz, czyli o największych demonstracjach w PRL

30 lipca 1981 roku w Polsce Ludowej odbyły się tak zwane marsze głodowe. Był to wyraz sprzeciwu społeczeństwa na politykę władz komunistycznych. W kraju brakowało żywności oraz produktów pierwszej potrzeby. Wprowadzono system kartkowy, który nie polepszył egzystencji...

Cudotwórca, czyli gdy religia przyprawia o dreszcze grozy

Cudotwórca jest projektem André Oliveira, który zaprosił siedmiu utalentowanych portugalskich rysowników komiksowych, by połączyli swe siły i stworzyli jedno wspólne dzieło. Tymi rysownikami są: Jorge Coelho, André Caetano, Filipe Andrade, Nuno Plati, Ricardo Cabral,...

Kosmos, czyli alternatywna historia pierwszego lądowania na Księżycu

20 lipca 1969 roku Neil Armstrong jako pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu. Było to jedno z szczytowych osiągnięć ludzkości i otwarcie furtki na podbój kosmosu w przyszłości. A co by było, gdyby się okazało, że Armstrong nie był pierwszy i wyprzedzili go...

Twarz, czyli między ekstrawagancją a kanonem

Twarz jest komiksem Petera Milligana oraz Duncana Fegredo, wydanym pierwotnie przez DC Vertigo (w Polsce przez timof comics). Mimo, że od premiery minęło prawie 30 lat (pierwotnie został wydany w 1995 roku) to komiks nic nie stracił na swojej aktualności. Dlaczego?...

Izuna, czyli powrót do świata Szkarłatnych Obłoków

Pod koniec lipca wydawnictwo Lost in Time wydaje Izunę autorstwa Saverio Tenuty oraz osób, które zaprosił do współpracy, czyli scenarzystę Bruno Letizia oraz rysowniczkę Caritę Lupattelli. Niestety kilka dni po premierze tego tomu w Polsce, 3 sierpnia, w wieku 54 w...

IHS. In Hollandia Suburbia, czyli katastrofa albo nadzieja

IHS. In Hollandia Suburbia Guido van Driel jest komiksem opowiadającym o dochodzeniu Harry’ego Kleijna. Dotyczy śmierci młodego członka kapeli IHS w małym miasteczku. Jak to zwykle bywa w opowieściach: skrywającym swoje tajemnice. Zaciekawieni? To zapraszamy do...

Poszukiwacze z Drzewoświata, czyli przepięknie i archetypicznie

Poszukiwacze z Drzewoświata to komiksowa adaptacja książki Laurenta Geneforta. Za to dzieło, wydane przez wydawnictwo Lost in Time, odpowiada sam autor oryginału oraz Alexandre Rostorcelli. Jak wypada kolejny frankofon z katalogu tego wydawnictwa? Zapraszamy do...

Lekcje aktorstwa, czyli niepokojący komiks o kondycji współczesnego człowieka

Nick Drnaso powraca z nowym komiksem! Tym razem Drnaso opowiada o grupce ludzi, chcących oderwać się od szarej rzeczywistości za pomocą lekcji aktorstwa. Każdy z nich ma swoje własne problemy oraz demony, które wychodzą na światło dzienne podczas nauk.Autor stworzył...

Wiedźmun. Przed wyprawą zbierz drużynę, czyli drugi tom pastiszu Samojlika

Trochę musieliśmy czekać na drugi tom Wiedźmuna o tytułe Przed wyprawą zbierz drużynę. Jak wypada kontynuacja pastiszu Tomasza Samojlika? Zapraszamy do recenzji! Po zniszczeniu karczmy w pierwszym tomie okazuje się, że dziewczynka Kira została porwana przez swoją...

Festiwal, czyli o kuriozalności polityki

Festiwal jest kolejnym komiksem Jacka Świdzińskiego, autora takich tytułów jak: Zdarzenie 1908 oraz Powstanie filmu narodowego. Tym razem opowiada o jednym z najbardziej kuriozalnych przedsięwzięć Polski Ludowej, czyli Festiwalu Młodzieży z 1953 roku, gdy młodzież z...
Share This