Najciekawsze premiery książkowe listopada, część III/III

utworzone przez | gru 1, 2022 | Najciekawsze premiery książkowe

Dzisiaj przedstawiamy ostatnią część polecanych książek wydanych w listopadzie. Last but not least – o czym przekonacie się sami!

Sekretne życie zębów, Mariona Tolosa Sisteré

Czy wiesz, że w Japonii, gdy dzieciom wypada ząb, jeśli jest z góry, rzucają go na dach domu, a jeśli jest z dołu, to zakopują go w ziemi?

Kto nie pamięta, jakie przerażenie i ekscytację budziły w nim w dzieciństwie chwiejność zęba, przepowiadającą chwilową szczerbę? Ciekawostki o zębach to coś w sam raz dla dzieci, które (z)gubią mleczaki!

Biblioteki. Krucha historia, Andrew Pettegree, Arthur der Weduwen

Znane na całym świecie, zazdrośnie strzeżone przez prywatnych kolekcjonerów, budowane przez stulecia i niszczone w jeden dzień, ozdobione złoceniami i freskami albo wypełnione wygodnymi pufami i rysunkami dzieci – historia bibliotek jest bogata, różnorodna i obfitująca w nieoczekiwane zdarzenia.

Książka dla każdego mola książkowego, zwłaszcza z gatunku kolekcjonera! Jest to nie tylko tytuł o bibliotekach od starożytności po epokę cyfrową, ale także o kolekcjonerach i antykwariuszach czy… zbrodniach z książką w tle.

Wymyślić miłość na nowo. Jak patriarchat sabotuje relacje między mężczyznami a kobietami, Mona Chollet

(…) romantyczne wyobrażenia o miłosnym związku, znajdujące odzwierciedlenie w popkulturze i społecznych przekonaniach, są zbudowane na erotyzowaniu męskiej dominacji i rzekomej kobiecej słabości.

Co się dzieje z miłością pomiędzy romantycznym wzlotem a tragicznym upadkiem? Czy tylko wieje nudą? Mona Chollet opowiada o tym, co pomiędzy w sposób niezwykły: chce pomóc znaleźć przestrzeń na to, co zagrabia patriarchat, jak wyzwolić się ze schematycznego myślenia o kobiecości i męskości.

Star Wars: Ronin, Emma Mieko Candon

Tajemniczy były Sith przemierza galaktykę na kartach oszałamiającej gwiezdnowojennej opowieści inspirowanej animacją Pojedynek z Gwiezdne wojny. Wizje.

Co tu dużo mówić: prawdziwa gratka dla fanów Gwiezdnych Wojen. Przed dwudziestoma laty klany jedi walczyły między sobą. Samotny, ukrywający się Sith wędruje po rubieżach, jednak widmo przeszłości nie pozwala o sobie zapomnieć.

Niech to usłyszą, Wojciech Chmielarz, Jakub Ćwiek

Przerażający telefon do radiowego studia i dziennikarskie śledztwo, które prowadzi między największe polskie gwiazdy i celebrytów.

Mistrzowie kryminałów stworzyli intrygującą fabułę z celebrytką w roli ofiary. Zagadkę próbuje rozwiązać reporterka i autor kryminałów. Czy im się uda?

Przyjemność, María Hesse

Dzięki kobietom z krwi i kości albo postaciom fikcyjnym, takim jak Lilit, Maria Magdalena, Safona, Eve Ensler, Colette, Anaïs Nin, Simone de Beauvoir, Anne Sexton, Mata Hari, Betty Dodson, Marilyn Monroe, Erika Lust, a nawet Daenerys Targaryen – María Hesse wyznacza mapę kobiecej przyjemności, którą wszystkie możemy teraz eksplorować.

María Hesse to ilustratorka takich arcydzieł jak Duma i uprzedzenie, Małe kobietki czy Małej księżniczki (feministycznej wersji Małego księcia). Stworzyła także biografie Fridy Kahlo i Bowie. Tym razem stawia na intymną historię własną: o wstydzie, niewiedzy i seksualnym przebudzeniu. To ilustrowana opowieść o kobiecej przyjemności, w której posługuje się postaciami historycznymi i fikcyjnymi.

Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej, Tomasz Grzywaczewski

Chociaż tej granicy od dawna już nie ma, życie nadal toczy się przygranicznym rytmem. Granica ciągle tkwi w głowach i we wspomnieniach – zarówno tych, którzy nie dali się wypędzić, jak i tych, których dawno wypędzono.

Wyprawa wzdłuż dawnej granicy II RP to reporterska podróż w poszukiwaniu tych, którzy pamiętają przedwojenne granice i ich przesunięcie, a także ślady, jakie zostawiły w mieszkających wzdłuż niej społeczeństwach. Czy granica istnieje w ludziach dłużej niż na mapach? Autor książki próbuje się przekonać, jakie brzemię zostawia rubież.

Chilijski poeta, Alejandro Zambra

Powiada się o Zambrze, że jest kontynuatorem tradycji znanego w Polsce Roberta Bolaño (…). Chilijski poeta to portret zbiorowej tożsamości, ale jak trafnie napisał recenzent „New York Timesa”, ten drażliwy temat ukazany jest nie jako tragedia, lecz rodzinna komedia. Powieść zyskała międzynarodowe uznanie, była nominowana do The Man Booker Prize, a przez znawców twórczości Zambry uznawana jest za jego największe dzieło.

W tej poetyckiej powieści miesza się historia społeczna z dramatami jednostek, w której to, co wzniosłe, naturalnie przeplata się z banałem, absurdalne z poważnym… To też opowieść o kruchej relacji poety z przybranym synem. Dla czytelników poszukujących literatury, która nie szufladkuje, a jest wielopłaszczyznowa i wieloperspektywiczna.

Puszcza. Opowieści kampinoskie, Lechosław Herz

Opowieść o Puszczy Kampinoskiej, jej niezwykłym przyrodniczym pejzażu, różnych miejscach i miejscowościach.

Lechosław Herz to z zawodu aktor, miłośnik krajoznawstwa. Jego książka o puszczy kampinoskiej to gawędziarskie uzupełnienie dla przewodników turystycznych po prastarej puszczy.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This