Najciekawsze premiery książkowe listopada, część III/III

utworzone przez | gru 1, 2022 | Najciekawsze premiery książkowe, Spiżarnia mola

Dzisiaj przedstawiamy ostatnią część polecanych książek wydanych w listopadzie. Last but not least – o czym przekonacie się sami!

Sekretne życie zębów, Mariona Tolosa Sisteré

Czy wiesz, że w Japonii, gdy dzieciom wypada ząb, jeśli jest z góry, rzucają go na dach domu, a jeśli jest z dołu, to zakopują go w ziemi?

Kto nie pamięta, jakie przerażenie i ekscytację budziły w nim w dzieciństwie chwiejność zęba, przepowiadającą chwilową szczerbę? Ciekawostki o zębach to coś w sam raz dla dzieci, które (z)gubią mleczaki!

Biblioteki. Krucha historia, Andrew Pettegree, Arthur der Weduwen

Znane na całym świecie, zazdrośnie strzeżone przez prywatnych kolekcjonerów, budowane przez stulecia i niszczone w jeden dzień, ozdobione złoceniami i freskami albo wypełnione wygodnymi pufami i rysunkami dzieci – historia bibliotek jest bogata, różnorodna i obfitująca w nieoczekiwane zdarzenia.

Książka dla każdego mola książkowego, zwłaszcza z gatunku kolekcjonera! Jest to nie tylko tytuł o bibliotekach od starożytności po epokę cyfrową, ale także o kolekcjonerach i antykwariuszach czy… zbrodniach z książką w tle.

Wymyślić miłość na nowo. Jak patriarchat sabotuje relacje między mężczyznami a kobietami, Mona Chollet

(…) romantyczne wyobrażenia o miłosnym związku, znajdujące odzwierciedlenie w popkulturze i społecznych przekonaniach, są zbudowane na erotyzowaniu męskiej dominacji i rzekomej kobiecej słabości.

Co się dzieje z miłością pomiędzy romantycznym wzlotem a tragicznym upadkiem? Czy tylko wieje nudą? Mona Chollet opowiada o tym, co pomiędzy w sposób niezwykły: chce pomóc znaleźć przestrzeń na to, co zagrabia patriarchat, jak wyzwolić się ze schematycznego myślenia o kobiecości i męskości.

Star Wars: Ronin, Emma Mieko Candon

Tajemniczy były Sith przemierza galaktykę na kartach oszałamiającej gwiezdnowojennej opowieści inspirowanej animacją Pojedynek z Gwiezdne wojny. Wizje.

Co tu dużo mówić: prawdziwa gratka dla fanów Gwiezdnych Wojen. Przed dwudziestoma laty klany jedi walczyły między sobą. Samotny, ukrywający się Sith wędruje po rubieżach, jednak widmo przeszłości nie pozwala o sobie zapomnieć.

Niech to usłyszą, Wojciech Chmielarz, Jakub Ćwiek

Przerażający telefon do radiowego studia i dziennikarskie śledztwo, które prowadzi między największe polskie gwiazdy i celebrytów.

Mistrzowie kryminałów stworzyli intrygującą fabułę z celebrytką w roli ofiary. Zagadkę próbuje rozwiązać reporterka i autor kryminałów. Czy im się uda?

Przyjemność, María Hesse

Dzięki kobietom z krwi i kości albo postaciom fikcyjnym, takim jak Lilit, Maria Magdalena, Safona, Eve Ensler, Colette, Anaïs Nin, Simone de Beauvoir, Anne Sexton, Mata Hari, Betty Dodson, Marilyn Monroe, Erika Lust, a nawet Daenerys Targaryen – María Hesse wyznacza mapę kobiecej przyjemności, którą wszystkie możemy teraz eksplorować.

María Hesse to ilustratorka takich arcydzieł jak Duma i uprzedzenie, Małe kobietki czy Małej księżniczki (feministycznej wersji Małego księcia). Stworzyła także biografie Fridy Kahlo i Bowie. Tym razem stawia na intymną historię własną: o wstydzie, niewiedzy i seksualnym przebudzeniu. To ilustrowana opowieść o kobiecej przyjemności, w której posługuje się postaciami historycznymi i fikcyjnymi.

Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej, Tomasz Grzywaczewski

Chociaż tej granicy od dawna już nie ma, życie nadal toczy się przygranicznym rytmem. Granica ciągle tkwi w głowach i we wspomnieniach – zarówno tych, którzy nie dali się wypędzić, jak i tych, których dawno wypędzono.

Wyprawa wzdłuż dawnej granicy II RP to reporterska podróż w poszukiwaniu tych, którzy pamiętają przedwojenne granice i ich przesunięcie, a także ślady, jakie zostawiły w mieszkających wzdłuż niej społeczeństwach. Czy granica istnieje w ludziach dłużej niż na mapach? Autor książki próbuje się przekonać, jakie brzemię zostawia rubież.

Chilijski poeta, Alejandro Zambra

Powiada się o Zambrze, że jest kontynuatorem tradycji znanego w Polsce Roberta Bolaño (…). Chilijski poeta to portret zbiorowej tożsamości, ale jak trafnie napisał recenzent „New York Timesa”, ten drażliwy temat ukazany jest nie jako tragedia, lecz rodzinna komedia. Powieść zyskała międzynarodowe uznanie, była nominowana do The Man Booker Prize, a przez znawców twórczości Zambry uznawana jest za jego największe dzieło.

W tej poetyckiej powieści miesza się historia społeczna z dramatami jednostek, w której to, co wzniosłe, naturalnie przeplata się z banałem, absurdalne z poważnym… To też opowieść o kruchej relacji poety z przybranym synem. Dla czytelników poszukujących literatury, która nie szufladkuje, a jest wielopłaszczyznowa i wieloperspektywiczna.

Puszcza. Opowieści kampinoskie, Lechosław Herz

Opowieść o Puszczy Kampinoskiej, jej niezwykłym przyrodniczym pejzażu, różnych miejscach i miejscowościach.

Lechosław Herz to z zawodu aktor, miłośnik krajoznawstwa. Jego książka o puszczy kampinoskiej to gawędziarskie uzupełnienie dla przewodników turystycznych po prastarej puszczy.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najciekawsze premiery książkowe września, część pierwsza

Wydawnictwa powoli wracają z wakacji. Niektóre przygotowały cały stos interesujących tytułów. Wrzesień w ogóle przyniesie nam wiele ciekawych nowości. Ale spieszmy się czytać, bo tak szybko przychodzą! W kolejnym miesiącu premier będzie więcej niż grzybów po deszczu....

Marsz, czyli o największych demonstracjach w PRL

30 lipca 1981 roku w Polsce Ludowej odbyły się tak zwane marsze głodowe. Był to wyraz sprzeciwu społeczeństwa na politykę władz komunistycznych. W kraju brakowało żywności oraz produktów pierwszej potrzeby. Wprowadzono system kartkowy, który nie polepszył egzystencji...

Cudotwórca, czyli gdy religia przyprawia o dreszcze grozy

Cudotwórca jest projektem André Oliveira, który zaprosił siedmiu utalentowanych portugalskich rysowników komiksowych, by połączyli swe siły i stworzyli jedno wspólne dzieło. Tymi rysownikami są: Jorge Coelho, André Caetano, Filipe Andrade, Nuno Plati, Ricardo Cabral,...

Kosmos, czyli alternatywna historia pierwszego lądowania na Księżycu

20 lipca 1969 roku Neil Armstrong jako pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu. Było to jedno z szczytowych osiągnięć ludzkości i otwarcie furtki na podbój kosmosu w przyszłości. A co by było, gdyby się okazało, że Armstrong nie był pierwszy i wyprzedzili go...

Twarz, czyli między ekstrawagancją a kanonem

Twarz jest komiksem Petera Milligana oraz Duncana Fegredo, wydanym pierwotnie przez DC Vertigo (w Polsce przez timof comics). Mimo, że od premiery minęło prawie 30 lat (pierwotnie został wydany w 1995 roku) to komiks nic nie stracił na swojej aktualności. Dlaczego?...

Izuna, czyli powrót do świata Szkarłatnych Obłoków

Pod koniec lipca wydawnictwo Lost in Time wydaje Izunę autorstwa Saverio Tenuty oraz osób, które zaprosił do współpracy, czyli scenarzystę Bruno Letizia oraz rysowniczkę Caritę Lupattelli. Niestety kilka dni po premierze tego tomu w Polsce, 3 sierpnia, w wieku 54 w...

IHS. In Hollandia Suburbia, czyli katastrofa albo nadzieja

IHS. In Hollandia Suburbia Guido van Driel jest komiksem opowiadającym o dochodzeniu Harry’ego Kleijna. Dotyczy śmierci młodego członka kapeli IHS w małym miasteczku. Jak to zwykle bywa w opowieściach: skrywającym swoje tajemnice. Zaciekawieni? To zapraszamy do...

Poszukiwacze z Drzewoświata, czyli przepięknie i archetypicznie

Poszukiwacze z Drzewoświata to komiksowa adaptacja książki Laurenta Geneforta. Za to dzieło, wydane przez wydawnictwo Lost in Time, odpowiada sam autor oryginału oraz Alexandre Rostorcelli. Jak wypada kolejny frankofon z katalogu tego wydawnictwa? Zapraszamy do...

Lekcje aktorstwa, czyli niepokojący komiks o kondycji współczesnego człowieka

Nick Drnaso powraca z nowym komiksem! Tym razem Drnaso opowiada o grupce ludzi, chcących oderwać się od szarej rzeczywistości za pomocą lekcji aktorstwa. Każdy z nich ma swoje własne problemy oraz demony, które wychodzą na światło dzienne podczas nauk.Autor stworzył...

Wiedźmun. Przed wyprawą zbierz drużynę, czyli drugi tom pastiszu Samojlika

Trochę musieliśmy czekać na drugi tom Wiedźmuna o tytułe Przed wyprawą zbierz drużynę. Jak wypada kontynuacja pastiszu Tomasza Samojlika? Zapraszamy do recenzji! Po zniszczeniu karczmy w pierwszym tomie okazuje się, że dziewczynka Kira została porwana przez swoją...
Share This