Najciekawsze premiery książkowe listopada, część II/III

utworzone przez | lis 30, 2022 | Najciekawsze premiery książkowe, Spiżarnia mola

Pora na drugą część naszego listopadowego podsumowania! Tym razem trochę książek o przyrodzie i dla dzieci, ale nie tylko!

Silva rerum IV, Kristina Sabaliauskaitė

Opowieść o końcu wszystkiego – stulecia, dawnego porządku, jednostki, a jednocześnie o początkach najważniejszych pojęć naszej cywilizacji: praw człowieka, równości, tolerancji i wolności.

Czwarty i ostatni tom przepięknej sagi wileńskiej. Tym razem zajdziemy się w dobie oświecenia. Potomek rodu, znanego nam z poprzednich części, przepełniony jest pasją do nauki i nowych technologii. Silva rerum to opowieść, której język zawładnie czytelnikiem i wchłonie do przedstawionego świata. Przepiękne!  

Efekt niszczący. Jak dezinformacja wpływa na nasze życie, Anna Mierzyńska

Nie warto mieć złudzeń: wszyscy stajemy się ofiarami dezinformacji. Podejmujemy decyzje, opierając się na fałszywych danych, a nasze emocje falują zgodnie z interesami innych ludzi – choć najczęściej nie mamy o tym pojęcia.

Książka, która pomoże nam dostrzegać manipulacje faktami w internecie. Dzięki niej poznamy mechanizmy propagandy, łatwiej dostrzeżemy prawdę i będziemy się sprawniej poruszać w wirtualnym świecie. Dezinformatorzy niszczą państwa zachodnie właśnie dlatego, że uderzają w ich podstawy. Jeśli chcemy żyć w spokojnym, stabilnym kraju, musimy zawalczyć o prawdę – przekonuje nas autorka.

Ostatnie spojrzenie, Charles Burns

(…) wielopoziomowa, mroczna podróż w głąb podświadomości. Charles Burns podąża w niej tropami narkotycznych wizji Williama S. Burroughsa, ale również odwołuje się do komiksowego uniwersum Hergégo, twórcy Tintina.

Autor skupia się na poszukiwaniu przyczyn lęków w człowieku. To też opowieść o niebezpiecznej fascynacji, która balansuje na krawędzi życia i śmieci. Intrygujący komiks i ciekawa kreska!

Kobiety mojej duszy, Isabel Allende

W autobiograficznej narracji bestsellerowa autorka opisuje kondycję kobiety we współczesnym świecie. Mimo dotychczasowych zdobyczy feminizmu wciąż jest bowiem wiele do zrobienia. Allende nie boi się poruszać takich zagadnień jak: role, które wyznaczają kobietom rodzina, społeczeństwo, kultura i religia, przemoc – fizyczna i psychiczna – jako narzędzie kontroli, zależność ekonomiczna, prawa reprodukcyjne czy okaleczanie żeńskich narządów płciowych, wciąż praktykowane w wielu częściach świata.

Isabel Allende znana jest z pięknych, feministycznych książek, które mieszczą się w kategorii realizmu magicznego. Książka ta jest autobiografią, w której porusza wiele ważnych dla siebie tematów, przeplatając je z opowieściami o swoim życiu.

Na północ. Jak pokochałem Arktykę, Adam Wajrak

Opowiada o świecie, którego dziś już nie ma. Na północ czyta się tak, jakby słuchało się gawędy Adama – są tu i chłopackie przygody, i dużo wiedzy przyrodniczej, emocje, wzruszenia i zwroty akcji, a do tego galeria barwnych postaci.

Adam Wajrak zakochany jest w północy. Swoją miłość postanowił rozpisać na trzy tomy, a w tym miesiąc do rąk czytelnika trafił pierwszy z nich. Opowieści okraszone są wspaniałymi fotografiami tego utalentowanego dziennikarza.

Sąpierz, Katarzyna Puzyńska

Postapokaliptyczny Nowy Świat spotyka się z magią słowiańskiego fantasy Starego Świata w jedynej w swoim rodzaju opowieści. Pozornie niepasujące do siebie elementy mieszają się w wybuchową całość, niczym w miksturze wołchwa. Czy kiedy wypełni się przepowiednia, znajdziesz się po odpowiedniej stronie? Tak czy inaczej, topór zakończy wszystko.

Co się dzieje, gdy trzeba ukrywać, że magii nie można włożyć między bajki? o czym mówi stara przepowiednia? Drugi tom serii Grodzisko. Już pierwszy tytuł z serii wywołał entuzjazm. Czy drugi także porwie czytelników?

Miau. Kompletna historia kota, Laura Vocelle

Kot – maskotka żołnierzy i poszukiwaczy przygód, muza pisarzy, artystów i mężów stanu – zapewnia komfort i inspirację. Nigdy nie jest służalczy ani zwyczajny, zawsze elegancki i nieprzenikniony.

Koty towarzyszą ludziom już od wielu tysięcy lat. Były utożsamiane z bóstwami, diabłami czy nawet superbohaterami. Mają moc przyciągania, a ich charakterki działają na wyobraźnię. Autorka snuje barwne i niepozbawione humoru opowieści o koegzystencji ludzi i kotów.

Legenda zabójcy smoków. Dodatek do Smoczej Straży, Brandon Mull

Ta książka opowiada legendę starszą niż magiczny rezerwat w Baśnioborze. Zanim satyrowie i wróżki zaczęli baraszkować w Nowym Świecie – zanim zebrała się Smocza Straż, aby stawić czoło smokom – w odległym królestwie nieoczekiwany bohater rozpoczął niezwykłą misję. Oto ilustrowana historia pierwszego zabójcy smoków.

Gratka dla miłośników twórczości  Brandona Mulla, autora serii dla młodzieży Baśniobór, którą może pokochać każdy wielbiciel fantasy – niezależnie od wieku. Oprócz legendy w tomie mieści się wiele dodatków o świecie stworzonym przez autora.

Miś nie chce spać, Oksana Buła

Co robią misie w zimie, kiedy wszystko pokryte jest śniegiem?

Opowieść o misiu, który chce ciekawie spędzić porę śniegu. Czy uda się go namówić na zimowy sen? Piękne ilustracje w sam raz na opowieść na dobranoc, która spodoba się niejednemu maluchowi.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marsz, czyli o największych demonstracjach w PRL

30 lipca 1981 roku w Polsce Ludowej odbyły się tak zwane marsze głodowe. Był to wyraz sprzeciwu społeczeństwa na politykę władz komunistycznych. W kraju brakowało żywności oraz produktów pierwszej potrzeby. Wprowadzono system kartkowy, który nie polepszył egzystencji...

Cudotwórca, czyli gdy religia przyprawia o dreszcze grozy

Cudotwórca jest projektem André Oliveira, który zaprosił siedmiu utalentowanych portugalskich rysowników komiksowych, by połączyli swe siły i stworzyli jedno wspólne dzieło. Tymi rysownikami są: Jorge Coelho, André Caetano, Filipe Andrade, Nuno Plati, Ricardo Cabral,...

Kosmos, czyli alternatywna historia pierwszego lądowania na Księżycu

20 lipca 1969 roku Neil Armstrong jako pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu. Było to jedno z szczytowych osiągnięć ludzkości i otwarcie furtki na podbój kosmosu w przyszłości. A co by było, gdyby się okazało, że Armstrong nie był pierwszy i wyprzedzili go...

Twarz, czyli między ekstrawagancją a kanonem

Twarz jest komiksem Petera Milligana oraz Duncana Fegredo, wydanym pierwotnie przez DC Vertigo (w Polsce przez timof comics). Mimo, że od premiery minęło prawie 30 lat (pierwotnie został wydany w 1995 roku) to komiks nic nie stracił na swojej aktualności. Dlaczego?...

Izuna, czyli powrót do świata Szkarłatnych Obłoków

Pod koniec lipca wydawnictwo Lost in Time wydaje Izunę autorstwa Saverio Tenuty oraz osób, które zaprosił do współpracy, czyli scenarzystę Bruno Letizia oraz rysowniczkę Caritę Lupattelli. Niestety kilka dni po premierze tego tomu w Polsce, 3 sierpnia, w wieku 54 w...

IHS. In Hollandia Suburbia, czyli katastrofa albo nadzieja

IHS. In Hollandia Suburbia Guido van Driel jest komiksem opowiadającym o dochodzeniu Harry’ego Kleijna. Dotyczy śmierci młodego członka kapeli IHS w małym miasteczku. Jak to zwykle bywa w opowieściach: skrywającym swoje tajemnice. Zaciekawieni? To zapraszamy do...

Poszukiwacze z Drzewoświata, czyli przepięknie i archetypicznie

Poszukiwacze z Drzewoświata to komiksowa adaptacja książki Laurenta Geneforta. Za to dzieło, wydane przez wydawnictwo Lost in Time, odpowiada sam autor oryginału oraz Alexandre Rostorcelli. Jak wypada kolejny frankofon z katalogu tego wydawnictwa? Zapraszamy do...

Lekcje aktorstwa, czyli niepokojący komiks o kondycji współczesnego człowieka

Nick Drnaso powraca z nowym komiksem! Tym razem Drnaso opowiada o grupce ludzi, chcących oderwać się od szarej rzeczywistości za pomocą lekcji aktorstwa. Każdy z nich ma swoje własne problemy oraz demony, które wychodzą na światło dzienne podczas nauk.Autor stworzył...

Wiedźmun. Przed wyprawą zbierz drużynę, czyli drugi tom pastiszu Samojlika

Trochę musieliśmy czekać na drugi tom Wiedźmuna o tytułe Przed wyprawą zbierz drużynę. Jak wypada kontynuacja pastiszu Tomasza Samojlika? Zapraszamy do recenzji! Po zniszczeniu karczmy w pierwszym tomie okazuje się, że dziewczynka Kira została porwana przez swoją...

Festiwal, czyli o kuriozalności polityki

Festiwal jest kolejnym komiksem Jacka Świdzińskiego, autora takich tytułów jak: Zdarzenie 1908 oraz Powstanie filmu narodowego. Tym razem opowiada o jednym z najbardziej kuriozalnych przedsięwzięć Polski Ludowej, czyli Festiwalu Młodzieży z 1953 roku, gdy młodzież z...
Share This