Najciekawsze premiery książkowe listopada, część II/III

utworzone przez | lst. 30, 2022 | Spiżarnia mola

Pora na drugą część naszego listopadowego podsumowania! Tym razem trochę książek o przyrodzie i dla dzieci, ale nie tylko!

Silva rerum IV, Kristina Sabaliauskaitė

Opowieść o końcu wszystkiego – stulecia, dawnego porządku, jednostki, a jednocześnie o początkach najważniejszych pojęć naszej cywilizacji: praw człowieka, równości, tolerancji i wolności.

Czwarty i ostatni tom przepięknej sagi wileńskiej. Tym razem zajdziemy się w dobie oświecenia. Potomek rodu, znanego nam z poprzednich części, przepełniony jest pasją do nauki i nowych technologii. Silva rerum to opowieść, której język zawładnie czytelnikiem i wchłonie do przedstawionego świata. Przepiękne!  

Efekt niszczący. Jak dezinformacja wpływa na nasze życie, Anna Mierzyńska

Nie warto mieć złudzeń: wszyscy stajemy się ofiarami dezinformacji. Podejmujemy decyzje, opierając się na fałszywych danych, a nasze emocje falują zgodnie z interesami innych ludzi – choć najczęściej nie mamy o tym pojęcia.

Książka, która pomoże nam dostrzegać manipulacje faktami w internecie. Dzięki niej poznamy mechanizmy propagandy, łatwiej dostrzeżemy prawdę i będziemy się sprawniej poruszać w wirtualnym świecie. Dezinformatorzy niszczą państwa zachodnie właśnie dlatego, że uderzają w ich podstawy. Jeśli chcemy żyć w spokojnym, stabilnym kraju, musimy zawalczyć o prawdę – przekonuje nas autorka.

Ostatnie spojrzenie, Charles Burns

(…) wielopoziomowa, mroczna podróż w głąb podświadomości. Charles Burns podąża w niej tropami narkotycznych wizji Williama S. Burroughsa, ale również odwołuje się do komiksowego uniwersum Hergégo, twórcy Tintina.

Autor skupia się na poszukiwaniu przyczyn lęków w człowieku. To też opowieść o niebezpiecznej fascynacji, która balansuje na krawędzi życia i śmieci. Intrygujący komiks i ciekawa kreska!

Kobiety mojej duszy, Isabel Allende

W autobiograficznej narracji bestsellerowa autorka opisuje kondycję kobiety we współczesnym świecie. Mimo dotychczasowych zdobyczy feminizmu wciąż jest bowiem wiele do zrobienia. Allende nie boi się poruszać takich zagadnień jak: role, które wyznaczają kobietom rodzina, społeczeństwo, kultura i religia, przemoc – fizyczna i psychiczna – jako narzędzie kontroli, zależność ekonomiczna, prawa reprodukcyjne czy okaleczanie żeńskich narządów płciowych, wciąż praktykowane w wielu częściach świata.

Isabel Allende znana jest z pięknych, feministycznych książek, które mieszczą się w kategorii realizmu magicznego. Książka ta jest autobiografią, w której porusza wiele ważnych dla siebie tematów, przeplatając je z opowieściami o swoim życiu.

Na północ. Jak pokochałem Arktykę, Adam Wajrak

Opowiada o świecie, którego dziś już nie ma. Na północ czyta się tak, jakby słuchało się gawędy Adama – są tu i chłopackie przygody, i dużo wiedzy przyrodniczej, emocje, wzruszenia i zwroty akcji, a do tego galeria barwnych postaci.

Adam Wajrak zakochany jest w północy. Swoją miłość postanowił rozpisać na trzy tomy, a w tym miesiąc do rąk czytelnika trafił pierwszy z nich. Opowieści okraszone są wspaniałymi fotografiami tego utalentowanego dziennikarza.

Sąpierz, Katarzyna Puzyńska

Postapokaliptyczny Nowy Świat spotyka się z magią słowiańskiego fantasy Starego Świata w jedynej w swoim rodzaju opowieści. Pozornie niepasujące do siebie elementy mieszają się w wybuchową całość, niczym w miksturze wołchwa. Czy kiedy wypełni się przepowiednia, znajdziesz się po odpowiedniej stronie? Tak czy inaczej, topór zakończy wszystko.

Co się dzieje, gdy trzeba ukrywać, że magii nie można włożyć między bajki? o czym mówi stara przepowiednia? Drugi tom serii Grodzisko. Już pierwszy tytuł z serii wywołał entuzjazm. Czy drugi także porwie czytelników?

Miau. Kompletna historia kota, Laura Vocelle

Kot – maskotka żołnierzy i poszukiwaczy przygód, muza pisarzy, artystów i mężów stanu – zapewnia komfort i inspirację. Nigdy nie jest służalczy ani zwyczajny, zawsze elegancki i nieprzenikniony.

Koty towarzyszą ludziom już od wielu tysięcy lat. Były utożsamiane z bóstwami, diabłami czy nawet superbohaterami. Mają moc przyciągania, a ich charakterki działają na wyobraźnię. Autorka snuje barwne i niepozbawione humoru opowieści o koegzystencji ludzi i kotów.

Legenda zabójcy smoków. Dodatek do Smoczej Straży, Brandon Mull

Ta książka opowiada legendę starszą niż magiczny rezerwat w Baśnioborze. Zanim satyrowie i wróżki zaczęli baraszkować w Nowym Świecie – zanim zebrała się Smocza Straż, aby stawić czoło smokom – w odległym królestwie nieoczekiwany bohater rozpoczął niezwykłą misję. Oto ilustrowana historia pierwszego zabójcy smoków.

Gratka dla miłośników twórczości  Brandona Mulla, autora serii dla młodzieży Baśniobór, którą może pokochać każdy wielbiciel fantasy – niezależnie od wieku. Oprócz legendy w tomie mieści się wiele dodatków o świecie stworzonym przez autora.

Miś nie chce spać, Oksana Buła

Co robią misie w zimie, kiedy wszystko pokryte jest śniegiem?

Opowieść o misiu, który chce ciekawie spędzić porę śniegu. Czy uda się go namówić na zimowy sen? Piękne ilustracje w sam raz na opowieść na dobranoc, która spodoba się niejednemu maluchowi.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kamyk na niebie, czyli ziemskie dylematy kontra Imperium

Kamyk na niebie Isaaca Asimova jest trzecią i ostatnią częścią cyklu Imperium Galaktyczne (książki można czytać oddzielnie). Jak wypada zwieńczenie  trylogii? Zapraszamy do recenzji! Fabuła książki skupia się na Josephie Schwartzu, który zostaje przeniesiony w czasie...

Zaginiony klejnot Ferrary, czyli dziennikarz w rajtuzach prowadzi śledztwo

Zaginiony klejnot Ferrary to debiut Grega Krupy, wydany przez LeTra. Jak wiele powieści, których okładki oznaczone są logo imprintu Wydawnictwa Arkady, tak i w tym przypadku mamy do czynienia z historią posiadającą pewien oryginalny sznyt, trudny do jednoznacznego...

Nikt cię nie odnajdzie, czyli jak połączyć kryminał z powieścią obyczajową

Nikt cię nie odnajdzie to kontynuacja Wiemy, że pamiętasz, która zdobyła nagrodę Szklanego Klucza 2021. Pierwsza książka, której bohaterką jest policjantka Eira Sjödin, to powieść noir w najlepszym wydaniu. Już sam ten fakt przemawia za tym, że warto sięgnąć po drugą...

Rio, czyli udręki życia w ubóstwie

Rio autorstwa Louise Garcia oraz Corentin Rouge to kolejny frankofon wydany przez Non Stop Comics. Tym razem wydawnictwo zaserwowało nam historię prosto ze słonecznej Brazylii, w której przemoc, korupcja, bieda oraz wszechobecna agresja jest codziennością mieszkańców...

Spotkanie z Agnieszką Lis 

11 stycznia miała miejsce premiera książki Siostra wirtuoza Agnieszki Lis. Spotkanie z autorką odbędzie się online (transmisja na portalu Facebook) 31 stycznia o godzinie 19:00.  Opis powieści Antonina Wilkońska, siostra Paderewskiego, snuje opowieść o bracie,...

Najciekawsze premiery książkowe stycznia

Ten styczeń to prawdziwy wysyp świetnych książek! Każdy czytelnik pewnie zaciera już ręce i nie może się doczekać, aż na półce jego ulubionej księgarni pojawi się właśnie TA nowość. Albo marzy już o tym, jak otwiera paczkę, a tam… Co my w tym miesiącu uznaliśmy za...

Spotkanie z Gretą Drawską

10 stycznia odbyła się premiera książki Frety Drawskiej pod tytułem Mroczne miejsca, rasowego thrillera psychologicznego.Spotkanie odbędzie się online 24 stycznia o godzinie 19:00. Transmisja na portalu Facebook.

Sezon pająków, czyli co robi agent FBI we Włoszech, kiedy nie cieszy się śródziemnomorską kuchnią

Końcówka lat osiemdziesiątych we Włoszech. Nowe metody kryminalistyczne, czwarta władza, która nie odpuszcza, zmiany w życiu prywatnym i tajemnicze morderstwo pary w samochodzie - z tym musi zmierzyć się główny bohater, młody prokurator Scalviati. Z początku sprawa,...

Jeśli przecięto cię na pół, czyli przemarsz chłopskich-babskich duchów

Kości, które nosisz w kieszeni, prozatorski debiut Łukasza Barysa, od razu zyskał przychylność czytelników i krytyki, autor został laureatem Paszportu Polityki w 2021 roku. Tym razem poeta z Pabianic także opowiada o życiu młodej osoby ze wsi. Historia zaczyna się od...

Szczęśliwego Nowego Roku, czyli gdy prawda wybucha jak fajerwerki

Każdy z bohaterów zdaje się mieć idealne życie. Gra pozorów działa niczym filtry z Instagrama, a zazdrość powoduje, że postaci jednocześnie umniejszają i przeceniają innych. Co z tego wyniknie? Gdy w sylwestrową noc znika córka jednego z małżeństw, które od dekad...
Share This