Najciekawsze premiery książkowe listopada, część II/III

utworzone przez | lis 30, 2022 | Najciekawsze premiery książkowe

Pora na drugą część naszego listopadowego podsumowania! Tym razem trochę książek o przyrodzie i dla dzieci, ale nie tylko!

Silva rerum IV, Kristina Sabaliauskaitė

Opowieść o końcu wszystkiego – stulecia, dawnego porządku, jednostki, a jednocześnie o początkach najważniejszych pojęć naszej cywilizacji: praw człowieka, równości, tolerancji i wolności.

Czwarty i ostatni tom przepięknej sagi wileńskiej. Tym razem zajdziemy się w dobie oświecenia. Potomek rodu, znanego nam z poprzednich części, przepełniony jest pasją do nauki i nowych technologii. Silva rerum to opowieść, której język zawładnie czytelnikiem i wchłonie do przedstawionego świata. Przepiękne!  

Efekt niszczący. Jak dezinformacja wpływa na nasze życie, Anna Mierzyńska

Nie warto mieć złudzeń: wszyscy stajemy się ofiarami dezinformacji. Podejmujemy decyzje, opierając się na fałszywych danych, a nasze emocje falują zgodnie z interesami innych ludzi – choć najczęściej nie mamy o tym pojęcia.

Książka, która pomoże nam dostrzegać manipulacje faktami w internecie. Dzięki niej poznamy mechanizmy propagandy, łatwiej dostrzeżemy prawdę i będziemy się sprawniej poruszać w wirtualnym świecie. Dezinformatorzy niszczą państwa zachodnie właśnie dlatego, że uderzają w ich podstawy. Jeśli chcemy żyć w spokojnym, stabilnym kraju, musimy zawalczyć o prawdę – przekonuje nas autorka.

Ostatnie spojrzenie, Charles Burns

(…) wielopoziomowa, mroczna podróż w głąb podświadomości. Charles Burns podąża w niej tropami narkotycznych wizji Williama S. Burroughsa, ale również odwołuje się do komiksowego uniwersum Hergégo, twórcy Tintina.

Autor skupia się na poszukiwaniu przyczyn lęków w człowieku. To też opowieść o niebezpiecznej fascynacji, która balansuje na krawędzi życia i śmieci. Intrygujący komiks i ciekawa kreska!

Kobiety mojej duszy, Isabel Allende

W autobiograficznej narracji bestsellerowa autorka opisuje kondycję kobiety we współczesnym świecie. Mimo dotychczasowych zdobyczy feminizmu wciąż jest bowiem wiele do zrobienia. Allende nie boi się poruszać takich zagadnień jak: role, które wyznaczają kobietom rodzina, społeczeństwo, kultura i religia, przemoc – fizyczna i psychiczna – jako narzędzie kontroli, zależność ekonomiczna, prawa reprodukcyjne czy okaleczanie żeńskich narządów płciowych, wciąż praktykowane w wielu częściach świata.

Isabel Allende znana jest z pięknych, feministycznych książek, które mieszczą się w kategorii realizmu magicznego. Książka ta jest autobiografią, w której porusza wiele ważnych dla siebie tematów, przeplatając je z opowieściami o swoim życiu.

Na północ. Jak pokochałem Arktykę, Adam Wajrak

Opowiada o świecie, którego dziś już nie ma. Na północ czyta się tak, jakby słuchało się gawędy Adama – są tu i chłopackie przygody, i dużo wiedzy przyrodniczej, emocje, wzruszenia i zwroty akcji, a do tego galeria barwnych postaci.

Adam Wajrak zakochany jest w północy. Swoją miłość postanowił rozpisać na trzy tomy, a w tym miesiąc do rąk czytelnika trafił pierwszy z nich. Opowieści okraszone są wspaniałymi fotografiami tego utalentowanego dziennikarza.

Sąpierz, Katarzyna Puzyńska

Postapokaliptyczny Nowy Świat spotyka się z magią słowiańskiego fantasy Starego Świata w jedynej w swoim rodzaju opowieści. Pozornie niepasujące do siebie elementy mieszają się w wybuchową całość, niczym w miksturze wołchwa. Czy kiedy wypełni się przepowiednia, znajdziesz się po odpowiedniej stronie? Tak czy inaczej, topór zakończy wszystko.

Co się dzieje, gdy trzeba ukrywać, że magii nie można włożyć między bajki? o czym mówi stara przepowiednia? Drugi tom serii Grodzisko. Już pierwszy tytuł z serii wywołał entuzjazm. Czy drugi także porwie czytelników?

Miau. Kompletna historia kota, Laura Vocelle

Kot – maskotka żołnierzy i poszukiwaczy przygód, muza pisarzy, artystów i mężów stanu – zapewnia komfort i inspirację. Nigdy nie jest służalczy ani zwyczajny, zawsze elegancki i nieprzenikniony.

Koty towarzyszą ludziom już od wielu tysięcy lat. Były utożsamiane z bóstwami, diabłami czy nawet superbohaterami. Mają moc przyciągania, a ich charakterki działają na wyobraźnię. Autorka snuje barwne i niepozbawione humoru opowieści o koegzystencji ludzi i kotów.

Legenda zabójcy smoków. Dodatek do Smoczej Straży, Brandon Mull

Ta książka opowiada legendę starszą niż magiczny rezerwat w Baśnioborze. Zanim satyrowie i wróżki zaczęli baraszkować w Nowym Świecie – zanim zebrała się Smocza Straż, aby stawić czoło smokom – w odległym królestwie nieoczekiwany bohater rozpoczął niezwykłą misję. Oto ilustrowana historia pierwszego zabójcy smoków.

Gratka dla miłośników twórczości  Brandona Mulla, autora serii dla młodzieży Baśniobór, którą może pokochać każdy wielbiciel fantasy – niezależnie od wieku. Oprócz legendy w tomie mieści się wiele dodatków o świecie stworzonym przez autora.

Miś nie chce spać, Oksana Buła

Co robią misie w zimie, kiedy wszystko pokryte jest śniegiem?

Opowieść o misiu, który chce ciekawie spędzić porę śniegu. Czy uda się go namówić na zimowy sen? Piękne ilustracje w sam raz na opowieść na dobranoc, która spodoba się niejednemu maluchowi.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This