Zdarzenie. 1908, czyli alternatywna rzeczywistość

utworzone przez | lut 25, 2023 | Recenzja

W 1908 roku w dalekiej carskiej Rosji dochodzi do tajemniczej tragedii. Wydarzenie to zapisało się w dziejach jako katastrofa tunguska. Połacie syberyjskich lasów zostały zniszczone przez ogromną eksplozję. Do dnia dzisiejszego nie do końca wiadomo, co było przyczyną. Odpowiedź na to pytanie przynosi Zdarzenie. 1908 Jacka Świdzińskiego. Komiks ten rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości. Na daleką Syberię przybywa grupa niepowiązanych ze sobą osób, mają dotrzeć do Uliuju Czerkeczech. Tak w skrócie można opisać fabułę Świdzińskiego.

Mimo tak prostej konstrukcji fabularnej komiks czyta się wyśmienicie. Spora w tym zasługa w wykreowanych przez Świdzińskiego postaciach. Autor idealnie miesza postacie historyczne, takie jak Lew Tołstoj, Dersu Uzala czy nawet sam Krwawy Feliks Dzierżyński, z postaciami fikcyjnymi. Perypetie przynoszą czytelnikowi sporą dawkę nienachalnego, bardzo inteligentnego humoru. Z całej gromadki osób najciekawiej prezentuje się Dzierżyński, który w komiksie jest pokazany jak ostatni fajtłapa oraz tchórz, ale jest to tylko jeden przykład z całego panteonu oryginałów.

Oprócz doskonale wykreowanych bohaterów Świdziński skonstruował frapujące warstwy fabularne. Na pierwszy rzut oka można odebrać Zdarzenie 1908 jako parodię czy nawet groteskę, ale pod tym kryje się coś więcej: autor chce nam przekazać kilka myśli o naturze człowieka oraz przypadku w jego życiu, zwłaszcza na końcu, gdy bohaterem pierwszoplanowym zostaje Nikola Tesla. Całość dzieła zostaje podsumowana perfekcyjną puentą. 

Na pierwszy rzut oka warstwa wizualna może odrzucać niewprawionych komiksowych czytelników. Ale warto jest się przemóc, by poznać tę zwariowaną historię. Kreska Świdzińskiego jest bardzo prymitywna, pozostawiając czytelnikowi sporo miejsca na interpretację oraz domysły. Rysunki autora nie są pozbawione swoistego piękna, które powoli odkrywa się przed czytelnikiem. Z każdą kolejną przesuwaną kartką komiksu można ją docenić coraz bardziej. 

Zdarzenie. 1908 jest dziełem niezwykle przemyślanym oraz konsekwentnym. W prostej konstrukcji fabularnej oraz wizualnej komiks zmusza do refleksji i zastanowienia się nad naturą człowieka oraz rolą przypadku. Niebanalne dzieło. Szczerze polecamy!

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This