Wydawnictwo Arkady wydaje serię Historia kultowego domu mody, w której ukazują się opowieści o twórcach ze świata odzieży, którzy znacząco wpłynęli na kulturę i ich nazwiska są powszechnie znane. Co za tym idzie? Potrafią cały czas wzbudzać kontrowersje, a z pewnością intrygują i stanowią inspirację także dzisiaj.
Słowem wstępu: Yves Saint Laurent, o którym mowa w tym tytule, to ikona mody. Od samego początku wzbudzał sensację i szokował. Nie tylko tym, że łamał konwenanse, ale każde schematy – także w swojej twórczości. Jeśli już widzowie i wielbiciele przyzwyczaili się do jakiegoś stylu, on w nowej kolekcji wypuszczał ubrania, które były zupełnie odmienne od poprzednich. Od czerni do kontrastowych, żywych kolorów. Od prostoty i elegancji krojów do pełnych obfitości szat.
Dodać trzeba, że nie miał najmniejszego problemu z wypluwaniem z siebie wizji. Tworzył z szaleńczą wręcz prędkością. Samo to nie wystarczyłoby, aby jego działalność nie odeszła w zapomnienie. Francuski projektant znalazł się w odpowiednim czasie w odpowiednim miejscu i wspierał rewolucję, która objęła znaczną część świata. Redefiniowanie ról genderowych i prawa kobiet to hasła, które wybrzmiewają w jego kolekcjach. Odzwierciedlał te przemiany społeczne w świecie mody, idealnie trafiając w potrzeby młodego pokolenia.
Krótka książka o domie mody Yvesa Saint Lorenta to przekrój najświetniejszych lat twórczości projektanta (czyli właściwie cała jego czterdziestoletnia kariera, co tu dużo mówić). Z pewnością jest to tytuł dla tych, którzy interesują się historią mody, ale może być ciekawa także wtedy, gdy czytelnik chce dowiedzieć się więcej o zmianach w kulturze czy prawach kobiet.
Oprócz tych oczywistych aspektów dostajemy też książkę o wpływie pracy na człowieka i tego, jak środowisko, w którym się urodziliśmy, daje nam możliwości już na starcie. Bo historię Yvesa Saint Laurenta można przeistoczyć w opowieść na miarę tych stworzonych przez najsłynniejszych pisarzy. Mamy tu wszystko, co potrzeba: ikoniczną postać geniusza, wątek od przeciętnego człowieka z potencjałem z dość zasobnego domu pełnego miłości do milionera z problemami psychicznymi, poświęcenie się idei, życie pod prąd, odrobinę szaleństwa i wewnętrzne demony głównego bohatera. Nie bez znaczenia będzie obraz środowiska, w którym się obraca, pełnego różnorodnych i niebanalnych postaci. Wynieśli go na piedestał, z którego równie łatwo mogli go strącić, wywierali też ciągłą presję na artystę. Oszałamiające bogactwo i wpływy mógł bardzo szybko stracić lub powiększyć – wszystko zależało od opinii innych ludzi. Książka Emmy Baxter-Wright pokazuje także te aspekty życia twórcy. To też ciekawy przykład tego, jak można stworzyć światowy biznes i co jest do tego potrzebne.
Yves Saint Laurent. Historia kultowego domu mody jest też książką wydaną niczym album o sztuce (którym, w pewnym sensie, po części jest). Kredowy papier zapewnia wysoką jakość wydruku umieszczonych fotografii. Oprawa jest przyjemna i bardzo staranna, więc podczas czytania można cieszyć się także estetyką wydania. Gorąco polecamy!
Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️
0 komentarzy