Silvestre brazylijskiego twórcy Wagnera Williana inspirowany jest poetyckim manifestem Henry’ego Davida Thoreau pod tytułem Walden, czyli życie w lesie. Co wyszło z spotkania świata komiksu oraz beletrystyki? Zapraszamy do recenzji!
Komiks opowiada o podróży starego myśliwego przez starożytny las, który zamieszkują legendarne byty oraz bóstwa. W pewnym momencie myśliwy w swojej chacie piecze ciasto, którego zapach przełamuje barierę między jawą a rzeczywistością, przyciągając do starca pradawnych mieszkańców lasu.
Autorowi udało się stworzyć niezwykle gęsty oraz bardzo przemyślany komiks surrealistyczny. Willian za pomocą bardzo poszatkowanej fabuły, przedziwnych wizji, wyrwanych z kontekstu rozmów stara się przedstawić ukrytą mądrość o naturze człowieka. Przyroda, tak samo jak w romantyzmie, jest personifikowana, dzieli się własnymi przemyśleniami oraz doświadczeniami. Reprezentują ją różnej maści stworzenia, istoty mityczne oraz bóstwa zamieszkujące w tajemniczym lesie. Komiks skupia się nad kontaktem ludzi z naturą, jego wpływie na nią i nad tym co daje jej w zamian. Człowiek w ujęciu Williana jest stworzeniem niezwykle zachłannym, nie zastanawiającym się nad skutkami swoich działań. Wpisuje się to w oczywistą narrację na temat ekologii.
Ciekawym wątkiem w historii Williana jest fragment dotyczący tego, jak stare wiedźmy umiały rozumieć oraz szanować Matkę Naturę. Po raz kolejny forsowana jest teza (zresztą bardzo słuszna) o sile pierwotności. Ludzie mieszkający blisko natury potrafią ją docenić oraz zrozumieć. Temat ten często jest podejmowany we współczesnych komiksach (warto tutaj wspomnieć o Hołdzie dla Ziemii czy też westernach wydawanych przez Lost in Time, takie jak Legendy Dzikiego Zachodu czy niedawno wydane Hoka Hey!). Autor Silvestre dokłada własną cegiełkę do zrozumienia tego tematu.
Warstwa wizualna idealnie podkreśla surrealistyczny charakter całości. Autor bawi się różnymi stylami rysowania oraz malowania. Część obrazków jest naszkicowania, część jest szczegółowo opracowana. Taki miszmasz idealnie współgra z fabułą.
Silvestre Wagnera Williana jest doświadczeniem jedynym w swoim rodzaju. Na pewno nie każdemu taki sposób opowieści będzie odpowiadał, ale myślę, że warto zapoznać się z tym nietuzinkowym, doskonale przemyślanym i dopracowanym dziełem.
Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️
0 komentarzy