Kopernik. Centrum wszechświata, czyli o odwadze naukowca (recenzja przedpremierowa)

utworzone przez | maj 25, 2023 | Recenzja

Już 31 maja w Polsce swoją światową premierę będzie miał komiks Kopernik. Centrum wszechświata. Album został stworzony przez Jordiego Bayarriego na specjalne zamówienie Story House Egmont.  Wydawnictwo chce w ten sposób uczcić Rok Mikołaja Kopernika oraz 550. rocznicę urodzin i 480. rocznicę śmierci tego wybitnego naukowca. W serii dla młodszych czytelników Najwybitniejsi naukowcy, do której włączony został komiks, ukazały się tytuły opowiadające o życiu takich sław świata nauki jak: Albert Einstein, Maria Skłodowska-Curie, Ada Lovelace czy Darwin.

Hiszpański artysta współpracował z Dani Seijas, który odpowiadał za kolory. Dzieło tych twórców jest pełne pięknych barw i ładnych szczegółów. Zachwycające są kadry, na których widać rozgwieżdżony firmament, który nie tyle usiany jest ciałami niebieskimi, co wręcz pulsuje życiem, jest w ruchu. Podczas czytania warto zwrócić uwagę na grę świateł i kolorów, a także mimikę bohaterów. Pod lekką kreską, delikatnie humorystyczną, kryje się mnóstwo emocji postaci. Nic dziwnego, piętrzą się przed nimi problemy naukowe i kulturowe, muszą stawić czoła nie zawsze przychylnemu środowisku, a do tego trwają prześladowania i konflikty wojenne. Kopernik musi mierzyć się ze swoim perfekcjonizmem, żmudną codziennością oddalającą go od ulubionych zajęć, musi się też wykazać ogromną odwagą.

Dużą zaletą komiksu jest rozprawienie się z mitem o tym, że Mikołaj Kopernik obniżył status Ziemi na rzecz Słońca… ale o tym dowiecie się z przedstawionej historii! Na końcu albumu znajdują się dodatki. Jeden z nich został napisany przez Tayrę Lanuzę, historyczkę nauki, która opisuje najważniejsze osoby w życiu naukowca. Małych czytelników z pewnością zainteresują też wstępne szkice postaci, ukazujące proces tworzenia ilustracji. Dodatkowym smaczkiem jest posłowie doktora Tomasza Rożka. Pertraktuje on o odwadze Mikołaja Kopernika i dopowiada kilka faktów o procesie jego badań naukowych. Fascynujący komiks!

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This