Wypadek na polowaniu, czyli historia prawdziwa tak samo, jak wieloznaczna

utworzone przez | mar 13, 2023 | Recenzja

Komiksowy debiut scenarzysty Davida L. Carslona to opowieść dla fanów złożonych relacji i historii, które można opowiedzieć na wiele sposób. Ta, oparta na prawdziwych wydarzeniach, fabuła, jest tak wieloznaczna i szkatułkowa, że można ze spokojem zadać pytanie: czy naprawdę jest prawdziwa?

Wypadek na polowaniu. Prawdziwa opowieść o zbrodni i poezji stawia pytanie między innymi właśnie o prawdę i fałsz. Czy ten dychotomiczny, oparty na kontraście podział ma sens? Czy liczy się bardziej niż intencja? Te znaki zapytania są szczególnie ważne w relacji ojciec i nastoletni syn, która stanowi trzon opowieści. Chociaż wiele miejsca w komiksie zajmuje opowieść ojca o jego życiu, wszystko, co zostaje opowiedziane, ma na celu odbudowanie zaufania między nimi, jest niełatwą próbą znalezienia nici porozumienia. Tytułowe zbrodnia i poezja są kluczem do tego.

Kim właściwie są bohaterowie komiksu? Ojciec jest byłym więźniem, który podczas odbywania kary zaprzyjaźnił się z mordercą. Jego sprawa była bardzo głośna i wstrząsnęła Ameryką lat dwudziestych. Nathan Leopold, wraz z innym studentem, zamordował z zimną krwią czternastoletniego chłopaka, ponieważ… chcieli popełnić zbrodnię doskonałą. Ich historia zainspirowała już wielu twórców, między innymi Hitchcocka (który z kolei bazował na sztuce Patricka Hamiltona). Tymczasem w Wypadku na polowaniu autorzy skupiają się nie na słynnej zbrodni, a na piekle więzienia (nie bez przyczyny: ma to być przestroga ojca dla syna, aby nie popełniał jego błędów). Poprzez nawiązanie do Boskiej komedii Dantego zyskuje zupełnie inny wymiar. Piekłem jest nie tylko więzienie samo w sobie, ale też cierpienie tych, którzy popełnili zbrodnie. Ojciec odnajduje liczne analogie między bohaterami włoskiego mistrza pióra a osadzonymi przestępcami. Dzięki wpleceniu tych wątków prosto w fabułę nie przyczynia się to do cieżkostrawności lektury, dzieje się wręcz przeciwnie.

Czym właściwie jest ten komiks? To prawdziwa sztuka! Nie tylko mamy do czynienia z niezwykłą opowieścią, godną najlepszej literackiej nagrody, mamy też okazję do podziwiania przepięknych rysunków, które budują kolejną warstwę interpretacyjną. Pozwalają płynąć opowieści, a także lepiej zrozumieć emocje bohaterów, które dzięki rozedrganej i szczegółowej kresce są o wiele bardziej wyraziste, nic nie tracąc na swojej złożoności i głębi.

Kunszt opowieści Davida L. Carlsona i Landisa Blaira skłaniają do niespiesznego smakowania komiksu. Wyobraźnia obu artystów daleko wykracza poza ramy, dodając historii ponadczasowości i wyzwalając w czytelniku podziw dla twórców. Nic dziwnego, że Wypadek na polowaniu został uznany za najlepszy komiks roku 2021 podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angoulême. Co ciekawe, zdobył również nagrodę główną czytelniczek “Elle” w kategorii Dokument. Gorąco polecamy nie tylko fanom opowieści graficznych, ale każdemu, kto ceni sztukę i wieloznaczne, gęste historie.

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *