W głowie Sherlocka Holmesa. Sprawa skandalicznego biletu, czyli pogłówkuj z geniuszem

utworzone przez | lip 3, 2023 | Recenzja

Po kilku miesiącach oczekiwania wreszcie dostaliśmy drugą i ostatnią część komiksu Cyrila Lierona i Benoita Dahana W głowie Sherlocka Holmesa. Sprawa skandalicznego biletu. Jak wypada zwieńczenie cyklu? Zapraszamy do recenzji!

Tropy powoli zaczynają się ze sobą łączyć. Sherlock Holmes i jego nieoceniony pomocnik dr Watson są coraz bliżej rozwikłania zagadki chińskiego maga Wu-Jinga, który jest w jakiś sposób związany z wojną opiumową.

Komiks zdecydowanie powinno się czytać w jednym ciągu. Zbyt dużo tropów oraz podejrzanych przewinęło się przez pierwszy tom, by czytelnik mógł bardzo płynnie  przejść przez kolejne meandry fabularne. Rozbicie na dwa tomy utrudnia czytanie.

Nie zmienia to faktu, że po raz kolejny dostajemy małą wydawniczą perełkę od NonStopComics. Wszystko jest tutaj najwyższej jakości – papier, tusz, okładki. Już za samą warstwę edytorską warto posiadać ten tytuł w swojej kolekcji!

Ale wróćmy do przysłowiowego mięska, czyli fabuły. Lieron połączył porozrzucane tu i ówdzie tropy oraz wskazówki, tworząc bardzo sensowną oraz przemyślaną fabułę. Czuć tutaj ducha mistrza Doyle’a!

Po raz kolejny mamy wgląd do metod pracy najgenialszego detektywa na świecie. Autorzy nacisk kładą właśnie na pokazanie sposobu myślenia Sherlocka Holmesa. Jak z kłębowiska na pierwszy rzut oka niepowiązanych ze sobą tropów Holmesowi udaje się dojść do prawidłowego rozwiązania zagadki? Jest to nielicha gratka dla fanów prozy o detektywie z Baker Street 221B.

Warstwa wizualna jest zachwycająca. Dahan nie tylko utrzymuje jakość pierwszego tomu, ale przebija swoje poprzednie dzieło. Po pierwsze mamy znów zabawy z kadrowaniem oraz perspektywą. Ale to, co mnie urzekło najbardziej, to małe zabawy oraz gierki formalne pozostawione przez rysownika. W jednym miejscu musieliśmy złożyć kartkę w rulon, by dojść do odpowiedniej konkluzji wraz z Sherlockiem, a w innym miejscu prześwietlić fragment strony, by zobaczyć trop, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Doskonała robota i niezbyt często spotykana w komiksie. 

W głowie Sherlocka Holmesa. Sprawa skandalicznego biletu Cyrila Lierona i Benoita Dahana jest idealną pozycją dla fana detektywa z Baker Street 221B, ale nie tylko. Niedzielny czytelnik także może czerpać z tego komiksu frajdę. Jest to bardzo dobrze zrealizowane dzieło z kapitalną warstwą wizualną oraz wydawniczą. Pozycja obowiązkowa!

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This