Agatha Christie. Herkules Poirot. Tragedia w trzech aktach, czyli szaleństwo wielkiej miłości

utworzone przez | lip 2, 2023 | Recenzja

Najlepszy detektyw na świecie to bohater stworzony przez Agathę Christie, pojawia się w 30 książkach jej autorstwa. Do rozwiązywania zagadek używa swoich małych szarych komórek, właściwie mógłby nie ruszać się z krzesła, żeby wskazać mordercę. Jego przygody doczekały się wielu interpretacji, także filmowych i stale stanowią inspirację. Herkules Poirot to w historii powieści kryminalnych postać wręcz mityczna! Jego fenomen wsparty jest w dodatku urokiem magicznych lat dwudziestych. Nic zatem dziwnego, że książki królowej kryminału zostały przeniesione na strony komiksów. Cykl z belgijskim inteligentem, który przeniósł się do Anglii, ukazuje się w wydawnictwie Egmont. Pod koniec czerwca ukazała się adaptacja Tragedii w trzech aktach.

Oryginalna powieść pod tym tytułem ukazała się w 1936 roku. Fabuła zaczyna się od przyjęcia urządzonego przez sir Charlesa Cartwrighta. Przybywa na nie także nasz słynny detektyw. W pewnym momencie dochodzi do tragedii: umiera jeden z gości. Chociaż wydaje się, że śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych, nie każdy jest skłonny uwierzyć w tę wersję wydarzeń. Nie mija zbyt wiele czasu, a dochodzi do kolejnego morderstwa. Akcja nabiera tempa.

Trzeba przyznać, że komiks dość mocno trzyma się oryginału. Scenariusz jest jednak o tyle ciekawy, że postać detektywa majaczy gdzieś w tle, nie jest zbyt obecna w trakcie najważniejszych wydarzeń. Pojawia się w kulminacyjnych punktach i zaraz znika, aby coś przemyśleć i znaleźć rozwiązanie.

Frédéric Brémaud, rysownik, to laureat nagrody Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angoulême. Stworzył grafiki, które stylistycznie są dość neutralne, to znaczy sięgnąć może po nie każdy, ale fan artystycznego komiksu nie popadnie w zachwyt. Są to raczej ilustracje tak normalne, że aż nijakie. Plusem takiego rozwiązania jest to, że nie odciągają od fabuły. Nie są złe – po prostu nie przyciągają uwagi.

Agatha Christie. Herkules Poirot. Tragedia w trzech aktach w wersji komiksowej to miła rozrywka dla fanów twórczości angielskiej pisarki, którzy chętnie przypomną sobie najciekawsze tytuły z serii o słynnym detektywie. Dla młodszych czytelników może to być udane wejście w świat zagadek kryminalnych, które się nie starzeją. 

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This