W głowie Sherlocka Holmesa: Sprawa skandalicznego biletu, czyli gratka dla fanów komiksu

utworzone przez | gru 5, 2022 | Recenzja

Wymyślony ponad sto lat temu przez sir Arthura Conan Doyle’a Sherlock Holmes to postać kultowa. Mogliśmy go podziwiać nie tylko w doskonałej i ponadczasowej prozie, ale także w niezliczonych ekranizacjach, grach komputerowych czy komiksach. Niedawno za sprawą wydawnictwa Non Stop Comics doczekaliśmy się kolejnej przygody detektywa z Baker Street 221B. Dzisiaj opowiemy Wam o W głowie Sherlocka Holmesa: sprawa skandalicznego biletu autorstwa Cirila Lierona oraz Benoita Dahana.

Pierwsze zdanie

 

Znowu ta odrażająca mania…

  

W głowie Sherlocka Holmesa. Sprawa skandalicznego biletu, Cyryl Liéron, Benoit Dahan

Do znudzonego Sherlocka Holmesa przybywa dawny kolega doktora Watsona, doktor Fowler. Spotkała go przedziwna historia. Otóż stracił pamięć i został znaleziony w samej bieliźnie w środku Londynu. Rzecz ta wielce fascynuje naszego detektywa a tropy prowadzą do azjatyckiego magika oraz tajemniczego przedstawienia w jednym z londyńskich teatrów.

Nie sposób zacząć tej recenzji od zachwytów nad stroną wydawniczą tegoż tomu. Okładka jest sztancowana, czyli posiada okienko. Komiks jest wydrukowany na bardzo grubym papierze. Całość ma stwarzać wrażenie starego, pożółkłego i poplamionego papieru. Majstersztyk!

Zawartość jest niezwykle intrygująca. Lieron i Dahan są ewidentnie wielkimi fanami prozy Doyle’a. Ich wspólne dzieło jest hołdem dla jego prozy. Sherlock w komiksie chadza własnymi ścieżkami, jest zawsze krok przed wszystkimi ze swoimi rozważaniami. Sama fabuła jest nader ciekawa i bardzo dobrze poprowadzona. Czytelnik powolutku odkrywa intrygę, dostaje podpowiedzi od samego Sherlocka, by mógł sam poskładać poszczególne elementy układanki. 

Komiksiarzy zachwyci warstwa wizualna, za którą odpowiada Benoit Dahan. Wskazówką dla czytelnika są czerwone elementy graficzne, na przykład słowa. Przez wszystkie strony komiksu ciągnie się czerwona nić, symbolizująca drogę dedukcji naszego tytułowego bohatera. Kiedy doktor Watson zaczął analizować sprawę, nić zaczyna się sama supłać i dopiero po interwencji Sherlocka nić się rozwiązuje. Autorzy pokazują też, jak detektyw łączy i analizuje poszczególne dowody… pozwalając czytelnikowi wejść wprost do głowy geniusza.

W głowie Sherlocka Holmesa: sprawa skandalicznego biletu jest pozycją obowiązkową dla każdego szanującego się fana komiksów. Świetnie skonstruowana fabuła, arcygenialna warstwa wizualna i oczywiście postać najsłynniejszego literackiego detektywa to tylko niektóre plusy tego króciutkiego dzieła. Czekamy na kolejne tomy!

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This