Uniwersum DC według Neila Gaimana, czyli jak zapoznać się z piórem wybitnego twórcy

utworzone przez | mar 9, 2024 | Recenzja

Neil Gaiman jest uznawany za jednego z najważniejszych komiksowych twórców w dziejach tego medium. Jego Sandman nie tylko zrewolucjonizował gatunek jako tako, ale także zyskał uznanie wśród krytyków i czytelników na całym świecie. Gaiman współpracował z dwoma najważniejszymi graczami na amerykańskim rynku, czyli z Marvelem oraz DC Comics. Niedawno, za sprawą wydawnictwo Story House Egmont, pojawiła się antologia zbierająca pojedyncze historie stworzone przez Gaimana w uniwersum DC Comics.

Uniwersum DC według Neila Gaimana jest antologią, zbierającą pojedyncze historie. W tomie możemy poznać sekretną genezę Poison Ivy, Pingwina, Riddlera oraz Dwóch Twarzy. Przyglądamy się przygodom Metamorpho czy Deadmana, nieco zapomnianym bohaterom ze stajni DC Comics. Jesteśmy świadkami wspólnej przygody Hala Jordana oraz Clarka Kenta, którzy próbują rozgryźć sekret antycznej baterii Zielonej Latarnii. Na sam koniec przyglądamy się przygodom Mrocznego Rycerza. W pierwszej historii obserwujemy przygotowania Batmana i Jokera do wspólnego występu w zeszycie komiksowym. W drugiej jesteśmy świadkami specyficznego pogrzebu Batmana.

Komiks jest idealnym wstępem do zapoznania się z twórczością Neila Gaimana. Antologia pozwala prześledzić rozwój autora, który z każdą kolejną historią dojrzewa jako twórca. Komiks daje możliwość obserwacji rozwoju specyficznego, onirycznego stylu Gaimana. Jest to niewątpliwy plus antologii.

Warto wspomnieć, że tom ten nie ma typowych bolączek wszelkiego rodzaju zbiorówek. Każda z zaprezentowanych historii trzyma wysoki poziom. Nie ma tutaj klasycznego spadku jakości, co jest niewątpliwie zasługą doskonałego pióra Gaimana. 

Fabularnie same historyjki są bardzo dobrze zrealizowane. Nie ma w nich przesadnych dłuższych. Wszystko jest bardzo dobrze przemyślane oraz przedstawione. Na szczególną uwagę zasługuje ostatnia historyjka – Co się się stało z Zamaskowanym Krzyżowcem? Akcja komiksu dzieje się na pogrzebie Batmana. Galeria superzłoczyńców oraz sprzymierzeńców Mrocznego Rycerza opowiada ze swojej perspektywy o relacjach, jakie łączyły  ich z denatem. Komiks jest kapitalnie opowiedziany. Nie do końca wiemy, co się dzieje z Batmanem – czy to jest jawa czy rzeczywistość. Gaiman w tym komiksie udowadnia, jaką wielką sympatią darzy postać Mrocznego Rycerza. Jeśli kiedyś seria z tym superbohaterem miałaby się zakończyć, to historia Co się się stało z Zamaskowanym Krzyżowcem? byłaby idealnym zwieńczeniem długoletniej historii. 

W komiksie mamy całą galerię bardzo utalentowanych rysowników. Warto byłoby wspomnieć choćby o takich nazwiskach jak: Andy Kubert, Mark Buckingham, Simon Bisley, Michael Allred, John Totleben, Matt Wagner, Kevin Nowlan czy Jim Aparo. Każdy z nich jest wartością dodaną do kapitalnych scenariuszy Gaimana. Idealnie współgrają, tworząc niezwykle oryginalne i atrakcyjne dzieła pod każdym względem.

Uniwersum DC według Neila Gaimana jest antologią doskonałą. Bardzo rzadko zdarza się, by zbiorówka trzymała tak wysoki poziom. Jest to niewątpliwa zasługa samego Gaimana, który udowadnia, że jest doskonałym pisarzem. Pozycja obowiązkowa dla fanów. A jeśli nie znasz twórczości Gaimana, komiks jest idealną furtką do zapoznania się z bogatą wyobraźnią pisarza. Polecamy!

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarzy recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This