Ripley pod ziemią, czyli jak wprowadzić fanów thrillerów w dysonans

utworzone przez | paź 5, 2022 | Recenzja

Ripley pod ziemią jest kontynuacją książki Patricii Highsmith pod tytułem Utalentowany Pan Ripley. W jaką kabałę wpadł tym razem nasz tytułowy antybohater? Jak wypada książka na tle poprzedniej? Tego wszystkiego dowiecie się z naszej recenzji!

Pierwsze zdanie

 

Tom przebywał w ogrodzie, kiedy zadzwonił telefon.

 

Ripley pod ziemią, Patricia Highsmith

Po pokonaniu trudności zaprezentowanych w pierwszym tomie cyklu Tom Ripley żyje w końcu tak, jak w swoim mniemaniu zasługiwał od dawna, czyli na bogato. Mieszka w małym dworku gdzieś we Francji wraz ze swoją żoną. Niestety sielankę naszego bohatera przerywa nieoczekiwany telefon z Anglii. Spółka zajmująca się sprzedażą obrazów Derwatta została oskarżona o dystrybucję falsyfikatów. Ripley, znający proceder od podszewki, próbuje ratować sytuację i nie dopuścić do rozpętania się międzynarodowego skandalu.

Patricia Highsmith stworzyła książkę bardzo podobną do poprzedniej części cyklu, choć można znaleźć kilka nowych elementów. Fabuła poprowadzona jest bardzo dynamicznie. Tom Ripley nie przechodzi żadnej metamorfozy, jak w pierwszej części, ale jest bardzo umiejętnie i sukcesywnie rozwijany. Staje się bardziej przebiegły, wyrachowany, bez skrupułów i amoralny. Mimo, że Highsmith stworzyła bohatera, z którym czytelnik nie może się identyfikować, to śledzenie jego kolejnych poczynań sprawa bardzo nieprzyjemne poczucie dysonansu. Z jednej strony książka i fabuła są nader angażującym doświadczeniem, to z drugiej śledzenie amoralnych i wyrachowanych poczynań Ripleya podbudowuje właśnie to kontrowersyjne uczucie.

 Jednak najciekawszym wątkiem jest przedstawienie psychologicznego rozpadu malarza Bernarda Tuftsa, który podrabiał dzieła Derwatta. Jego droga pokazana jest w bardzo realistyczny sposób. Z początku jest nieco zagubionym bohaterem. Zmienia się w osobę z tak kruchą psychiką, że jest to wręcz przerażające. Poczucie winy, świadomość wzięcia udziału w tak niecnym procederze oraz wydarzenia zaprezentowane w książce sprawiły, że znalazł się na krawędzi rzeczywistości. Śledzenie tej drogi także jest dla czytelnika ciekawą rozprawą. 

Patricia Highsmith po raz kolejny udowodniła, że jej książki zasługują na uwagę czytelników. Niebanalna historia związana z malarstwem, realistycznie ukazane portrety psychologiczne naszych bohaterów oraz stworzenie swoistego, przedziwnego uczucia dysonansu u czytelnika sprawia, że jej książki powinny się znaleźć na półce każdego szanującego się fana thrillerów. Gorąco polecamy! 

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *