Instytut Książki wydał zbiór reportaży o bibliotekach, które zostały zmodernizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (dofinansowanie w ramach projektu Infrastruktury bibliotek). Reporterzy odwiedzili biblioteki w Starym Sączu, Supraślu, Tarnogrodzie, Bieczu, Redzikowie, Grodzisku Mazowieckim, Pobiedziskach i w Jarocinie.
Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach opowiada o tym, w jaki sposób biblioteka może stać się wartością dla lokalnej społeczności. Chociaż tom powstał głównie z myślą o bibliotekarzach i politykach, każdy czytelnik może się zapoznać z materiałem i zainspirować do działania.
Biblioteka to nie tylko miejsce z duszą, w którym przechowywane są literackie skarby. To nie tylko miejsce, w którym pracują oddane czytelnictwu mole książkowe. Z reportaży jasno wynika, że może stać się także atrakcyjnym miejscem spotkań dla mieszkańców. Odbywają się w nich zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wystawy, warsztaty czy spotkania autorskie. Bibliotekarze zapełniają przestrzeń książkami, rozmowami i dziełami sztuki. Często są jedynym miejscem, w którym odbywają się wydarzenia kulturalne. – Dzieci chcą tu przychodzić – opowiada pani Wiesia. – Ja mam wnuków w Rytrze. Jak przyjeżdżają do mnie na sobotę, to zaraz: „Babciu, pójdziemy do biblioteki?” – możemy przeczytać w reportażu.
Z tekstów jasno wynika wniosek, że biblioteka może stać się ważnym punktem na mapie, a ludzie postrzegają je nie tylko jako miejsce, w którym można wypożyczyć książkę, ale przestrzeń z ogromnym potencjałem. Niezależnie od wieku widzą tam sferę dla siebie i swoich działań.
Darmową publikację można pobrać tutaj.
0 komentarzy