Redaktor Kuba poleca: jakie komiksy wydane w 2022 roku warto przeczytać?

utworzone przez | sty 4, 2023 | Najciekawsze premiery książkowe

Zanim przejdę do meritum artykułu, kilka słów wyjaśnienia. W topce znajdują się komiksy, które zostały wydane w języku polskim w 2022 roku. Miejsca od trzynastego do szóstego można traktować na równi. Każdy z tych komiksów jest dobry albo bardzo dobry i można je brać praktycznie w ciemno. Miejsca od piątego do pierwszego to dzieła, które wywarły na mnie szczególne wrażenie – od tematyki przez warstwę wizualną po czystą radość z obcowania z komiksowym medium. Poniżej głównej topki czeka także bonusik związany z czterema tytułami z 2021 roku, które nadrobiłem w 2022. Wyjaśnień koniec, zapraszam do lektury! 

13

Pieśń o Renarcie. Tom 1 – mistrz forteli, Joann Sfar, Brigitte Findakly (timof comics)

Joann Sfar postanawia wywrócić epos o średniowiecznym rycerzu do góry nogami. W swoim stylu. Komiks przepełniony jest absurdalnym humorem, niecodziennymi sytuacjami oraz fascynującymi bohaterami, nie zawsze szlachetnymi jak legendarny rycerz Roland

12

Republika Czaszki, Vincent Brugeas, Ronan Toulhoat (Lost in Time)

Pirackich historii nigdy dość! Ale tym razem, zamiast klasycznej przygody o poszukiwaniach zaginionego skarbu, otrzymujemy historię o ludziach miłujących wolność. Autorzy komiksu pokazują, że piracka brać była jedną z najbardziej demokratycznych struktur społecznych, jakie człowiek stworzył. Tym, co piraci cenili sobie najbardziej, była nieskrępowaną wolność – i właśnie o walce o nią jest Republika Czaszki.

11

Powrót do Edenu, Paco Roca (Kultura Gniewu)

Paco Roca tworzy niezwykle wciągający palimpsest relacji rodzinnych w czasach rządów generała Franco. Niezwykle subtelna, pełna emocji historia sprawia, że komiks może być niezłym początkiem dla ludzi nie obytych z tym medium.

10

Heavy Liquid, Paul Pope (Non Stop Comics)

Autor kreuje niezwykle brudną oraz pełną przemocy przyszłość. Niespieszne tempo narracji, opierające się na przemyśleniach głównego bohatera nadają całości noirowego sznytu. Sam finał, wywracający fabułę o 180 stopni sprawia, że dzieło Pope’a pozostanie na długo w pamięci czytelników.

9

 Joker/Harley – Zabójczy umysł, Jason Badower, Kami Garcia, Mike Mayhew, Mico Suayan(Story House Egmont)

Komiks jest pełnoprawną historią kryminalną, inspirującą się historią Hannibala Lectera. Duży nacisk twórcy postawili na realistyczne portrety psychologiczne postaci, a także bardzo angażującą oraz wciągającą fabułę.

8

Buffalo Runner, Oger Tiburce (Lost In Time)

Historia Eda Fishera to ciekawa i podana bez retuszu historia Dzikiego Zachodu, przedstawiona przez pryzmat portretu osoby walczącej ze swoimi demonami. Emigracja, bieda oraz wszechogarniająca przemoc były codziennością w życiu tamtejszych ludzi. Mimo pesymistycznego wydźwięku całości, Oger Tiburce zawarł w swym dziele także iskierkę nadziei.

7

Seria RIP, Gaet’s, Julien Monier (Non Stop Comics)

Niezwykle turpistyczna seria o ludziach wykonujących jedną z najbardziej odrażających prac: sprzątanie po zmarłych osobach. Komiks jest portretem psychologicznym członków zespołu, a także niezwykle zagmatwaną i wielowątkową intrygą kryminalną. Jedna z najbardziej oryginalnych serii na polskim rynku wydawniczym.

6

Niczym aksamitna rękawica odlana z żelaza, Daniel Clowes (Kultura Gniewu)

Niezwykła wiwisekcja Stanów Zjednoczonych, obnażająca demony trawiące amerykańskie społeczeństwo. Autor silnie czerpie z twórczości Davida Lyncha. Komiks zdecydowanie nie dla wszystkich, głównie przez swoją zagmatwaną, surrealistyczną fabułę oraz pokręcone rysunki Clowesa.

5

Hołd dla Ziemi, Joe Sacco (timof comics)

Joe Sacco przełamuje komiksowe stereotypy, tworząc swoisty reportaż o ludności Dene, walczących o swoją tożsamość w mroźnych zakątkach Kanady. Komiks obnaża mechanizmy władzy oraz poddaństwa, a także przedstawia walkę o swoje miejsca dla Ziemi. Mimo podejmowania tak ciężkiej tematyki, dzieło Sacco posiada wiele elementów mistycznych, nadających całości bardzo intymnego charakteru.

4

Maska Fudo Severio Tenuta (Lost in Time)

Przepiękna wizualnie historia z bardzo dobrze i ciekawie poprowadzonym motywem drogi oraz zemsty. Tenuta przedstawia fascynujący świat feudalnej Japonii z domieszką magicznych elementów, tworząc bardzo mistyczną oraz wciągającą fabułę.

3

Węgiel i Krzem Mathieu Bablet (timof comics)

Przepiękna historia dwóch robotów, pełna emocjonalnych akcentów jakby prosto z kart powieści Philipa K. Dicka, osadzona w postapokaliptycznej rzeczywistości. Bablet stworzył dzieło przepełnione filozofią oraz metafizyką, zadając praktycznie nieśmiertelne pytanie wprost od mistrza gatunku: czy androidy śnią o elektrycznych owcach?

2

Binio Bill, Jerzy Wróblewski (Kultura Gniewu)

Tym albumem Kultura Gniewu udowadnia, jak dobrze potrafi zrekonstruować klasyczne powieści obrazkowe dawnych mistrzów. Samo wydanie polskiego szeryfa z Dzikiego Zachodu zasługuje na powszechną uwagę. Ale to uniwersalizm Wróblewskiego zauroczyło mnie najbardziej. Ciekawe, mądre, i co najważniejsze, ponadczasowe. Mam nadzieję, że ten album i inne dzieła dawnych mistrzów będą stale dostępnymi dziełami, by kolejni czytelnicy mogli się z nimi zapoznać.

1

Silver Surfer, Dan Slott, Michael Allred, Laura Allred (Story House Egmont)

Numer jeden mógł być tylko jeden. Dla mnie jedno z najważniejszych doświadczeń w życiu komiksowego nerda. Historia Norrina Radda oraz Dawn Greenwood jest niezwykle angażująca, przepełniona emocjami oraz specyficznym klimatem gwiezdnych przygód prosto z Dr Who czy najlepszych powieści science fiction. Całość dopełnia popartowa kreska Allredów, tworząc niezwykle sugestywne dzieło, które powinno zapisać się w historii komiksowego medium!

Bonus, czyli nadrobione z listy wstydu 2021

Dom, Paco Roca (Kultura Gniewu)

Niezwykle emocjonalna, wzruszająca historia o radzeniu sobie z traumą po śmierci członka rodziny. Paco Roca kreśli niezwykle intymny oraz osobisty portret relacji ojca z dziećmi za pomocą drobnych gestów oraz podczas krzątaniny dnia codziennego. Przepiękna rzecz.

Amazing Spider-man: Epic Collection, różni artyści (Story House Egmont)

Każde pojawienie się kolejnego tomu z serii Amazing Spider-mana: Epic Collection jest dla mnie małym świętem. Mimo, że historie zawarte w tym wydaniu mają swoje lata (niektóre powstały przeszło trzydzieści lat temu!), nadal czyta się je naprawdę dobrze. Niezwykłe jest to, jak łatwo możemy identyfikować się z Peterem Parkerem, z jego problemy finansowymi i miłosnymi, mimo całej otoczki superhero. Bardzo dobra inicjatywa wydawnicza Story House Egmont!

Blacksad: Upadek – część pierwsza Juan Diaz Canales, Juanjo Guarnido (Story House Egmont)

Seria Blacksad ma szczególne miejsce w moim czytelniczym serduszku. Przygody tytułowe psiego detektywa, pełne przemocy oraz intryg, wciągają czytelnika od pierwszych stron. 8 lat temu ukazał się ostatni tom Blacksada, lecz na całe szczęście twórcy nie porzucili swojego projektu. Nowa część to powrót do korzeni serii. Bardzo solidny oraz wciągający scenariusz ze sporym twistem na końcu sprawia, że już teraz nie mogę doczekać się następnego.

Maska Omnibus. Tom pierwszy John Arcudi, Doug Mahnke

Bezpardonowa jazda bez trzymanki w głąb jądra ciemności. Tak w skrócie mógłbym opisać, czym jest pierwszy tom serii Maska. Jeśli wyobrażałeś sobie, że komiks ten ma wiele wspólnego z filmem z Jimem Carreyem, to jesteś w grubym błędzie. Pod płaszczykiem gatunku exploitations autorzy próbują zadać pytania o naturę człowieka oraz zło w jego życiu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This