Redaktor Kuba poleca: jakie komiksy wydane w 2022 roku warto przeczytać?

utworzone przez | sty 4, 2023 | Najciekawsze premiery książkowe, Spiżarnia mola

Zanim przejdę do meritum artykułu, kilka słów wyjaśnienia. W topce znajdują się komiksy, które zostały wydane w języku polskim w 2022 roku. Miejsca od trzynastego do szóstego można traktować na równi. Każdy z tych komiksów jest dobry albo bardzo dobry i można je brać praktycznie w ciemno. Miejsca od piątego do pierwszego to dzieła, które wywarły na mnie szczególne wrażenie – od tematyki przez warstwę wizualną po czystą radość z obcowania z komiksowym medium. Poniżej głównej topki czeka także bonusik związany z czterema tytułami z 2021 roku, które nadrobiłem w 2022. Wyjaśnień koniec, zapraszam do lektury! 

13

Pieśń o Renarcie. Tom 1 – mistrz forteli, Joann Sfar, Brigitte Findakly (timof comics)

Joann Sfar postanawia wywrócić epos o średniowiecznym rycerzu do góry nogami. W swoim stylu. Komiks przepełniony jest absurdalnym humorem, niecodziennymi sytuacjami oraz fascynującymi bohaterami, nie zawsze szlachetnymi jak legendarny rycerz Roland

12

Republika Czaszki, Vincent Brugeas, Ronan Toulhoat (Lost in Time)

Pirackich historii nigdy dość! Ale tym razem, zamiast klasycznej przygody o poszukiwaniach zaginionego skarbu, otrzymujemy historię o ludziach miłujących wolność. Autorzy komiksu pokazują, że piracka brać była jedną z najbardziej demokratycznych struktur społecznych, jakie człowiek stworzył. Tym, co piraci cenili sobie najbardziej, była nieskrępowaną wolność – i właśnie o walce o nią jest Republika Czaszki.

11

Powrót do Edenu, Paco Roca (Kultura Gniewu)

Paco Roca tworzy niezwykle wciągający palimpsest relacji rodzinnych w czasach rządów generała Franco. Niezwykle subtelna, pełna emocji historia sprawia, że komiks może być niezłym początkiem dla ludzi nie obytych z tym medium.

10

Heavy Liquid, Paul Pope (Non Stop Comics)

Autor kreuje niezwykle brudną oraz pełną przemocy przyszłość. Niespieszne tempo narracji, opierające się na przemyśleniach głównego bohatera nadają całości noirowego sznytu. Sam finał, wywracający fabułę o 180 stopni sprawia, że dzieło Pope’a pozostanie na długo w pamięci czytelników.

9

 Joker/Harley – Zabójczy umysł, Jason Badower, Kami Garcia, Mike Mayhew, Mico Suayan(Story House Egmont)

Komiks jest pełnoprawną historią kryminalną, inspirującą się historią Hannibala Lectera. Duży nacisk twórcy postawili na realistyczne portrety psychologiczne postaci, a także bardzo angażującą oraz wciągającą fabułę.

8

Buffalo Runner, Oger Tiburce (Lost In Time)

Historia Eda Fishera to ciekawa i podana bez retuszu historia Dzikiego Zachodu, przedstawiona przez pryzmat portretu osoby walczącej ze swoimi demonami. Emigracja, bieda oraz wszechogarniająca przemoc były codziennością w życiu tamtejszych ludzi. Mimo pesymistycznego wydźwięku całości, Oger Tiburce zawarł w swym dziele także iskierkę nadziei.

7

Seria RIP, Gaet’s, Julien Monier (Non Stop Comics)

Niezwykle turpistyczna seria o ludziach wykonujących jedną z najbardziej odrażających prac: sprzątanie po zmarłych osobach. Komiks jest portretem psychologicznym członków zespołu, a także niezwykle zagmatwaną i wielowątkową intrygą kryminalną. Jedna z najbardziej oryginalnych serii na polskim rynku wydawniczym.

6

Niczym aksamitna rękawica odlana z żelaza, Daniel Clowes (Kultura Gniewu)

Niezwykła wiwisekcja Stanów Zjednoczonych, obnażająca demony trawiące amerykańskie społeczeństwo. Autor silnie czerpie z twórczości Davida Lyncha. Komiks zdecydowanie nie dla wszystkich, głównie przez swoją zagmatwaną, surrealistyczną fabułę oraz pokręcone rysunki Clowesa.

5

Hołd dla Ziemi, Joe Sacco (timof comics)

Joe Sacco przełamuje komiksowe stereotypy, tworząc swoisty reportaż o ludności Dene, walczących o swoją tożsamość w mroźnych zakątkach Kanady. Komiks obnaża mechanizmy władzy oraz poddaństwa, a także przedstawia walkę o swoje miejsca dla Ziemi. Mimo podejmowania tak ciężkiej tematyki, dzieło Sacco posiada wiele elementów mistycznych, nadających całości bardzo intymnego charakteru.

4

Maska Fudo Severio Tenuta (Lost in Time)

Przepiękna wizualnie historia z bardzo dobrze i ciekawie poprowadzonym motywem drogi oraz zemsty. Tenuta przedstawia fascynujący świat feudalnej Japonii z domieszką magicznych elementów, tworząc bardzo mistyczną oraz wciągającą fabułę.

3

Węgiel i Krzem Mathieu Bablet (timof comics)

Przepiękna historia dwóch robotów, pełna emocjonalnych akcentów jakby prosto z kart powieści Philipa K. Dicka, osadzona w postapokaliptycznej rzeczywistości. Bablet stworzył dzieło przepełnione filozofią oraz metafizyką, zadając praktycznie nieśmiertelne pytanie wprost od mistrza gatunku: czy androidy śnią o elektrycznych owcach?

2

Binio Bill, Jerzy Wróblewski (Kultura Gniewu)

Tym albumem Kultura Gniewu udowadnia, jak dobrze potrafi zrekonstruować klasyczne powieści obrazkowe dawnych mistrzów. Samo wydanie polskiego szeryfa z Dzikiego Zachodu zasługuje na powszechną uwagę. Ale to uniwersalizm Wróblewskiego zauroczyło mnie najbardziej. Ciekawe, mądre, i co najważniejsze, ponadczasowe. Mam nadzieję, że ten album i inne dzieła dawnych mistrzów będą stale dostępnymi dziełami, by kolejni czytelnicy mogli się z nimi zapoznać.

1

Silver Surfer, Dan Slott, Michael Allred, Laura Allred (Story House Egmont)

Numer jeden mógł być tylko jeden. Dla mnie jedno z najważniejszych doświadczeń w życiu komiksowego nerda. Historia Norrina Radda oraz Dawn Greenwood jest niezwykle angażująca, przepełniona emocjami oraz specyficznym klimatem gwiezdnych przygód prosto z Dr Who czy najlepszych powieści science fiction. Całość dopełnia popartowa kreska Allredów, tworząc niezwykle sugestywne dzieło, które powinno zapisać się w historii komiksowego medium!

Bonus, czyli nadrobione z listy wstydu 2021

Dom, Paco Roca (Kultura Gniewu)

Niezwykle emocjonalna, wzruszająca historia o radzeniu sobie z traumą po śmierci członka rodziny. Paco Roca kreśli niezwykle intymny oraz osobisty portret relacji ojca z dziećmi za pomocą drobnych gestów oraz podczas krzątaniny dnia codziennego. Przepiękna rzecz.

Amazing Spider-man: Epic Collection, różni artyści (Story House Egmont)

Każde pojawienie się kolejnego tomu z serii Amazing Spider-mana: Epic Collection jest dla mnie małym świętem. Mimo, że historie zawarte w tym wydaniu mają swoje lata (niektóre powstały przeszło trzydzieści lat temu!), nadal czyta się je naprawdę dobrze. Niezwykłe jest to, jak łatwo możemy identyfikować się z Peterem Parkerem, z jego problemy finansowymi i miłosnymi, mimo całej otoczki superhero. Bardzo dobra inicjatywa wydawnicza Story House Egmont!

Blacksad: Upadek – część pierwsza Juan Diaz Canales, Juanjo Guarnido (Story House Egmont)

Seria Blacksad ma szczególne miejsce w moim czytelniczym serduszku. Przygody tytułowe psiego detektywa, pełne przemocy oraz intryg, wciągają czytelnika od pierwszych stron. 8 lat temu ukazał się ostatni tom Blacksada, lecz na całe szczęście twórcy nie porzucili swojego projektu. Nowa część to powrót do korzeni serii. Bardzo solidny oraz wciągający scenariusz ze sporym twistem na końcu sprawia, że już teraz nie mogę doczekać się następnego.

Maska Omnibus. Tom pierwszy John Arcudi, Doug Mahnke

Bezpardonowa jazda bez trzymanki w głąb jądra ciemności. Tak w skrócie mógłbym opisać, czym jest pierwszy tom serii Maska. Jeśli wyobrażałeś sobie, że komiks ten ma wiele wspólnego z filmem z Jimem Carreyem, to jesteś w grubym błędzie. Pod płaszczykiem gatunku exploitations autorzy próbują zadać pytania o naturę człowieka oraz zło w jego życiu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marsz, czyli o największych demonstracjach w PRL

30 lipca 1981 roku w Polsce Ludowej odbyły się tak zwane marsze głodowe. Był to wyraz sprzeciwu społeczeństwa na politykę władz komunistycznych. W kraju brakowało żywności oraz produktów pierwszej potrzeby. Wprowadzono system kartkowy, który nie polepszył egzystencji...

Cudotwórca, czyli gdy religia przyprawia o dreszcze grozy

Cudotwórca jest projektem André Oliveira, który zaprosił siedmiu utalentowanych portugalskich rysowników komiksowych, by połączyli swe siły i stworzyli jedno wspólne dzieło. Tymi rysownikami są: Jorge Coelho, André Caetano, Filipe Andrade, Nuno Plati, Ricardo Cabral,...

Kosmos, czyli alternatywna historia pierwszego lądowania na Księżycu

20 lipca 1969 roku Neil Armstrong jako pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu. Było to jedno z szczytowych osiągnięć ludzkości i otwarcie furtki na podbój kosmosu w przyszłości. A co by było, gdyby się okazało, że Armstrong nie był pierwszy i wyprzedzili go...

Twarz, czyli między ekstrawagancją a kanonem

Twarz jest komiksem Petera Milligana oraz Duncana Fegredo, wydanym pierwotnie przez DC Vertigo (w Polsce przez timof comics). Mimo, że od premiery minęło prawie 30 lat (pierwotnie został wydany w 1995 roku) to komiks nic nie stracił na swojej aktualności. Dlaczego?...

Izuna, czyli powrót do świata Szkarłatnych Obłoków

Pod koniec lipca wydawnictwo Lost in Time wydaje Izunę autorstwa Saverio Tenuty oraz osób, które zaprosił do współpracy, czyli scenarzystę Bruno Letizia oraz rysowniczkę Caritę Lupattelli. Niestety kilka dni po premierze tego tomu w Polsce, 3 sierpnia, w wieku 54 w...

IHS. In Hollandia Suburbia, czyli katastrofa albo nadzieja

IHS. In Hollandia Suburbia Guido van Driel jest komiksem opowiadającym o dochodzeniu Harry’ego Kleijna. Dotyczy śmierci młodego członka kapeli IHS w małym miasteczku. Jak to zwykle bywa w opowieściach: skrywającym swoje tajemnice. Zaciekawieni? To zapraszamy do...

Poszukiwacze z Drzewoświata, czyli przepięknie i archetypicznie

Poszukiwacze z Drzewoświata to komiksowa adaptacja książki Laurenta Geneforta. Za to dzieło, wydane przez wydawnictwo Lost in Time, odpowiada sam autor oryginału oraz Alexandre Rostorcelli. Jak wypada kolejny frankofon z katalogu tego wydawnictwa? Zapraszamy do...

Lekcje aktorstwa, czyli niepokojący komiks o kondycji współczesnego człowieka

Nick Drnaso powraca z nowym komiksem! Tym razem Drnaso opowiada o grupce ludzi, chcących oderwać się od szarej rzeczywistości za pomocą lekcji aktorstwa. Każdy z nich ma swoje własne problemy oraz demony, które wychodzą na światło dzienne podczas nauk.Autor stworzył...

Wiedźmun. Przed wyprawą zbierz drużynę, czyli drugi tom pastiszu Samojlika

Trochę musieliśmy czekać na drugi tom Wiedźmuna o tytułe Przed wyprawą zbierz drużynę. Jak wypada kontynuacja pastiszu Tomasza Samojlika? Zapraszamy do recenzji! Po zniszczeniu karczmy w pierwszym tomie okazuje się, że dziewczynka Kira została porwana przez swoją...

Festiwal, czyli o kuriozalności polityki

Festiwal jest kolejnym komiksem Jacka Świdzińskiego, autora takich tytułów jak: Zdarzenie 1908 oraz Powstanie filmu narodowego. Tym razem opowiada o jednym z najbardziej kuriozalnych przedsięwzięć Polski Ludowej, czyli Festiwalu Młodzieży z 1953 roku, gdy młodzież z...
Share This