Queenie. Matka chrzestna Harlemu, czyli zaskoczenie

utworzone przez | cze 7, 2022 | Recenzja

Utarło się, że amerykańską mafię stanowili tylko mężczyźni. Znamy oczywiście Ala Capone’a czy Lucky’ego Luciano. Ale czy kojarzymy jakąś matkę chrzestną? Pewnie nie. Dzięki komiksowi Quennie. Matkę chrzestną Harlemu można poznać ciekawe życie Stephanie St. Clair, znaną jako Quennie.

Pierwsze zdania

Wolność ma swoją cenę.

Wolność nie ma ceny.

Historia zawsze ma wiele wersji.

Queenie. Matka chrzestna Harlemu, Elizabeth Colomba, Aurélie Lévy

Quennie jest elegancką kobietą, będącą jednocześnie szefową mafii na Harlemie. W 1933 r. kiedy wychodzi z więzienia musi na nowo odbudować swoje wpływy. Działalność St. Clair coraz bardziej interesuje włoską mafię oraz Dutcha Schultza, jednego z najbardziej krwawych i nieprzewidywalnych mafiozów. Queenie po raz kolejny musi stanąć do walki.

Za scenariusz odpowiadają Elizabeth Colomba oraz Aurélie Lévy. Poznajemy młodość Stephanie St. Clair na Martynice. Urodziła się w biednej rodzinie, pracowała już jako dziecko będąc służką w bogatym domu. W bardzo szybkim czasie została sierotą i musiała sama o siebie zadbać. Komiks bardzo ciekawie pokazuje historię Queenie, poznajemy jej motywację oraz wydarzenia, które ją ukształtowały. Jest to najciekawszy element scenariusza.

Na rynku coraz częściej pojawiają się komiksy oparte na faktach, a głównymi bohaterami są nieco zakurzone i zapomniane postaci. Poznanie historii Stephanie St. Clair pozwala zrozumienie, jak wielobarwny był świat przestępczości w tamtym czasie. I że w tym świecie było miejsce dla afroamerykanki. Komiks czyta się bardzo szybko, przeskakujemy z jednej strony na drugą, ale gdzieś pomiędzy przechodzeniem z jednego panelu na kolejny fabuła staje się nieco enigmatyczna.

Za rysunki odpowiada jedna ze scenarzystek, Elizabeth Colomba. Rysunki są utrzymane w stylistyce czarno białej. Urzeka gra światłocieniem, w szczególności podczas zamachu na naszą tytułową protagonistkę. Świetnie oddane są emocje. Colomba nie boi się eksperymentować w niektórych kadrach i trzeba przyznać, że doświadczenia te wyszły komiksowi bardzo na plus.

Bardzo ciekawa oraz nietuzinkowa bohaterka sprawia, że historia jest naprawdę warta poznania. Gorąco polecamy!

Wydawnictwu Non Stop Comics serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/platne/serwer160775/public_html/premieryksiazkowe.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /home/platne/serwer160775/public_html/premieryksiazkowe.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents() #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig() #2 {main} thrown in /home/platne/serwer160775/public_html/premieryksiazkowe.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34