Premiery z lamusa: Wojna wojnie Ernsta Friedricha

utworzone przez | lut 10, 2022 | Recenzja

Wojna wojnie Ernsta Friedricha jest książką szczególną. To album ze zdjęciami z frontu I wojny światowej. Pokazuje aż nadto wyraźnie okrucieństwo, śmierć i pożogę Wielkiej Wojny. Nic dziwnego, że świeżo po premierze została zakazana przez władze niemieckie (w 1924 roku).

Pierwsze zdanie: Dla tych, którzy planują bitwy – dla tych, którzy prowadzą bitwy – zwolennikom wojny ze wszystkich krajów ta książka jest dedykowana.

Wojna wojnie, Ernst Friedrich

Główną częścią książki są oryginalne fotografie wykonane na froncie oraz żołnierzy walczących podczas Wielkiej Wojny 1914-1918. Trzeba przyznać, że zdjęcia te są wręcz przerażające. Pokazują jakim nieprzewidywalnym i nieubłaganym żywiołem jest wojna. Jak w ułamku jednej chwili może się zmienić nie tylko otoczenie wokół nas, ale też i my. Jeśli dane nam będzie przeżyć…

Książka jest skierowana do wszystkich, którzy chcą wywołać wojnę czy prowadzić działania wojenne. Autor jest przedstawicielem ruchu anarchistycznego. Na początku albumy zawarł apel, przedstawiający dość utopijną wizję świata bez wojen. Friedrich jest przekonany, że źródłem każdej wojny jest kapitał.

Niezależnie, czy podziela się utopijną wizję autora czy nie, to książka, którą każdy powinien poz nać, zwłaszcza gdy chce się zapoznać z I wojną światową od strony czysto ludzkiej. Wojna wojnie jest wstrząsającym doświadczeniem, które zostaje z czytelnikiem.

Wojna wojnie napisana została w 4 językach, ale do wydania Oficyny Wydawniczej Bractwa ,,Trójka” dodano także nasz ojczysty język. Oprócz tego polskie wydanie nie różni się niczym od wydania oryginalnego.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This