Premiery z lamusa: Na południe od granicy, na zachód od słońca Harukiego Murakamiego, czyli jak działają emocje

utworzone przez | cze 24, 2022 | Recenzja

Na południe od granicy, na zachód od słońca opowiada o losach Hajime. Nasz bohater w wieku szkolnym poznaje Shimamoto, która z powodu choroby kuleje na jedną nogę. Po pewnym czasie przyjaźń ta zaczyna przeradzać się w większe uczucie.

Pierwsze zdania

 

Urodziłem się 4 stycznia 1951 roku. W pierwszym tygodniu pierwszego miesiąca drugiej połowy dwudziestego wieku. Warto było to uczcić, więc rodzice nadali mi imię Hajime — po japońsku “Początek”.

 

Na południe od granicy, na zachód od słońca, Haruki Murakami

Znajomość kwitnie do czasu wyjazdu Hajime do innego miasta, w którym ma  kontynuować naukę. Po kilkunastu latach zakłada rodzinę, a także dobrze prosperujący biznes, lecz cały czas żyje przeszłością. Pielęgnuję pamięć o swej pierwszej miłości. W pewnym momencie na drodze głównego bohatera pojawia się Shimamoto, która całkowicie wywraca jego świat. 

Na południe od granicy, na zachód od słońca autorstwa Haruki Murakami jest bardzo oniryczna oraz tajemnicza, jak to zwykle bywa u tego pisarza. Nie zdobywamy wszystkim informacji podczas lektury. Autor pozwala czytelnikowi na swobodną interpretację. Powieść ta opowiada głównie o walce z samotnością oraz pogodzeniu się z własną śmiertelnością (wątek ten jest bardziej rozwijany w finale). Piękna, pouczająca oraz wzruszająca pozycja o poszukiwaniu własnego ja. Gorąco polecam!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/platne/serwer160775/public_html/premieryksiazkowe.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /home/platne/serwer160775/public_html/premieryksiazkowe.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents() #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig() #2 {main} thrown in /home/platne/serwer160775/public_html/premieryksiazkowe.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34