Powrót na Aldebrana, czyli konflikt na tle rasowym w kosmosie

utworzone przez | lis 10, 2023 | Recenzja

Światy Aldebrana to jedna z najważniejszych serii komiksowej w gatunku science-fiction. Została stworzona przez brazylijskiego twórcę Luisa Eduardo de Oliveiry, który kryje się pod pseudonimem Leo i od lat zajmuje wysokie miejsce w rankingach najlepszych serii frankofońskich. Na polskim rynku właśnie pojawił się piąty tom serii pod tytułem Powrót na Aldebrana.

Kim Keller ze swoją ekipą rozpoczyna badania tajemniczego sześcianu zostawionego przez równie tajemniczą cywilizację na Aldebranie. Czy to teleport do innych światów? Jednocześnie bohaterka, poprzez swoje kontakty z Calterianami, zaawansowaną technicznie rasą obcych, wplątuje się w międzynarodową intrygę. Części oficjeli o ksenofobicznych przekonaniach nie podobają się pozytywne stosunki Keller z inną cywilizacją i próbują dokonać zamachu na jej życie. 

Dla tych, którzy nie znają poprzednich dzieł Leo i jest to ich pierwszy kontakt z tą kultową serią, przed właściwą historią zamieszczone jest krótkie résumé, które wprowadza nas w meandry uniwersum Aldebrana. Podsumowanie dotychczasowej fabuły jest tak dobrze napisane, że bez problemu można wsiąknąć w komiks.

Leo stworzył niezwykle ciekawe dzieło w klimacie retro. Z jednej strony historia oraz postaci są niezwykle proste. Z drugiej strony całość jest jednak niezwykle dojrzała i głęboka. Możemy łatwo domyślić się, co nas czeka na kolejnych stronach komiksu, ale mimo to autorowi udało się przemycić prawdę o nas samych. O tym, jak boimy się obcych i jak źle możemy traktować swoich. Leo udało się pokazać, jak z psychologicznego punktu widzenia może powstać zarzewie realnego konfliktu przez stygmatyzację pewnej grupy ludzi i określanie ich mianem obcych. Kim Keller stara się być łącznikiem pomiędzy ludzkością a rasą obcych. Calterianie to niezwykle pokojowo nastawiona rasa, są otwarci na współpracę, wymianę doświadczeń oraz poszerzanie wiedzy na temat wszechświata. A mimo to wykorzystuje się ich do budowania negatywnych emocji, które są spożytkowane jako narzędzie w walce politycznej.

Specyficzny klimat retro, o którym wspomniałem, widoczny jest głównie w warstwie wizualnej. Kreska jest niezwykle prosta oraz statyczna. W komiksie nie ma za dużo scen akcji, postaci są dobrze skonstruowane. Widać, że Leo bardzo mocno skupia się na twarzach postaci i próbie jak najlepiej ująć targające nimi emocje. Ale to, co zasługuje na uwagę, to konstrukcja obcych światów. Przejawia się w nich zafascynowanie tworzeniem obcej flory i fauny. Wszystko jest na tyle znajome, że widzimy pewne punkty wspólne z rzeczywistością, ale Leo dodaje sporo obcych elementów, które nadają całości bardzo specyficznego charakteru.  

Powrót na Aldebrana to wspaniałe doświadczenie czytelnicze. Komiks jest doskonale przemyślany oraz zrealizowany, mimo swej prostoty konstrukcyjnej. Ten, kto zabierze się za serię Światów Aldebrana, z pewnością się nie zawiedzie.

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarzy recenzenckiego i nagrody konkursowej, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This