Owoc poznania, czyli analiza tak zwanych narządów płciowych

utworzone przez | cze 24, 2023 | Recenzja

Temat przewodni Owocu poznania Liv Strömquist budzi wiele kontrowersji. Zwłaszcza jak na coś, co po prostu mniej więcej połowa ludzkości posiada jak rękę i nogę. To tak zwane narządy płciowe kobiet!

Autorka przedstawia historię postrzegania układu rozrodczego kobiet od starożytności do współczesności. Nie czyni tego jednak linearnie, bardziej zależy jej na ukazaniu ciekawych kontekstów kultury, myśli filozoficznych i religijnych czy ogólnie idei wpływających na odbiór żeńskich organów rozrodczych. Po przeczytaniu tego tytułu z pewnością czytelnik będzie pytał samego siebie, czym one de facto są. Patrzenie przez pryzmat przeszłości pozwala zauważyć w naszej codzienności więcej niż by się wydawało, zwłaszcza w kontekście odkrywania pewnych nieobecności (ale nie będziemy tutaj spoilerować). Liv Strömquist wyłapuje absurdy i bez skrupułów je obnaża. A potrafi wynaleźć prawdziwe androny. Włożyła w to zresztą sporo pracy, bibliografia robi wrażenie i zachęca do sięgnięcia po kolejne tytuły na ten temat. To, co szczególnie ujmuje, to humor i swada, z jakimi autorka opowiada historie i portretuje idee.

W pewien sposób może to być lektura nie tyle pouczająca, co wyzwalająca z niektórych kulturowych okowów. Wzorce kulturowe (a jakież by inne), w których wzrastamy, pewne myśli i nacechowania pozostają bardzo długo przezroczyste. Często zresztą odbiera się je jako część natury człowieka. Memy kulturowe, czyli pozagenetyczne informacje, są tak wrośnięte w naszą strukturę bycia, że czasem potrzeba naprawdę sporej autoanalizy i spostrzegawczości, aby je dostrzec. Autorka niejako robi to za nas. A czytelnik może mieć z tego świetny ubaw.

Humorystyczna narracja poprowadzona jest nie tylko poprzez język, jakim posługuje się autorka (rodem z najlepszych skeczy), i przetaczane ciekawostki, ale także kreskę i charakter rysunków, w większości czarno-białych i dość specyficznych, niemniej pasujących jak ulał, z odpowiednią dozą dystansu do tematu.  

Na rynku ukazuje się ostatnio wiele cennych tytułów związanych z postrzeganiem ciała. Owoc poznania Liv Strömquist (historyczki idei, krytyczki normatywności i seksedukatorki) z pewnością należy dodać do tej listy, więc niech nie dziwi nasz entuzjazm. Gorąco polecamy!

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This