Czarna Dalia. Prawdziwa historia Elizabeth Short autorstwa RUN (scenariusz) i Florenta Maudouxa (rysunki) jest kolejną powieścią graficzną o tematyce true crime wydanym na naszym rodzimym rynku. Wcześniej wydawnictwo Kboom, teraz Lost in Time próbuje zagospodarować tę niszę polskiego komiksowa. Zapraszamy do recenzji!
Historia skupia się na życiu oraz relacjach Elizabeth Short, która została brutalnie zamordowana w 1947 roku. Okoliczności jej zgonu do dnia dzisiejszego są owiane tajemnicą. Autorzy bardziej pokazują, jaką osobą była denatka, niż próbują znaleźć rozwiązanie zagadki jej śmierci (choć na samym końcu znajdziemy zestawienie najbardziej podejrzanych osób).
Czarną Dalię śmiało można zaliczyć do gatunku reportażu. Autorzy sięgają po niedawno odtajnione materiały archiwalne, listy Short oraz dokumenty policyjne, by jak najwierniej przedstawić życie tytułowej bohaterki. Musieli włożyć dużo pracy oraz serca, by jak najrzetelniej przedstawić wydarzenia. Wprawia to w osłupienie oraz zasługuje na najwyższe uznanie!
To, co wyróżnia komiks od innych dzieł o podobnej tematyce, to przede wszystkim podejście autorów do Elizabeth Short. Większość publikacji skupia się bardziej na jej śmierci oraz osobach mogących popełnić tę straszliwą zbrodnię. Natomiast autorzy skupiają się na wydarzeniach sprzed jej tragicznej śmierci. Próbują odtworzyć motywacje oraz marzenia bohaterki. Z kart komiksu ukazuje się nam osoba niezwykle zagubiona oraz szukająca swego miejsca w świecie. Ponadto, by osiągnąć swój cel, była skłonna do konfabulacji oraz manipulacji. Te cechy charakteru niewątpliwie przyczyniły się do tego, że wpadła w tarapaty.
Fabułę śledzi się z wypiekami na twarzy. Autorzy bardzo powoli wprowadzają kolejne wątki oraz postaci. Nie tylko na kartach komiksów, ale także w kalendarium starają się jak najwierniej odtworzyć tajemnicze życie Czarnej Dalii. Rozprawiają się z kilkoma mitami na jej temat, starając się jednocześnie pokazać jak najbardziej sensowne rozwiązanie problemowych kwestii. Kapitalna sprawa!
Na dużą uwagę zasługuje także warstwa wizualna, wzorowana na klimacie pocztówek z lat czterdziestych. Każdy kadr jest małym arcydziełem. Postaci są przedstawione bardzo szczegółowo. Warto zwrócić uwagę na projekty tła, na których możemy obserwować wielkomiejskie życie mieszkańców Los Angeles.
Czarna Dalia. Prawdziwa historia Elizabeth Short to wręcz genialny reportaż true crime wykorzystujący możliwości komiksu. Praca archiwalna i detektywistyczna autorów robi ogromne wrażenie. Postać Short z komiksu nie jest posągową postacią, jak czasem starano się ją przedstawić. Jest niedoskonała jak każdy z nas, a przez to ciekawsza oraz bliższa czytelnikowi. Okoliczności jej śmierci dodają całości pikanterii oraz budują wieczną legendę w popkulturze.
Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️
0 komentarzy