Nocny krzyk, czyli samotność w małym miasteczku

utworzone przez | paź 10, 2022 | Recenzja

Borja Gonzales powraca z nowym komiksem: Nocny krzyk. O czym opowiada nowe dzieło hiszpańskiego twórcy? Teresa jest właścicielką małej księgarni w małym miasteczku. Specjalizuje się w różnorakiej fantastyce, zinach, okultyzmie i czarach. Pewnej nocy, przebierając się w najbardziej stereotypowy strój wiedźmy, wykorzystuje jedną z książek ze swojej kolekcji i przywołuje demona o imieniu Laura. Co wyniknie z tego specyficznego spotkania?

Pierwsze zdanie

 

A, Cristina.

 

Nocny krzyk, Borja Gonzales

Borja Gonzales jest jednym z ciekawszych twórców komiksowych młodego pokolenia. W Nocnym krzyku udowadnia, że zdecydowanie warto jest śledzić poczynania tego autora. Gonzales wyróżnia się głównie przez specyfikę wizualną, o której kilka słów poniżej. Ale i fabuła zaprezentowana w jego najnowszym dziele jest nader przyzwoita. Teresa jest młodą osobą praktycznie bez żadnych perspektyw. Żyje sama w domu jednorodzinnym, który jest przerobiony na księgarnię. Cierpi na samotność i główną przyczyną przywołania Laury jest to, że szuka po prostu jakiegoś towarzystwa. Gonzales doskonale zarysowuje sylwetkę postaci, która poniekąd jest uwięziona w małym miasteczku, bez możliwości rozwoju i spełniania marzeń. Ale nie dostrzega tego, iż młoda miłośniczka zinów o imieniu Matylda, która codziennie przychodzi do księgarni, może jej jakoś pomóc. Postać Laury, demona, całkowitego przeciwieństwa Teresy (jest przebojowa, rozgadana, z poczuciem humoru oraz otwarta na innych), jest swoistym katalizatorem tego,aby nasza główna bohaterka uświadomiła sobie, czego tak naprawdę wymaga od życia.

Styl wizualny Gonzalesa charakteryzuje się tym, iż nie rysuje on twarzy, pozostawia on po prostu puste tło. Trudno oddać jest emocje postaci bez pokazywania ich mimiki. Ale Gonzalesowi to się udaje perfekcyjnie. Buduje on doznania postaci z małych gestów, nieznacznych ruchów rąk czy też pozycji, jakie te postacie przybierają. Kapitalna sprawa! 

Warstwa wizualna komiksu stoi na zacnym poziomie. Kreska jest bardzo czytelna, utrzymana w stylu nieco kreskówkowym. Na uwagę zasługuje, jak autor przedstawia niuanse fabularnie podczas wieczornych spotkań naszych głównych bohaterek.

Komiks Borji Gonzalesa Nocny krzyk jest bardzo udanym oraz ciekawym dziełem. Ciekawa fabuła o walce z samotnością i zrozumieniu tego, co jest tak naprawdę ważne oraz niebanalna warstwa wizualna sprawia, że lektury tego dzieła to bardzo dobrze spędzony czas. Wartościowa i mądra rzecz!

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This