No pasa nada! Nic się nie dzieje

utworzone przez | mar 8, 2022 | Recenzja

Pierwsze zdanie: Żeby zrozumieć początek tradycji macho, musimy cofnąć się daleko w  meksykańską historię, na przykład do fenomenu hacjend, wielkich majątków ziemskich, w których jeden pan był dawcą wszystkich przywilejów i obowiązków.

No pasa nada! Nic się nie dzieje. Kobiece oblicze Meksyku, Beata Kowalik

Zbiór reportaży Beaty Kowalik No pasa nada! Nic się nie dzieje dotyczy życia kobiet w Meksyku. Przed lekturą miałem dosyć mgliste pojęcie o tym, jak się żyje w Meksyku. Owszem, kojarzyłem ten kraj z kartelami narkotykowymi oraz z dosyć sporym ubóstwem. Dzięki tej książce uświadomiłem sobie, jak wielka i przerażająca jest skala zepsucia, przemocy oraz niesprawiedliwości w tym państwie.
Książka przedstawia losu różnych kobiet, które zmagają się z problemami życia codziennego w Meksyku. Poznajemy kobiety walczące z przemocą, niesprawiedliwością, wykorzystaniem seksualnym oraz ubóstwem. Mamy okazję zapoznać się z światem silnie zdominowanym przez chore postrzeganie męskości. Beata Kowalik bardzo sprawnie przedstawiła powody, dlaczego taki stan rzeczy się utrzymuje. Wskazuje głównie na tradycję macho, wojny karteli narkotykowych oraz ogólna biedę. Reportaże w swoim odbiorze są naprawdę przerażające i smutne, choć widać w nich, że tli się małe światło nadziei, by zmienić los tego, bądź co bądź, pięknego kraju, jakim jest Meksyk.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This