Nadstaw ucha, śliczna Mάrcio, czyli o relacji matki i córki na tle przestępczego Rio de Janeiro

utworzone przez | maj 4, 2023 | Recenzja

Nadstaw ucha, śliczna Mάrcio Marcello Quintanilha jest kolejnym dziełem rozgrywającym w skorumpowanym i opanowanym przez zorganizowaną przestępczość Rio de Janeiro. Nie jest to pierwszy wydany w Polsce komiks w tej tematyce: Wcześniej zostały wydane Olimpo Tropical czy Rio. Teraz timof comics eksploruje tę część rynku komiksowego. Zapraszamy do recenzji!

Tytułowa bohaterka jest pielęgniarką. Posiada nastoletnią córkę Jaqueline, którą próbuje wychowywać wraz z swoim partnerem. Młoda kobieta co chwila wpada w kłopoty oraz kłóci się ze swoją matką. Kiedy Jaqueline wchodzi do mafijnego świata, Mάrcia ze wszelkich sił próbuje ją z niego wyrwać.

Quintanilha stworzył komiks niezwykle angażujący oraz wciągający. Główną osią fabuły jest konflikt rodzinny pomiędzy Mάrcią a jej córką. Dzięki temu łatwiej jest się utożsamić z główną historią komiksu.

Mάrcia jest kobietą o złotym sercu, jest dobra dla każdego. Stara się ze wszelkich sił, by zapewnić byt rodzinie. Natomiast Jaqueline jest całkowitym przeciwieństwem matki. Jest wulgarna, wszechwiedząca, marudna oraz nie szanuje tego, co jej matka oraz partner osiągnęli. Co chwila wpada w kłopoty i zaczyna działać w lokalnej organizacji przestępczej. Czytelnik może być aż zirytowany, jest tak denerwującą osobą. Pewnie jeden z nich będzie chciał wejść do świata komiksu i wygarnąć wszystko Jaqueline. Quintanilha w swoim komiksie pokazuje, jak wielka jest siła miłości, a w szczególności miłość matki do córki. Jest bezwarunkowa i trwała, nic nie może jej zachwiać. Mάrcia stara się ze wszystkich sił odzyskać córkę oraz sprawić, by zrozumiała, jak źle postępuje.

W tle konfliktu rodzinnego Quintanilha pokazuje zdegenerowanie Rio de Janeiro. Zmasowana przestępczość, ogólna bieda, popychająca mieszkańców do nielegalnej działalności, to codzienność, w której musi obcować nasza tytułowa bohaterka. Stara się ona małymi gestami oraz bycia dobrym dla otoczenia powolutku naprawiać świat, który ją otacza.Wiadomym jest, że tej walki nie jest w stanie wygrać. Ale jej charakter nie pozwala, by być biernym wobec problemów dotykających jej dzielnicę. Działa nie tylko ze względu na córkę, ale także dla dobra lokalnej społeczności.

Warstwa wizualna jest bardzo nietypowa. Kreska Quintanilha jest nieco karykaturalna, ale idealnie podkreśla rodzinny dramatothriller. To, co przyciąga uwagę, to dobór kolorów. Artysta wybrał niezwykle wściekłe oraz ostre kolory, które od razu rzucają się w oczy. Barwy te, tak bardzo nietypowe, sprawiają, że komiks jeszcze bardziej zakorzenia się w naszym umyśle. 

Nadstaw ucha, śliczna Mάrcio Marcello Quintanilha jest dziełem godnym polecenia. Doskonała fabuła, oparta na relacjach matki i córki, sprawia, że trudno oderwać się od lektury. Niesamowicie dojrzałe oraz przemyślane dzieło. Nie dziwota, że autor co chwila otrzymuje nowe nagrody za ten komiks. Gorąco polecamy! Tym bardziej, że Marcello Quintanilha będzie w tym roku gościem podczas festiwalu Komiksowa Warszawa. Będzie okazja porozmawiać z nim o tym oraz o innych jego dziełach.

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This