Maska Fudo, czyli klasyczna historia z motywem drogi

utworzone przez | paź 12, 2022 | Recenzja

Severio Tenuta stworzył jeden z bardziej fascynujących komiksów o Japonii, mieszając folklor tego wspaniałego kraju, feudalne stosunki w nim panujące oraz szczyptę magii. Świat zaprezentowany przez autora jest nadwyraz przepięknie skonstruowany. Pomimo tego, że brutalność i śmierć jest na porządku dziennym, jest w nim ukryte piękno, które chwyta za serce czytelnika.

Pierwsze zdanie

 

Wiosna roku 283 ery Shiranui pod rządami Bakufu.

 

Maska Fudo, Severio Tenuta

Shinnosuke jest młodym hininem, przedstawicielem najniższej kasty w feudalnej Japonii, marzącym o tym, że zostanie najpotężniejszym samurajem w kraju. Mieszka w małym domku z ukochaną siostrą oraz schorowaną matką, która znęca się nad naszym bohaterem. Pewnego dnia odnajduje tajemniczą maskę, która zmienia jego życie.

Komiks Tenuta jest klasycznym dziełem drogi. Poznajemy młodego Shinnosuke, który wchodzi w posiadanie tajemniczej maski. Na kolejnych stronicach mamy zarysowane stosunki panujące w jego domu, nakreśloną jego miłość do siostry oraz kiełkującą nienawiść do matki, która ewidentnie się nad nim znęca. Przez to, że nasz bohater w masce atakuje jednego z ważniejszych notabli, jego siostra zostaje uprowadzona i przetrzymywana. Od tego momentu nasz bohater ma jedną misję – pomścić jej cierpienia. Jego serce zaczyna wypełniać się zemstą, która jest podsycana nie tylko przez miłość do siostry, ale też przez tajemniczą maskę Fudo. Mimo, że konstrukcja opowieści nie jest niczym odkrywczym, to nadal czyta się ją i śledzi z wypiekami na twarzy. Jest kilka ciekawych zwrotów akcji, a wątki są bardzo zgrabnie domknięte. 

Oprócz bardzo dobrej fabuły komiks wyróżnia się kapitalną warstwą wizualną. Kreska Tenuta ociera się wręcz o fotorealizm, a w niektórych miejscach przypominała mistrza polskiego komiksu, Grzegorza Rosińskiego. Tenuta bardzo dobrze oddaje orientalny oraz mistyczny charakter historii. Przepiękne tła, wspaniałe narysowane oraz przedstawione sceny akcji sprawiają, że jest na czym zawiesić oko. 

Maska Fudo Severio Tenuta jest przepieknie zilustrowaną oraz opowiedzianą klasyczną historią z motywem drogi. Pełna orientalnego piękna Japonii, pewnej dozy mistycyzmu oraz magii, a przede wszystkim krwawej vendetty Shinnosuke nie pozwala się oderwać od lektury. Przegenialna rzecz, która powinna znajdować się półce każdego szanującego się fana komiksu!

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/platne/serwer160775/public_html/premieryksiazkowe.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /home/platne/serwer160775/public_html/premieryksiazkowe.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents() #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig() #2 {main} thrown in /home/platne/serwer160775/public_html/premieryksiazkowe.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34