Legenda o Szkarłatnych Obłokach, czyli piękno mistycznego komiksu

utworzone przez | cze 10, 2023 | Recenzja

Legenda o Szkarłatnych Obłokach Severio Tenuta ozgrywają się w fantastycznym świecie feudalnej Japonii. Po Masce Fudo oczekiwania czytelnika wobec dzieła Tenuty mogą być bardzo wysokie. Czy autor je spełni? Zapraszamy do recenzji!

Komiks opowiada o Raido, roninie pozbawionym pamięci. Pewnego dnia przybywa do Miasta, które rozmawia z niebem. Na miejscu wchodzi w konflikt z miejscowymi władzami. Okazuje się, że tutejsza elita zna doskonale Raido i stara się po raz kolejny zabić ronina.

Artysta serwuje nam bardzo mistyczną oraz poetycką opowieść, w której świat ponadnaturalny miesza się z rzeczywistością. Tenuta jest mistrzem snucia bardzo ludzkich, angażujących historii. Jego bohaterowie, mimo że bardzo archetypiczni, są świetnie nakreśleni, z indywidualnymi motywacjami oraz słabościami. Ponadto komiks posiada wiele nawiązań do historii kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Miłośnik Japonii będzie czerpał z tego dodatkową radość.

Tenuta stworzył bardzo charakterystycznych bohaterów. Najciekawszą postacią z całego korowodu jest główna antagonistka, czyli szogunai Ryin Fujiwara. Bardzo przypomina szekspirowską Lady Makbet. Wszędzie widzi ślady krwi oraz dręczy ją ogromne poczucie winy z powodu zabicia ojca i przejęcia siłą władzy nad Miastem, które rozmawia z niebem. Ale w głębi serca poszukuje rodzicielskiej miłości oraz akceptacji. Przez te dodatkowe wątki staje się pod koniec bardzo interesującą i mimo wszystko niejednoznaczną postacią.

Ale pozostańmy jeszcze wśród tematyki zła w komiksie Tenuty. W pewnym momencie dowiadujemy się, że ojciec Ryin zaczął ingerować w świat boski oraz natury. Wątek ten idealnie wpisuje się w współczesne trendy ekologiczne i pokazuje, jak niszczycielskim i zachłannym stworzeniem jest człowiek.

Tak samo jak w Masce Fudo, ilustracje są niezwykłe. Fotorealizm Tenuty, pełen mistycznego piękna oraz magii feudalnej Japonii przyciąga uwagę czytelnika. Legendę o Szkarłatnych Obłokach można śmiało potraktować po prostu jak album z dziełami sztuki. Wprost przepiękne!

Legenda o Szkarłatnych Obłokach Severio Tenuty jest kolejnym bardzo udanym dziełem rozgrywającym się w wykreowanym przez artystę świecie. Przeciekawa, angażująca historią z dozą japońskiego mistycyzmu oraz magii to rzecz, wobec której nie można przejść obojętnie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne dzieła Tenuty. Gorąco polecamy!

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This