Głęboka woda Patricii Highsmith , czyli idealny thriller psychologiczny

utworzone przez | maj 31, 2022 | Recenzja

W marcu tego roku na jednej z platform streamingowych pojawiła się adaptacja książki Głęboka woda Patricii Highsmith (znanej szerzej jako autorka serii o Tomie Ripley’u). W role główne wcieliły się prawdziwe gwiazdy: Ama de Armas oraz Ben Affleck. W maju w oficynie Noir Sur Blanc wyszło tłumaczenie powieści.

Pierwsze zdanie

Vic nie tańczył, ale nie z powodu, którymi wymawia się większość mężczyzn unikających tańca.

Głęboka woda ,Patricia Highsmith

Vic i Melinda van Allen są na pozór szczęśliwym małżeństwem, lecz nikt w małym miasteczku nie wie, że małżeństwo ma zawarty układ. Pozwala on Melindzie mieć tylu kochanków, ile zechce. Pod warunkiem, że nie opuści rodziny.

Fabuła rozpoczyna się od żartu pana van Allena. Niewinnego żartu, który napędza głównego bohatera. Otóż podczas imprezy wmawia domniemanemu kochankowi swojej żony, Melindy, że zabił jej poprzedniego adoratora. Faktycznie poprzedni podrywacz zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Od tego momentu rozpoczyna się spirala pomówień oraz podejrzeń popychająca Vica do zbrodni.

Książkę cechuje bardzo ciekawa fabuła z silnie zaakcentowanym wątkiem psychologicznym. Autorka dekonstruuje głównego bohatera. Poznajemy wszystkie targające nim uczucia i przemyślenia, rozwija postać od pewnego siebie, zimnego i wyrachowanego typa do pozbawionego skrupułów mordercy. Patricia Highsmith bardzo dużo uwagi poświęciła budowaniu rzeczywistości wokół pana van Allena. Pod koniec czytelnik nie do końca jest w stanie stwierdzić, co jest wymysłem głównego bohatera, a co rzeczywistością, choć uczucie niepewności co do wniosków wyciąganych przez Vica pojawia się już nader szybko. 

Relacja Vica i Melindy jest zdecydowanie toksyczna i staje się głównym źródłem napięcia. Autorka nie ocenia tego, kto jest winny wydarzeń przedstawionych w książce. Skupia się na psychologicznej relacji między małżonkami. Nie do końca jesteśmy w stanie przewidzieć, co się wydarzy, ponieważ autorka co chwila podsyła nam fałszywe tropy. Finał jest niespodziewany!

Głęboka woda Patricii Highsmith jest thrillerem psychologicznym wręcz idealnym. Mimo, że od powstania tej książki minęło ponad 65 lat, nadal nic nie straciła. Powieść jest niezwykle ciekawą oraz intrygującą podróżą wprost do jądra ciemności Vica van Allena. Gorąco polecamy!

Oficynie Noir Sur Blanc serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This