Gabinet matematycznych zagadek, czyli czy królowa nauk może być rozrywką

utworzone przez | cze 11, 2022 | Recenzja

Wydawnictwo Literackie wydało drugi tom Gabinetu matematycznych zagadek. To wspaniała pozycja dla tych, dla których myślenie matematyczne jest… zagadką! A jakże by inaczej!

Pierwsze zdania

Kiedy miałem czternaście lat, zacząłem prowadzić brulion. Matematyczny. Zanim uznacie mnie za przypadek beznadziejny, dodam, że…

Gabinet matematycznych zagadek, część I, Ian Stewart

Pierwsze zdanie

Weź kalkulator i wykonaj działania:

Gabinet matematycznych zagadek, część II, Ian Stewart

Dzięki tej książce nie tylko umysły ścisłe, które nie zajmują się matematyką, ale także humaniści, będą mogli zobaczyć, jak matematyka… myśli. Pozycja ta zaciekawi tego, kto lubi pomyśleć nad zagwozdką: czy to sudoku, czy śledztwo w thrillerze (dla niektórych wszak matematyka to jak horror klasy D). I dla lubiących się pośmiać, bo książka aż skrzy się od dobrego humoru jej autora.

Ian Stewart to jeden z najbardziej znanych współczesnych matematyków. Jest profesorem Uniwersytetu Warwick, współpracuje z  “Scientific American”, a także jest konsultantem Encyklopedii Britannica. Chociaż napisał kilkanaście książek, w tym kilka bestsellerów, najbardziej znany jest z wydanej w 1999 roku Nauki Świata Dysku – napisanej wraz z Terrym Prachettem i Jackiem Cohenem.

Gabinety matematycznych zagadek poruszają różne zagadnienia, nad którymi głowiły się (lub głowią) wielkie matematyczne umysły. Czasem problemy są opisane i rozwiązanie jest podane na talerzu, a innym razem sami musimy pomyśleć i odnaleźć rozwiązanie. Gorąco polecamy! (Bo głowy rozpalone od myślenia).

Wydawnictwu Literackiemu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This