Cudotwórca, czyli gdy religia przyprawia o dreszcze grozy

utworzone przez | wrz 18, 2023 | Recenzja

Cudotwórca jest projektem André Oliveira, który zaprosił siedmiu utalentowanych portugalskich rysowników komiksowych, by połączyli swe siły i stworzyli jedno wspólne dzieło. Tymi rysownikami są: Jorge Coelho, André Caetano, Filipe Andrade, Nuno Plati, Ricardo Cabral, Ricardo Tércio oraz Ricardo Drumond. Jak wypada ich wspólne dzieło, w którym przeplatają się różne stylistyki? Więcej o tym w naszej recenzji!

Aya i Cyril są rodzeństwem oraz tajnymi agentami Kościoła Katolickiego do zadań specjalnych. Zwaną ich Cudotwórcami. Pewnego dnia brat zostaje zamordowany w tajemniczych okolicznościach. Aya chce poznać prawdę stojącą za jego śmiercią. Do pomocy werbuje Herona, zawodowego zabójcę, działającego w tej samej organizacji co ona.

Historia Oliveira jest poszatkowana na pięć rozdziałów. Na pierwszy rzut oka nie są one zbyt mocno ze sobą powiązane. Dopiero gdy fabuła się rozwija, widzimy, jak poszczególne wątki się ze sobą łączą, przedstawiając nam bardzo ciekawą i dojrzałą historię. Scenarzysta skupia się na mrocznych tradycjach oraz organizacjach związanych z wiarą oraz kultami. Znajduje także chwilę na rozważania dotyczące sensu oraz wątpliwości dotyczące wiary. Te chwilowe przestoje w fabule trafiły do mnie i pozwalały jeszcze bardziej zagłębić się w tę klimatyczną historię. 

Ciekawa jest konstrukcja świata przedstawionego. Na pierwszy rzut oka nie dostrzegamy tego, że fabuła rozgrywa się w jednym świecie. Dopiero z czasem dostrzegamy, jak poszczególne elementy się ze sobą przenikają oraz uzupełniają. Odkrywanie tych powiązań oraz zależności jest niezwykle satysfakcjonujące. 

Jak już wyżej wspomniałem, za warstwę wizualną odpowiada siódemka artystów. Trudno jednoznacznie ocenić, który z nich wypadł lepiej czy gorzej. Kreska utrzymywana jest w horrorowym klimacie, który doskonale uzupełnia warstwę fabularną. Nie ma żadnego niepotrzebnego elementu.

Cudotwórca André Oliviera jest bardzo dobrze zrealizowanym projektem komiksowym. Poszatkowana (na pierwszy rzut oka) fabuła skrywa przed czytelnikiem bardzo ciekawie zrealizowany świat przedstawiony oraz zachęca do refleksji na temat sensu wiary oraz religii. Doskonała, różnorodna warstwa wizualna idealnie uzupełnia oraz współgra z wątkami zaprezentowanymi przez Oliviera. Polecamy!

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This