Amerykańska Liga Sprawiedliwości: Wieża Babel Marka Waida (scenariusz) i Howarda Portera (rysunki) jest jednym z kluczowych komiksów. Definiuje relacje w tej najważniejszej drużynie superbohaterskiej uniwersum DC Comics. Co się wydarzyło i czy to dobra, samodzielna historia? Zapraszamy do recenzji!
Ekoterrorysta i szef Ligi Cieni Ras’al Ghul za pomocą tajemniczej maszyny zaczyna mieszać języki jak w historii o wieży Babel. Jego zamiary może powstrzymać tylko Amerykańska Liga Sprawiedliwości. Lecz Ghul wykradł od jednego z jej członków informacje na temat tego, jak wyeliminować poszczególnych superbohaterów. Doprowadza świat na skraj upadku, lecz nadal tli się iskierka nadziei na pokonanie Ligi Cieni.
Tom składa się z dwóch części składowych. Pierwsza przedstawia króciutkie historyjki, które stworzył Waid, podczas runu Granta Morrisona, kiedy główny odpowiedzialny za losy Ligi Sprawiedliwości potrzebował chwili oddechu od serii. Historyjki te składają się zazwyczaj z dwóch zeszytów i są od siebie oderwane, ale uzupełniają morrisonowską serię o JLA. Ponadto bardzo ładnie podbudowują relacje oraz pokazują, dla niezbyt zorientowanego czytelnika, czym jest Liga Sprawiedliwości.
Oczywiście tytułowa historia jest w tym zbiorze najważniejsza. Scenarzysta bardzo szybko pokazuje, że za plan neutralizacji członków Ligi odpowiada sam Batman. Stworzył je na wypadek, gdyby któryś z superbohaterów przeszedł na stronę wroga. Nie powiedział o tym żadnemu członkowi Ligi. Nie spodziewał się także, że plany te będą skradzione i wykorzystane przeciwko superbohaterom.
Członkowie Ligi Sprawiedliwości, w przeciwieństwie do marvelowskich Avengers, są przyjaciółmi znającymi swoje tajne tożsamości. Batman jest uważany za geniusza, mającego plan nawet na najczarniejszy scenariusz. Jest niezwykle ważnym i istotnym członkiem zespołu, cieszącym się zaufaniem współtowarzyszy. Przez historię opisaną w Wieży Babel zaufanie zdecydowanie spadło i decyzja Batmana o stworzeniu planów neutralizacji pokutuje we współczesnych historiach. Waid pokazuje Mrocznego Rycerza jako człowieka o chorobliwej wręcz potrzebie kontroli oraz udowadnia po raz kolejny, że postać Bruce’a Wayne’a jest dopiero ciekawa, kiedy swoje czyny może skontrować na przykład z batrodziną czy członkami Ligi Sprawiedliwości. Ponadto pokazuje moralną niejednoznaczność postaci, co czyni go jeszcze bardziej interesującym.
Warstwa wizualna to klasyka sama w sobie. Idealnie współgra z zaprezentowaną przez Waida historią. Porter stworzył bardzo dynamiczne kadry, potęgujące poczucie zagrożenia. Wszystko jest bardzo przejrzyste. Rysunki są definitywnie wartością dodaną do historii zaprezentowanej przez Waida.
Amerykańska Liga Sprawiedliwości: Wieża Babel Marka Waida i Howarda Portera jest uważana dzisiaj za klasyka. I nie bez powodu, ponieważ dokładają bardzo ważną cegiełkę w wielkiej historii uniwersum DC Comics. Ponadto przetrwała próbę czasu i nadal wciąga. Jest to pozycja niezwykle ważna i kluczowa do zrozumienia nawet współczesnych komiksów DC Comics. Gorąco polecamy!
Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️
0 komentarzy