Witajcie w Nietypowie, czyli jak zachęcić młodego czytelnika do komiksu

utworzone przez | lip 24, 2022 | Recenzja

Stworzenie ciekawego komiksu dla dzieci to piekielnie trudne zadanie. Są o wiele bardziej wymagającymi czytelnikami! Fabuła musi być odpowiednio wyważona pod względem ciężkości i humoru. Komiks taki musi także posiadać bardzo ciekawych i intrygujących bohaterów, by dziecko z wypiekami na twarzy czekało na kolejne przygody swoich ulubionych protagonistów. Czy cechy idealnego komiksu dla dzieci ma nowość od Kultury Gniewu  pod tytułem Witajcie w Nietypowie autorstwa Tor Freeman?

Pierwsze zdanie

NIETYPOWO – miasteczko, w którym dzieją się dziwne rzeczy…

Witajcie w Nietypowie, Tor Freeman

Komendantka Jessie i sierżant Sid stoją na straży bezpieczeństwa w miasteczku Nietypowo, które jest inne niż wszystkie. Miasteczku, w którym duchy straszą w starym dworze, swoich wyznawców ma kult kokonu (wierzą, iż wkrótce nadejdzie koniec świata), a dentysta nie dba o swoje zęby. Wszystkie te dziwne, nietypowe sprawy próbuje rozwiązać para naszych głównych bohaterów (notabene są zaprzyjaźnionymi ze sobą psem i kotem).

Na bardzo duży plus zasługuje fabuła. Mamy tutaj bardzo udany miks archetypów oraz tropów kulturowych. Mamy oczywiste nawiązania do Sherlocka Holmesa: para detektywów próbuje rozwiązać sprawy kryminalne. Pierwsza historia zaprezentowana w tym tomie, która nawiązuje do jednego z najlepszych opowiadań sir Arthura Conan Doyle’a, a mianowicie do Psa Baskervillów, skradnie serca starszych czytelników, którzy znają tę twórczość. Oprócz tego mamy także nawiązanie do (na pierwszy rzut oka) stereotypowego dentysty oraz do sekty religijnej, która nie zauważa dosyć dużych zmian zachodzących w świętej relikwii. Wszystkie historie, mimo że są bardzo archetypiczne, przełamują znane schematy. Są one największym źródłem humoru, który jest idealnie wpleciony w mikrofabułki tomu. Freeman nie tylko kształci przyszłych, świadomych odbiorców kultury, ale także uczy, że przełamanie wielokrotnie wałkowanego tropu może doprowadzić do innych, bardzo ciekawych konkluzji.

Kreska Freeman jest cartoonowa, bardzo przyjemna dla oka. Obrazki są żywe i kolorowe, idealne dla młodszego odbiorcy. Ciekawym dodatkiem dla dziecka są materiały edukacyjne. Dzięki krzyżówce można sprawdzić, jak uważnie czytało się komiks. Dodatkowo można poznać znaczenie co trudniejszych słów oraz przeczytać ciekawostki. Bardzo fajna rzecz.

Tor Freeman swoim komiksem Witajcie w Nietypowie udowadnia, jak wiele pracy trzeba włożyć, by stworzyć naprawdę ciekawy oraz wartościowy produkt dla młodszego czytelnika. Album stworzony przez Freeman jest idealnym komiksem, by zaszczepić bakcyla czytelniczego. A i bardziej doświadczony czytelnik bardzo miło i przyjemnie spędzi czas podczas lektury. Gorąco zachęcamy do lektury!

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania komiksu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This