W oczekiwaniu na dziecko, czyli co może zaskakiwać przyszłych rodziców

utworzone przez | sty 9, 2023 | Recenzja

W oczekiwaniu na dziecko został okrzyknięty najlepszym poradnikiem dla przyszłych matek i ojców. Nic w tym dziwnego: książka doczekała się kilku wydań (aktualizowanych o najnowsze badania). Pierwszy raz ukazała się na rynku w latach osiemdziesiątych. Do tej pory sprzedała się w dziewiętnastu milionach egzemplarzy. Co znajdziemy w środku?

Ta obszerna książka, licząca prawie 700 stron, może towarzyszyć przyszłym rodzicom od momentu, gdy podejrzewają ciążę. Tydzień po tygodniu omawia rozwój płodu, a także to, co może dziać się w tym czasie z ciałem kobiety.

Każdy miesiąc zawiera przydatne informacje, na przykład o odżywianiu się, konflikcie serologicznym, zapchanym nosie, ćwiczeniach, które warto wykonywać, czy seksie. Dzięki temu, gdy tylko w głowie zaświta nam jakieś pytanie, możemy sięgnąć po sprawdzoną wiedzę, a nie czytać, co w internetach piszczy i weryfikować źródło informacji. Dzięki W oczekiwaniu na dziecko rozwiać można wiele wątpliwości, obaw i towarzyszących ciąży mitów i przesądów. A tych jest wiele! Czy leżenie faktycznie jest korzystne dla zdrowia przyszłej matki i dziecka? Jak się przygotować do porodu? Co z tą kawą, rybą i innymi potrawami? Jak pokonać zgagę? Nosić starsze dzieci czy nie nosić? Całą tę wiedzę mamy w jednym tomie, co jest niezwykle praktyczne.

Książka nie kończy się na objawach porodu, omawia także poród i połóg. Nie zostawia czytelników z niczym także w przypadku, gdy spotka go jedno z największych nieszczęść: utrata ciąży. Dzięki temu kobieta może lepiej zrozumieć swoje ciało i wyzwaniom, jakim musi sprostać. Mężczyźni też znajdą coś dla siebie. Poradnik poprzetykany jest specjalnymi ramkami dla przyszłych ojców (na przykład dowie się, o co chodzi z tymi zachciankami i jak może pomóc; jakie objawy ciąży mają… mężczyźni właśnie; w końcu niepokoją się nie tylko o potomka, ale też ukochaną). 

Niektóre treści mogą wydawać się niepotrzebne, ale pamiętajmy, że każdy człowiek posiada inną wiedzę, więc poradnik musi je zawierać, aby był wszechstronny. Dzięki dobrze rozpisanemu spisowi treści można w każdej chwili przeczytać to, co akurat nas nurtuje. Nie jest to więc książka, która powinno się czytać linearnie i od deski do deski. Minusem poradnika jest brak dodatku o polskich realiach, które są często zupełnie inne niż amerykańskie. Pomimo tego trudno jest znaleźć lepszy tytuł na rynku, który omawia tak szeroki zakres zagadnień. Autorka napisała też książki o tym, jak przygotować się do ciąży oraz o rozwoju dziecka w pierwszym roku życia, drugim i trzecim.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This