Uchodźcy Ilana Brehmana i Guilherme Karsten to książka nie tylko o migracji, ale też o najbardziej podstawowych cechach człowieka: jego chęci do przemieszczania się, poszukiwania lepszych warunków do życia, walki z przeciwnościami losu, a także strachu przed obcymi, odmiennością, zmianą status quo. Książka w świetny sposób pokazuje dzieciom (3+) kwintesencję uchodźctwa i sprzeczności ludzkiej natury, z którymi jednak potrafimy sobie (lepiej lub gorzej) poradzić.
Ta książka przeznaczona dla przedszkolaków porusza trudny temat, przed którym nie chroni dzieciństwo. Historia rozpoczyna się w starożytnym Egipcie, a kończy we współczesnej miejscowości zachodniej kultury. Na każdej rozkładówce rodzina (rodzice z dziećmi) uciekają ze swojego domu lub przybywają do nowego miejsca. Powody są różne: wojna, głód, niedostatek, chęć bycia wolnym człowiekiem. Łącznikiem pomiędzy pokoleniami jest symbol bogini Maat (egipskiego bóstwa prawdy, sprawiedliwości, prawa i porządku; to właśnie w kraju nad Nilem rozpoczyna się opowiadana historia).
Zaskakujące jest, jak wiele treści autorzy zmieścili w tej dość cienkiej i minimalistycznej w wyrazie książce. Oszczędność słów i artystycznych środków w ilustracjach pozwalają grać mimice. To niesamowite, jak bardzo wiele emocji i reakcji można ująć dzięki prostej kresce. I zrobić to niezwykle czytelnie, ale bez spłaszczenia. W Uchodźcach rysunki w ogóle grają pierwsze skrzypce. Tekst jest komentarzem, dzięki któremu poznajemy kontekst, jednak to grafik wykonał największą pracę. Jego dzieła pokazują, że pomimo przeciwności, jakie spotyka ludzkość, świat, w którym żyją, jest barwny i interesujący.
Tekst opowiada historię ludzkości i migracji, w której, niczym w mantrzem, powtarzają się stałe elementy: rodzina ucieka, rodzina przybywa, rodzina spotyka się z wrogością, ale poza tym dzieci… dzieci pokazują, że dzięki elastyczności i otwartości na innych i ciekawości możemy zyskać przyjaciół i stworzyć wspaniałe miejsce do życia. Ten aspekt opowieści pokazuje też, że negatywne nastawienie do uchodźców nie jest czymś, z czym się rodzimy. To nabyte schematy kulturowe, które rodzą strach i niepokój.
Uchodźcy to wspaniałą lektura, którą można czytać, zwracając uwagę na różne aspekty historii. Stawia przed czytelnikami pytania, których nie ma w książce, a które pojawiają się, gdyż przedstawiona opowieść długo rezonuje w jego głowie. Pomimo poruszonego, niezwykle trudnego tematu, jest to książka w całym swoim wyrazie optymistyczna.
Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarzy recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️
0 komentarzy