Tezeusz i Minotaur, czyli jak ożywić dawne mity

utworzone przez | maj 10, 2023 | Recenzja

Mit o herosie Tezeuszu jest powszechnie znany. To ten, który zabił Minotaura, a żywcem wyjść z labiryntu pomogła mu nić Ariadny. Przygód w swoim życiu miał o wiele więcej i warto im się przyjrzeć, są niezmiernie ciekawe. Mitologie mają to do siebie, że są przygodami nie tylko przekazywanymi przez wieki, ale też opowiadanymi na nowo. Mają w sobie coś z ideału, co pozwala im trwać w umysłach ludzi i ciągle w nich żyć, wzbudzać emocje pomimo tego, że żyjemy już w zupełnie innym świecie. Ich uniwersalność jest zadziwiająca. To dlatego poddawane są reinterpretacjom i stanowią źródło inspiracji do tworzenia zupełnie nowych historii. 

Dowodem na to jest Seria Świat Mitów, zainicjowana przez francuskiego filozofa Luca Ferry’ego. To komiksowa wersja klasycznych greckich opowieści. Stara się przybliżyć czytelnikowi dość wiernie fabułę, zmieniając sposób narracji. Przyjemny w czytaniu album zakończony jest nie mniej interesującymi ciekawostkami na temat Tezeusza. 

Klasyczna kreska to dobry wybór przy tego typu opowieściach. Dzięki temu ten, kto sięgnie po ten tytuł, a nie ma w zwyczaju czytać komiksów, nie ma wrażenia, że wychodzi poza swój czytelniczy teren. Forma ta z pewnością spodoba się młodzieży. Niech nas jednak nie zwiodą ilustracje! To zdecydowanie nie jest komiks dla dzieci, które nie wiedzą, na czym polega seksualność ludzi.

Tezeusz i Minotaur ma w sobie odrobinę pikanterii nie tylko intelektualnej. Dzięki temu bardzo ciekawie oddaje sposób myślenia starożytnych, dla których temat seksu nie był wstydliwy. Kto czytał komedie Arystofanesa, ten doskonale o tym wie. To, co jest przyjemne w tym komiksie, to podkreślenie tego, jak wspaniała jest historia życia Tezeusza, jak barwna, wielowątkowa i silnie przemawiająca do samej głębi serca i umysłu. Pokazuje, jak uniwersalny i ważny jest ten mit. 

Czytanie Tezeusza i Minotaura w niczym nie przypomina szkolnych mąk czytania Parandowskiego, a pozwala zobaczyć postaci jak ludzi z krwi i kości, ich problemy i dylematy nagle stają się o wiele bardziej rzeczywiste. Przeżywane emocje stają stają się emocjami czytelnika. Komiks ten sprawia, że heros staje się wyjątkowo bliski, zyskuje na człowieczeństwie. Gorąco polecamy!

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This