Star Wars. Leia. Trzy wyzwania księżniczki. Część I, czyli przygody przyszłej władczyni

utworzone przez | mar 3, 2023 | Recenzja

Wydawnictwo Story House Egmont po wielu latach powraca do wydawania mang. Mang specyficznych, ponieważ opartych na konkretnych brandach. Zapraszamy do zapoznania się z recenzją Star Wars. Leia. Trzy wyzwania księżniczki. Część I na podstawie powieści Claudii Gray z rysunkami Haruichi.

Na samym początku zaznaczmy, że manga zdecydowanie skierowana jest do nastoletnich odbiorców, choć każdy fan Gwiezdnych wojen znajdzie coś dla siebie. Historia dzieje się kilka lat przed wydarzeniami z Nowej nadziei. Księżniczka Leia Organa musi sprostać trzem wyzwaniom, aby mogła zostać mianowana przyszłą władczynią Alderaana. Musi wykazać się dużą przenikliwością, sprytem, empatią oraz moralnością. Sztuka rządzenia polega także na zakulisowych rozgrywkach, które Leia dopiero teraz zacznie poznawać.

Claudia Gray bardzo umiejętnie rozszerzyła historię księżniczki. Czytelnik dostrzega, że jest to ta sama postać, co w czwartej części sagi, choć jeszcze nie aż tak doświadczona jak w filmie George’a Lucasa. Jest bardziej zbuntowana oraz zbyt szybko podejmuje pochopne decyzje, które mogą wpłynąć na losy planety. Choć i w mandze widać cechy, którymi charakteryzuje się ta postać w kanonie, czyli wielki spryt oraz odwagę. Mamy tutaj ewidentnie pokazany motyw drogi.

Sama fabuła poprowadzona jest bardzo sprawnie oraz angażująco. Problemy, jakie musi pokonać księżniczka Leia mogą być atrakcyjne dla docelowego odbiorcy i sprawić, że nastolalka/nastolatek coś pozytywnego wyniesie z tej lektury poza czystą rozrywkową. Gray porusza tematykę odpowiedzialności za podjęte decyzje oraz motyw poszukiwania swojego miejsca w świecie. Gdzieniegdzie poruszane są też wątki dotyczące związku.

Za warstwę wizualną odpowiada japoński twórca Haruichi. Jego kreska nie przeszkadza w śledzeniu fabuły. Rysunki są bardzo przejrzyste i standardowe jak na mangę. Trzeba jednak zaznaczyć, że taka stylistyka może przyciągnąć do sięgnięcia po to dzieło. 

Star Wars. Leia. Trzy wyzwania księżniczki. Część 1 jest bardzo dobrą oraz wartościową lekturą. Trzeba także przyznać, że fan Gwiezdnych Wojen znajdzie w tym tomie coś dla siebie, ponieważ możemy poznać najwcześniejsze przygody jednej z najważniejszych postaci. Gorąco polecamy!

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/platne/serwer160775/public_html/premieryksiazkowe.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /home/platne/serwer160775/public_html/premieryksiazkowe.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents() #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig() #2 {main} thrown in /home/platne/serwer160775/public_html/premieryksiazkowe.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34