Kolejny Autorski Kwadrans przed nami! Już 18 kwietnia o godzinie 19:00 odbędzie się spotkanie online z Joanną Jagiełło.
Rozmowę poprowadzi dorota Duda.
Joanna Jagiełło jest kobietą obdarzoną wieloma talentami. Pisze książki, maluje obrazy, gra na gitarze, komponuje muzykę, jest autorką tekstów piosenek, śpiewa. Od zawsze marzyła o tym, aby pisać. Pisanie to jej największa pasja, najwspanialsza przygoda, miłość życia. Ukończyła studia na Wydziale Neofilologii (Instytut Anglistyki) na Uniwersytecie Warszawskim. Wykładała językoznawstwo na UW, pracowała jako nauczycielka angielskiego w gimnazjach i liceach. Współpracowała z czasopismem „Perspektywy”, gdzie między innymi prowadziła kolumnę poetycką „Karczma pod pegazem” oraz z czasopismem „Cogito”. Pracowała także jako redaktorka podręczników do języka angielskiego w Pearson Central Europe.
Jako malarka brała udział w wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Jako pieśniarka zdobyła w lutym 2017 roku I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wierszy i Piosenki Miłosnej w Warszawie, a w listopadzie 2018 roku dostała się do półfinału 36. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA 2018. W tym samym roku wydała pierwszą płytę „Skrzypek bez dachu” z siedemnastoma utworami, w większości do własnych słów i własnej muzyki.
Choć od dziecka marzyła o tym, aby zostać pisarką, zadebiutowała dopiero po trzydziestce. Debiut został doceniony przez czytelników i recenzentów, a książka pt. „Kawa z kardamonem” została nominowana do nagrody polskiej sekcji IBBY Książka Roku 2011 i nagrody Donga oraz została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Tłumaczenie na język ukraiński oraz rosyjski zostało wydane przez wydawnictwo Urbino we Lwowie podobnie jak inne powieści młodzieżowe. „Kawa z kardamonem” w Ukrainie znalazła się na liście obowiązkowych lektur szkolnych.
Od kilku lat Joanna Jagiełło jest pisarką etatową, to znaczy, że pisanie książek jest zajęciem, z którego się utrzymuje. Na swoim literackim koncie ma ponad trzydziestu powieści. Większość z nich zaadresowała do dzieci lub młodzieży, ale kilka powieści napisała również dla dorosłego czytelnika.
Pisze o rzeczach ważnych i trudnych. O dzieciach dorastających w niełatwym świecie; cyberprzemoc, samobójstwa, eurosieroctwo, alkoholizm rodziców, rozwody, depresja, zaburzenia odżywania, odrzucenie przez grupę, trudna miłość, przemoc w związku, molestowanie, samotność. Wszystko to, o czym dzieciaki boją się rozmawiać, ale w jej książkach znajdziecie również miłość, przyjaźń, wątki sensacyjno-kryminalne i całe mnóstwo poczucia humoru!
Wspólnie z Joanną spróbujemy ustalić, dla którego czytelnika pisze się łatwiej; dla dziecka czy dorosłego? Co daje autorowi większą satysfakcję książka dla dzieci czy dla dorosłych? Jak Autorka poszukuje inspiracji do swoich książek i wiele innych.
Zapraszamy serdecznie!
0 komentarzy