Wielu ludzi przełom roku pragnie wykorzystać do polepszenia swojego życia. Każdy sposób na to jest dobry, więc czemu nie korzystać z okazji? Jeśli w Twoich noworocznych obietnicach skierowanych do siebie są czytelnicze postanowienia, to mamy dla Ciebie kilka rad, jak czerpać jak największą przyjemność z czytania i co zrobić, gdy nie wiesz, jak się w ogóle zabrać za czytanie.

Nie mam czasu na czytanie
Dużo pracy, inne zainteresowania, dzieci, zmęczenie… wiele okoliczności może odciągnąć od czytania nawet największych moli książkowych. Czasem to kwestia priorytetów, a czasem pomysłu, jak rozwiązać problem. Jak znaleźć czas na lekturę, jeśli tyle się dzieje, a doba nie jest dłuższa? Po pierwsze: możesz znaleźć moment, gdy robisz coś, co nie wymaga wielkiego skupienia. Po drugie: możesz oswoić się z różnymi technologiami. Na przykład: podczas biegania, podróży do pracy czy karmienia piersią można słuchać audiobooków. Jeśli kładziesz się spać, a nie możesz od razu zasnąć, czytnik z podświetlanym ekranem może ci to ułatwić, a przy okazji przeczytać choć kilka stron. Czytanie podczas śniadania? Czemu nie!
Kilka książek jednocześnie
Rozpoczynania czytania kilku książek w tym samym czasie ma swoje plusy. Po pierwsze: trudniejsze tytuły możesz poznawać wtedy, kiedy masz najbardziej sprawny mózg, a lekkie lektury możesz sobie zostawić na chwilę, gdy zmęczenie nie pozwala się tak mocno skupić. Krótkie rozdziały są idealne, gdy mamy tylko chwilę. Poza tym, jeśli korzystasz z kilku form czytania, możesz jedną książkę czytać w takich, a nie innych okolicznościach (na przykład audiobook na smartfonie podczas obierania warzyw na obiad), a inne w innych. Dzięki temu nie musisz nosić ze sobą stosu książek.
Kiedy żadna książka nie pasuje
Czasem znalezienie tytułu, który w danym momencie sprawi nam największą przyjemność, jest dość ciężkie. W takiej chwili warto mieć pod ręką… stosik wstydu ;), sprawdzić, czy nie wyszła książka podobna do naszej ulubionej. A może zainteresuje nas jakiś konkretny temat? A może warto sięgnąć po coś, co nas zaskoczy? Zarówno pod kątem treści, jak formy. Nie obawiaj się porzucić książki, gdy ci nie pasuje. Lepiej zrobić to od razu, niż się męczyć. Zastanów się tylko, dlaczego ta ci nie odpowiadała i sięgnij po kolejną, która będzie inna.
Nie wiem, od czego zacząć
To szczególna sytuacja. Jeśli w twoim życiu dawno nie było czasu na czytanie i nie jesteś na bieżąco z nowościami na rynku, warto zapoznać się z rankingami książkowymi. Dzięki temu nie ominą cię najlepsze tytuły, nie stracisz czasu na coś, co by ci się nie spodobało i łatwiej sięgniesz po kolejny tytuł.
Spis lektur i inne checklisty
Niektórzy lubią działać według planu, niektórzy wolą spontanicznie dobierać książki. Spisy lektur, tak samo jak stosy wstydu, są bardzo przydatne. Dzięki nim nie zapomnimy o tytułach, które zawsze chcieliśmy przeczytać. Może to jest ten moment? Z kolei spisywanie przeczytanych książek może być dodatkową mobilizacją!
Przeczytam x książek w ciągu roku ostatnim razem nie wypaliło
I co z tego? Zawsze warto spróbować! Przemyśl tylko, czy znajdziesz wystarczająco czasu na dotrzymanie sobie danego słowa. Jeśli stwierdzisz, że nie, nie rezygnuj! Po prostu zmniejsz liczbę tytułów. Kto wie, może przeczytasz więcej? Wtedy z pewnością nic się nie stanie 😉
0 komentarzy