Premiery z lamusa: Love. Tygrys, czyli opowieść bez słów

utworzone przez | lip 12, 2022 | Recenzja

Komiks opowiada historię tygrysa, który wyrusza w dżunglę, by zdobyć pożywienie. Pech chce, że nasz koci przedstawiciel zwierząt nie może nic upolować. Wędrujemy z nim po kolejnych częściach dziczy, podziwiając przy okazji piękno Matki Natury.

Love. Tygrys jest całą swoją fabułę opiera na warstwie wizualnej. Komiks Frédérica Brrémauda i Federico Bertolucci jest przede wszystkim o ukazaniu piękna i potęgi Natury. Kadry są realizowane z niezwykłą pieczołowitością. Moc szczegółów czasami poraża. Widać każdy mięsień, każdy włos oraz każdą emocję. Na szczególną uwagę zasługuje moment walki tygrysa z pumami. To, jak Bertolucci ukazuje potyczkę między tymi zwierzętami, każdy cios, ranę oraz zmęczenie podczas krwiożerczej walki, zasługuje na wszelkie laury.

Nasz tygrys to samotnik. Reszta zwierząt, które stają na jego drodze przypadkiem lub w celu przyszłej (lecz nieudanej) konsumpcji, mają rodziny, żyją stadnie. Słonie, ślimaki, pumy czy małpy żyją parami lub w większym gronie. Razem próbują przeciwstawić się pręgowanemu kotowatemu, który nie jest w stanie w pojedynkę pokonać grupy. Łatwo tę alegorię możemy przenieść na świat ludzi. Samotny człowiek jest na swój sposób dysfunkcyjny. Chcemy być wśród innych ludzi i być ich ważną częścią. Samotnie nie do końca jesteśmy w stanie poradzić sobie z trudami życia.

Love. Tygrys jest też swoistym pstryczkiem w myślistwo jako takie. Bezbronny, samotny i zaskoczony człowiek zostaje pokonany przez siły Matki Natury. W wielu krajach polowania przez pewną część społeczeństwa są uznawane za krwawy relikt przeszłości. Myśliwstwo polega w założeniu na współzawodnictwie. Bezbronne zwierzę próbuje uciec z rąk człowieka posiadającego broń palną. Wynik takiego spotkania jest w większości przypadku przesądzony. Ale jeśli postawimy na drodze bezbronnego człowieka bezbronne zwierzę, wynik także jest już z góry przesądzony. Komiks pokazuje, jakie znaczenie ma człowiek wobec potęgi przyrody.

Komiks Frédérica Brrémauda i Federico Bertolucci jest tym dziełem które naprawdę warto znać. Ciekawa, głęboka fabuła oraz przepiękna warstwa wizualna sprawia, że trudno przejść obojętnie wobec tej lektury. Polecamy historię jednego dnia z życia naszego tygrysiego bohatera!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This