Powrót miłości, czyli o W górach szaleństwa Lovecrafta

utworzone przez | lut 23, 2022 | Recenzja

Gdy miłość mola książkowego do Cthulhu zostanie nieco przytłumiona przez inne wielkie popkulturowe marki, fascynację przywróciła gra… to koniecznie trzeba sięgnąć po dwutomowe opowiadanie W górach szaleństwa z niesamowitymi ilustracjami Francoisa Barangera.

Pierwsze zdanie: Jestem zmuszony opowiedzieć tę historię, ponieważ naukowcy orzekli, że nie wysłuchają mnie, jeśli nie poznają moich argumentów.

W górach szaleństwa, Howard Phillips Lovecraft

W górach szaleństwa opowiada o ekspedycji naukowej Uniwersytetu Miskatonic do mroźnej Antarktyki. Podczas prowadzenia badań naukowcy odkrywają tajemnicze szczątki przedziwnych istot oraz ruiny dawno zapomnianych cywilizacji. Odkrycie to nie tylko doprowadza ekipę badaczy do obłędu, ale także spowodowało wielką tragedię.

Tak w wielkim skrócie prezentuje się jedno z najważniejszych opowiadań w dorobku Howarda Phillipsa Lovecrafta, które inspirowało twórców kilku pokoleń. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że tym opowiadaniem inspirował się John Carpenter tworząc adaptację innej, także już kultowej powieści grozy, Coś Johna W. Campbella. Od lat W górach szaleństwa chce przenieść na srebrny ekran oscarowy reżyser Guillermo del Toro. Miejmy nadzieję, że jakieś studio będzie chciało sypnąć groszem, aby ten film powstał!

Wróćmy do opowiadania W górach szaleństwa. Samotnik z Providence nie tylko rozbudowuje w nim mitologie Przedwiecznych, ale też ukazuje diabelny kunszt pisarski. Umiejscowienie akcji na mroźnej Antarktydzie podbudowuje klimat osamotnienia bohaterów oraz dodaje kolejną warstwę dziwności oraz grozy w pokręconym świecie stworzonym przez Lovecrafta. 

Wydanie W górach szaleństwa jest niezwykle klimatyczne dzięki monumentalnym ilustracjom Francoisa Barangera. Jego rysunki podkreślają grozę opowiadania Lovecrafta. Kiedy się na nie patrzy, aż czuć każdy podmuch zimowego wiatru, każdy element grozy nadnaturalnych wydarzeń. Niezwykle rzeczywiste oraz barwne obrazy pokazują małość człowieka, jego kruchość w wielkiej układance. Kapitalna robota.

Podsumowując: W górach szaleństwa jest jednym z najciekawszych opowiadań stworzonych przez Lovecrafta. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z mitologią stworzoną przez Lovecrafta, sądzę, że to ilustrowane wydanie jest stworzone właśnie na Ciebie!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/platne/serwer160775/public_html/premieryksiazkowe.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /home/platne/serwer160775/public_html/premieryksiazkowe.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents() #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig() #2 {main} thrown in /home/platne/serwer160775/public_html/premieryksiazkowe.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34