Poród naturalny, czyli poród okiem niezwykłej położnej

utworzone przez | mar 8, 2023 | Recenzja

Poród naturalny Katarzyny Oleś to książka wydana przez wydawnictwo Natuli. Przybliża każdemu, kto weźmie do ręki ten tytuł, fizjologię narodzin, objaśnia procesy, jakie zachodzą w ciele rodzącej oraz wysiłek, jaki musi włożyć mały człowiek w swoje przyjście na świat.

Nie jest to poradnik, który prowadzi przez wydarzenia za rączkę, wszak każdy poród jest inny, za to zdecydowanie ułatwia zarówno kobiecie, jak i towarzyszowi, zwłaszcza przy pierwszym porodzie, przygotować się na różny przebieg zdarzeń. Zaplecze w postaci wiedzy, którą dzieli się autorka, jest bezcenny, ponieważ zapewnia spokój i komfort. Dodatkowo umieszczone zostały w książce rady dla osoby towarzyszącej przy porodzie.

Zacznijmy od tego, że już sam początek książki zmienia perspektywę. Pierwsze rozdziały opowiadają o tym, że poród to naturalny i logiczny ciąg, a na jego przebieg niebagatelny wpływ mają hormony i mózg. Omówione są także fazy porodu i interwencje medyczne, które mogą zostać przeprowadzone. Dzięki temu można zyskać spokój, gdy nadejdzie czas. Niezwykle przydatne są rozdziały o bólu i oddechu. Pozwalają one zwiększyć świadomość i wpływ na to, co się dzieje, w inny sposób spojrzeć na dolegliwości związane z porodem, oswoić je i zmniejszyć negatywne odczucia (nie tylko samą bolesność, ale także strach).

W czasach, gdy tak trudno jest zdać się na intuicję, gdy narodziny są wydarzeniem rzadko spotykanym (mamy wszak w Polsce przyrost naturalny na poziomie -0,4%, liczba ludności zmniejsza się od 2012 roku, a w 2022 roku urodziło się 305 tysięcy dzieci  najmniej od czasów II wojny światowej), nie jest łatwo zaufać naturze. Poród naturalny ułatwia rodzącej dojrzały i… naturalny proces narodzin dziecka. Ta dość cienka książka daje czytelnikowi  wsparcie i siłę. Niesamowita!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This