Persepolis, czyli komiks feministyczny

utworzone przez | maj 7, 2023 | Recenzja

Persepolis to komiks o losach młodej Iranki w czasie rewolucji islamskiej. Dziewczynka nie potrafi zrozumieć narzucanej jej roli społecznej, a przede wszystkim konieczności noszenia chusty, gdy idzie do szkoły. Jej kochający i wykształceni rodzice pozwalają jej na wiele, nawet na dość mocne wyrażanie własnych poglądów wobec obecnej sytuacji politycznej kraju, co często skutkuje kłopotami.
Opowieść jest czymś w rodzaju bardzo osobistego pamiętnika złożonego ze wspomnień wziętych z życia codziennego. Marjane jest bardzo szczera, a zarazem rozczulająca w przedstawieniu swojej historii. Przypomina to trochę film Życie jest piękne: nie każda historia z czasów wojny musi być bardzo poważna czy pompatyczna, a zagrożenia nie muszą grać pierwszej roli. Podczas czytania wielokrotnie może zrobić się smutno i żal ofiar wojennych, ale z drugiej strony rozgadana dziesięciolatka, która nie boi się wyrażać swojego zdania, jest dość zabawna i bardzo przyciąga uwagę czytelnika. Utwór porusza wiele tematów, zaczynając od polityki, zamieszek w kraju, biedy czy masowych morderstw więźniów politycznych, a na miłości i dorastaniu kończąc. Przez cały czas dostajemy obraz rzeczywistego życia codziennego w Teheranie, pełnego zaskakujących sprzeczności pomiędzy sferą publiczną a zwykłym życiem rodzinnym.

Marjane opowiada rewolucję islamską oczami dziecka i nastolatki. Już jako dziecko uważa, że jest ostatnim spośród proroków i jak wszyscy jej poprzednicy posiada swoją świętą księgę z wymyślonymi przez siebie zasadami. Tylko jej babcia o tym wiedziała i zgodziła być jej pierwszą uczennicą, co pokazuje, jak bardzo kochała swoją wnuczkę. Jej oddani marksizmowi rodzice codziennie manifestowali, czego ich córka również bardzo chciała, co pokazuje, jak nieświadoma była otaczającego ją niebezpieczeństwa. Przez niebezpieczną sytuację religijną w kraju bohaterka została zmuszona do emigracji i odnalezienia się w zupełnie innej dla niej rzeczywistości. Wskazuje na to fakt, jak bardzo cieszy się ze zwykłych zakupów spożywczych, a przede wszystkim z kupna detergentów do prania.

Na emigracji Marjane poznaje, czym tak właściwie jest rewolucja seksualna. W kraju jej pochodzenia seks przedmałżeński jest nieakceptowany, a kobiety posiadające wcześniejsze doświadczenia seksualne są uważane za dziwki. Pokazuje to, jak bardzo religia wpływa na życie osobiste i intymne ludzi. Motyw wolności seksualnej kobiet przedstawiony w tym komiksie może stanowić silną inspirację.

W pewnym momencie autorka przedstawia girl power, wpisując się w obecne trendy feministyczne. Po próbie samobójczej przewartościowuje swoje życie, zmieniając swój wygląd zewnętrzny oraz podejmując pracę jako instruktorka fitnessu. Może to stać się inspiracją dla innych osób. Autorka stara się przekazać, że nawet z najgorszych sytuacji jest wyjście, a życie zawsze można na nowo poukładać.

Warstwa wizualna komiksu jest idealnym dopełnieniem scenariusza. Czarno-białe obrazki idealnie wpasowują się w tą jakże często smutną historię. Uwagę przyciąga wizja artystki na przedstawienie siebie jako bohaterki komiksu, na przykład jako bóstwa. Przeplata różnego rodzaju sytuacje na przykład wybuch bomby i wizję unoszenia się zmarłych dusz, co buduje napięcie oraz ukazuje artyzm Satrapi.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This