Jedzcie dzieci! czyli przecinek i spółka, czyli nieznane przygody znaków

utworzone przez | maj 7, 2023 | Recenzja

Z pewnością każdy nie raz spotkał się z sytuacją, gdy źle postawiony przecinek lub inny znak interpunkcyjny mocno wpływają na znaczenie przekazu. Jedzcie dzieci! czyli przecinek i spółka to zbiór wierszyków Elżbiety Pałasz o przygodach znaków interpunkcyjnych, który pokazuje, jaką istotną rolę pełnią w tekście i jakie są ciekawe. W historyjkach tych symbole ożywają, nabierają charakteru i przekształcają się w pełnoprawnych bohaterów zabawnych przygód.

Książkę zdobią przepiękne grafiki autorstwa Dominiki Czerniak-Chojnackiej. Przywołują one z pamięci najwspanialej zilustrowane książki dla dzieci sprzed lat. Nie ma w tym właściwie nic dziwnego: Wydawnictwo Dwie Siostry to wręcz symbol pięknie i z dbałością wydanych publikacji. Oprócz tego, że rysunki są wspaniałe pod kątem estetycznym, to zapewniają dodatkową porcję zabawy: dziecko może zamienić się w tropiciela, wyszukując ukryte znaki interpunkcyjne, stanowiące elementy świata z grafik. Na przykład cudzysłów zamienia się w pazurki istoty symbolizującej funkcje tego znaku. Warto się przyjrzeć temu zabiegowi: znaki interpunkcyjne nie są w prosty sposób zantropomorfizowane w ilustracjach, lecz są elementami rzeczywistości, a sama ich rola zostaje często w przenośny sposób zamieniona w sprawczą postać. Często jej działania wpływają na przebieg przygody albo przygoda w jakiś sposób wpływa na nie. Bardzo interesujące! 

Tekst, któremu towarzyszą dzieła Dominiki Czerniak-Chojnackiej, jest momentami bardzo zabawny, potrafi też być zaskakujący. Z pewnością w nienachalny i nieoczywisty sposób pokazuje funkcję językową znaków interpunkcyjnych, które zostały bohaterami tej książki. 

Chociaż książka jest przeznaczona dla dzieci w wieku 6-8 lat, to spokojnie można ją czytać młodszym pociechom. Wierszyki o poszczególnych symbolach są takiej długości, że spokojnie wystarczają małemu dziecku na jeden wieczór z książką, a jeśli polubi tę książeczkę na tyle, żeby domagać się jej co wieczór, rodzic z pewnością się szybko nią nie znudzi, gdyż rozdziałów jest aż dziesięć. Gorąco polecamy!

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/platne/serwer160775/public_html/premieryksiazkowe.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:51 Stack trace: #0 /home/platne/serwer160775/public_html/premieryksiazkowe.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents() #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig() #2 {main} thrown in /home/platne/serwer160775/public_html/premieryksiazkowe.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 51