Obcy, czyli książka na podstawie filmu

utworzone przez | lip 24, 2022 | Recenzja

Pod koniec roku 2021 wydawnictwo Vesper zakończyło wydawanie tetralogii opartej na filmowym uniwersum Ridleya Scotta dotyczącego świata Aliena. Pierwsza część pod tytułem Obcy oparta jest na kultowym już filmie z 1979 roku.

Pierwsze zdanie

 

Siedmioro śniących.

 

Obcy, Alan Dean Foster

Historia zaczyna się od przebudzenia siedmioosobowej załogi statku handlowego Nostromo. Matka, czyli komputer pokładowy statku, otrzymuje nieznany sygnał SOS z jednej z zapomnianych planet nie do końca zbadanej galaktyki. Część załogi wyrusza zbadać sygnał. Podczas wyprawy jeden z członków załogi zostaje zaatakowany przez nieznaną formę życia… Tak zaczyna się dramatyczna walka z nowym, 8 pasażerem Nostromo.

Autorem książki opartej na scenariuszu Dana O’Bannona jest Alan Dean Foster. Trzeba już na wstępie stwierdzić, iż napisanie książki na podstawie tak kultowego filmu jaki jest Obcy8 pasażer Nostromo to piekielnie trudne zadanie. Autor książki wychodzi z tego obronną ręką. 

Nie tylko dopowiada motywację poszczególnych członków załogi, ale też rozbudowuje relacje między nimi. W szczególności wybija się tutaj relacja między Parkerem a Ripley. Książka jest napisana nad wyraz sprawnie, choć brakuje bardziej szczegółowych opisów statku czy też samego potwora. Nadmierne epatowaniem opisami może znudzić czytelnika i rozbudować książkę o następne 10 czy 20 stron, ale klimat zaszczucia i osamotnienia byłby bardziej podkreślony. W tym przypadku nie sposób uniknąć porównania filmu do książki. 

Utwór Ridleya Scotta broni się nawet dziś. Jest to jedno z najważniejszych dzieł popkultury. 

Dla osób znających film książka nadal będzie ciekawym i angażującym doświadczeniem. Nie tylko dopowiada motywacje oraz relacje poszczególnych bohaterów, ale jest także idealną pozycja jak powinno adaptować scenariusze filmowe na pełnoprawne powieści.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This