Najciekawsze premiery książkowe października

utworzone przez | lis 4, 2022 | Spiżarnia mola

Tegoroczna jesień obfituje w bardzo interesujące premiery. Przedstawiamy najciekawsze nowości wydawnicze z października! Zapewniamy, że dla każdego znajdzie się coś miłego. Jeśli jeszcze nie masz ich na swojej półce, to pora wybrać się do księgarni.

Magia wynalazków. O tym, jak połączyła nas stal, miedź dała głos, a krzem odmienił nasze umysły, Ainissa Ramirez

Jak dążenie do precyzyjnego działania czasomierzy poskutkowało zmianą modelu spania? Jak sieć torów kolejowych przyczyniła się do komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia?

Wynalazki zaskakują nie tylko tym, w jaki sposób są skonstruowane. Niezwykle intrygujący jest ich wpływ na ludzi i społeczeństwo. Głównym wnioskiem płynącym z lektury jest fakt, że każdy człowiek może być innowatorem.

Sztuka obsługi waginy, Andrzej Gryżewski, Jagna Kaczanowska

Wagina, wulwa, cipka, szparka, pochwa, srom, joni, kuciapka, piczka… jak ją nazywać? Właściwe pytanie brzmi: czy jesteś z niej dumna? 

Wciąż potrzebujemy książek, które oswoją nas z naszą cielesnością, która ma to do siebie, że zmienia się w czasie. Dojrzałość seksualna świadczy nie tylko o tym, że człowiek może rozpocząć swoje aktywne życie erotyczne. Wraz z nią powinna iść świadomość ciał i ich akceptacja. Sztuka obsługi waginy to książka dla kobiet i mężczyzn – zarówno młodych, jak i starszych.

Naku*wiam zen, Maria Peszek

Kiedy Maria w kryzysie życiowym i twórczym przychodzi do Jana po pomoc, ten nagle ma zawał i prawie umiera. Zanim umrze, dobrze byłoby jednak dowiedzieć się kilku rzeczy.

Ojciec i córka, bezpardonowi artyści, rozmawiają o sensie wszelakim. Nie zabraknie absurdu, bąków i religii, a także przyzwoitości i seksu. Czym zaskoczą nas Peszkowie?

Dynia od kuchni. 50 przepisów na jesień

Dynia to bezsprzecznie królowa jesieni. Majestatyczna i wyjątkowa. Można jeść ją na okrągło! Pieczoną, gotowaną, smażoną a nawet na surowo. Na słodko i słono.

Przepisy na dynię wystarczą na wiele sezonów i pozwolą to warzywo wykorzystać na wiele zaskakujących sposób. Pokazują, jak niezwykła jest dynia. My już wypróbowaliśmy! Przeczytaj recenzję. 

Kopernik. Rewolucje, Wojciech Orliński

Jakich cudów trzeba było, aby Kopernik w ogóle mógł pojawić się na świecie? Dlaczego właśnie on, półsierota z Torunia, mógł, a nawet musiał zmienić nasze miejsce we Wszechświecie? Dlaczego ta wielka rewolucja nie wybuchła w Paryżu, Rzymie czy Florencji, ale na Warmii? Dlaczego w Polsce?

Mikołaj Kopernik od wieków budzi podziw i żywe emocje. Biografia astronoma to nie tylko opis ciekawej postaci i barwnych czasów, to też znak. Dzięki Wojciechowi Orlińskiemu przekonujemy się, że każdą historię można opowiedzieć na nowo i z różnych perspektyw. Czy nie właśnie to jest najciekawsze w przeróżnych relacjach i sprawia, że mity są ciągle intrygujące i pełne zagadek?

Chołod, Szczepan Twardoch

Nowa powieść Szczepana Twardocha, inspirowana polarnymi wyprawami autora. Wielka podróż przez Arktykę – ocean, łagry, miłość i przemoc.

Życie w zgodzie z naturą w surowej scenerii Arktyki to opowieść w sam raz na dzisiejsze, zabetonowane czasy. W swojej najnowszej powieści Twardoch oddaje hołd Josephowi Conradowi i Hermanowi Melville’owi. Podróż w śniegu, krajobraz tundry to sceneria dla opowieści o granicach, relacjach i konsekwencjach wyboru, niemożności odkupienia winy w świecie, w których jednostka nie jest kowalem swojego losu. W książce odnajdą się też fani literatury łagrowej.

Doktor Zosia. Uczniowie Hippokratesa. Tom 3, Ałbena Grabowska

Kiedy doktor Zofia Nibużanka dostaje propozycję pracy w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie, nie waha się ani chwili. W wojskowej placówce medycznej z otwartością wita się lekarki i traktuje je na równi z mężczyznami.

To już niestety ostatni tom trylogii Uczniowie Hippokratesa. Pozostaje cieszyć się tym, co dostaliśmy od autorki, zaparzyć herbatę, owinąć się kocem i wejść ponownie do świata historii medycyny. Tym razem Ałbena Grabowska przenosi nas do przedwojennej Warszawy. Lektura inspirująca i piękna.

Prawdziwe życie Sebastiana Knighta, Vladimir Nabokov

Pierwsza powieść Nabokova napisana po angielsku. Jedno z najznakomitszych dzieł literackich w dorobku pisarza, a zarazem najczęściej pomijane.

Gratka dla fanów Lolity to gorzkie refleksje na temat roli artysty. Elementy rodem z powieści detektywistycznej mieszają się realizmem magicznym. Czy faktycznie społeczeństwo jest tak wrogo nastawione do przejawów twórczego ducha, jak twierdzi Nabokov? Powieść jest bardzo wielowątkowa.

Wielkie wyprawy, Zbigniew Kasprzak

Tom Wielkie wyprawy zbiera różnorodne komiksy pierwotnie wydane w latach 1982–2018, czyli na przestrzeni niemal całej twórczości Kasa

Zbiór komiksów o tematyce historycznej wybitnego polskiego rysownika: od Krzysztofa Kolumba po Marylin Monroe. Gratka dla fanów komiksu, ponieważ zawiera niepublikwoane wcześniej galerie i plansze.

Pokręcone życie dżdżownicy, Noemi Vola

Oryginalna i pełna humoru książka o życiu dżdżownicy. Poznajemy jej nawyki żywieniowe i dziwaczne zachowania, podziemny dom i różne odcienie różu, które może przybrać.

Dżdżownice czy dinozaury? Co będzie Waszym ulubionym zwierzęciem po przeczytaniu książki Noemi Voli? Ogrom wiedzy o tych niepozornie wyglądających, ale intrygujących różowych glebogryzarkach jest zaskakujący.

Rodzina Obrabków i psia sprawa, Anders Sparring, Per Gustavsson

W tym tomie między innymi: gadające psy, ucieczka do ciupy, wpadka Elki, wredny policjant, przesłuchanie na komisariacie, wielofunkcyjny kostium, Bruno z Francji, psie smakołyki i drastyczne metody.

Rodzina złodziejaszków ma problem: w mieście pojawia się nowy policjant. Czy ich pies zostanie wysłany za karę na biegun północny? Początkujący czytelnicy mogą się sami o tym przekonać!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W głowie Sherlocka Holmesa: Sprawa skandalicznego biletu, czyli gratka dla fanów komiksu

Wymyślony ponad sto lat temu przez sir Arthura Conan Doyle'a Sherlock Holmes to postać kultowa. Mogliśmy go podziwiać nie tylko w doskonałej i ponadczasowej prozie, ale także w niezliczonych ekranizacjach, grach komputerowych czy komiksach. Niedawno za sprawą...

Bezdomne wampiry o zmierzchu, czyli wielowarstwowa opowieść

Tadeusz Baranowski, mistrz polskiego komiksu, powrócił! Tym razem Kultura Gniewu postanowiła wydać przygody Burpa i Szlurpa w powiększonym wydaniu. Ale to nie wszystkie niespodzianki jakie przygotowali dla czytelników Baranowski oraz wydawnictwo. Pierwsze zdania  ...

Street art Polska, czyli na murze czy na wallu?

Street art Polska Pawła Kwiatkowskiego to opowieść o dziedzinie sztuki, którą kojarzy się głównie z Banksy. Poza tym do głowy przychodzą murale reklamowe reklamowe czy “bazgroły” na ścianach, które niektórych irytują, innych fascynują. Tymczasem street art ma się w...

Najciekawsze premiery książkowe listopada, część III/III

Dzisiaj przedstawiamy ostatnią część polecanych książek wydanych w listopadzie. Last but not least - o czym przekonacie się sami!Sekretne życie zębów, Mariona Tolosa Sisteré Czy wiesz, że w Japonii, gdy dzieciom wypada ząb, jeśli jest z góry, rzucają go na dach domu,...

Najciekawsze premiery książkowe listopada, część II/III

Pora na drugą część naszego listopadowego podsumowania! Tym razem trochę książek o przyrodzie i dla dzieci, ale nie tylko!Silva rerum IV, Kristina Sabaliauskaitė Opowieść o końcu wszystkiego – stulecia, dawnego porządku, jednostki, a jednocześnie o początkach...

DCEased: Nieumarli w świecie DC wbija w fotel

Dceased: Nieumarli w świecie DC to pierwszy tom bestsellerowej serii Toma Taylora, jednego z najoryginalniejszych twórców komiksowych młodego pokolenia. Jak superbohaterowie DC Comics poradzą sobie z hordą nieumarłych? Zapraszamy do recenzji! Pierwsze zdanie   Matka...

Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika Stephena Kinga, czyli poradnik z autobiografią w tle

Nie musisz mieć aspiracji pisarskich, żeby sięgnąć po tę książkę. Nie musisz być nawet miłośnikiem twórczości Kinga. Wystarczy, że interesuje Cię zagadnienie kreatywności, jej mechanika (subiektywnie pojęta, rzecz jasna), lub po prostu zastanawiasz się: kim jest...

W imię wiecznej przyjaźni, czyli po trupach do celu

W imię wiecznej przyjaźni Nele Neuhaus to dziesiąty tom cyklu z komisarzami Pią Sanders i Oliverem von Bodensteinem w roli głównej. Do Pii dzwoni były mąż. W imieniu swojej agentki literackiej prosi o przyjazd do domu jej przyjaciółki. Jest zaniepokojona jej długim...

Najciekawsze premiery książkowe listopada, część I/III

Barwne historie to wyznacznik listopadowych zapowiedzi. Kiedy za oknami coraz szybciej ciemno, jeszcze milej sięga się po książkową przygodę. Dzisiaj prezentujemy jedną trzecią najciekawszych premier.Kobieta w walizce, Katarzyna BondaProwokacja? Bezmyślność? Czy chora...

Andy, czyli tytaniczna praca o życiu Warhola

Niderlandzki twórca komiksowy o pseudonimie Typex podjął się monumentalnego zadania: przedstawienia życia oraz twórczości jednego z najbarwniejszych artystów dwudziestego wieku, Andy’ego Warhola. Jak wypadło to ponad pięćsetstronicowe dzieło? Pierwsze zdanie   Mamciu,...
Share This