Z miłością do książek

Najciekawsze premiery książkowe października

utworzone przez | lis 4, 2022 | Najciekawsze premiery książkowe

Tegoroczna jesień obfituje w bardzo interesujące premiery. Przedstawiamy najciekawsze nowości wydawnicze z października! Zapewniamy, że dla każdego znajdzie się coś miłego. Jeśli jeszcze nie masz ich na swojej półce, to pora wybrać się do księgarni.

Magia wynalazków. O tym, jak połączyła nas stal, miedź dała głos, a krzem odmienił nasze umysły, Ainissa Ramirez

Jak dążenie do precyzyjnego działania czasomierzy poskutkowało zmianą modelu spania? Jak sieć torów kolejowych przyczyniła się do komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia?

Wynalazki zaskakują nie tylko tym, w jaki sposób są skonstruowane. Niezwykle intrygujący jest ich wpływ na ludzi i społeczeństwo. Głównym wnioskiem płynącym z lektury jest fakt, że każdy człowiek może być innowatorem.

Sztuka obsługi waginy, Andrzej Gryżewski, Jagna Kaczanowska

Wagina, wulwa, cipka, szparka, pochwa, srom, joni, kuciapka, piczka… jak ją nazywać? Właściwe pytanie brzmi: czy jesteś z niej dumna? 

Wciąż potrzebujemy książek, które oswoją nas z naszą cielesnością, która ma to do siebie, że zmienia się w czasie. Dojrzałość seksualna świadczy nie tylko o tym, że człowiek może rozpocząć swoje aktywne życie erotyczne. Wraz z nią powinna iść świadomość ciał i ich akceptacja. Sztuka obsługi waginy to książka dla kobiet i mężczyzn – zarówno młodych, jak i starszych.

Naku*wiam zen, Maria Peszek

Kiedy Maria w kryzysie życiowym i twórczym przychodzi do Jana po pomoc, ten nagle ma zawał i prawie umiera. Zanim umrze, dobrze byłoby jednak dowiedzieć się kilku rzeczy.

Ojciec i córka, bezpardonowi artyści, rozmawiają o sensie wszelakim. Nie zabraknie absurdu, bąków i religii, a także przyzwoitości i seksu. Czym zaskoczą nas Peszkowie?

Dynia od kuchni. 50 przepisów na jesień

Dynia to bezsprzecznie królowa jesieni. Majestatyczna i wyjątkowa. Można jeść ją na okrągło! Pieczoną, gotowaną, smażoną a nawet na surowo. Na słodko i słono.

Przepisy na dynię wystarczą na wiele sezonów i pozwolą to warzywo wykorzystać na wiele zaskakujących sposób. Pokazują, jak niezwykła jest dynia. My już wypróbowaliśmy! Przeczytaj recenzję. 

Kopernik. Rewolucje, Wojciech Orliński

Jakich cudów trzeba było, aby Kopernik w ogóle mógł pojawić się na świecie? Dlaczego właśnie on, półsierota z Torunia, mógł, a nawet musiał zmienić nasze miejsce we Wszechświecie? Dlaczego ta wielka rewolucja nie wybuchła w Paryżu, Rzymie czy Florencji, ale na Warmii? Dlaczego w Polsce?

Mikołaj Kopernik od wieków budzi podziw i żywe emocje. Biografia astronoma to nie tylko opis ciekawej postaci i barwnych czasów, to też znak. Dzięki Wojciechowi Orlińskiemu przekonujemy się, że każdą historię można opowiedzieć na nowo i z różnych perspektyw. Czy nie właśnie to jest najciekawsze w przeróżnych relacjach i sprawia, że mity są ciągle intrygujące i pełne zagadek?

Chołod, Szczepan Twardoch

Nowa powieść Szczepana Twardocha, inspirowana polarnymi wyprawami autora. Wielka podróż przez Arktykę – ocean, łagry, miłość i przemoc.

Życie w zgodzie z naturą w surowej scenerii Arktyki to opowieść w sam raz na dzisiejsze, zabetonowane czasy. W swojej najnowszej powieści Twardoch oddaje hołd Josephowi Conradowi i Hermanowi Melville’owi. Podróż w śniegu, krajobraz tundry to sceneria dla opowieści o granicach, relacjach i konsekwencjach wyboru, niemożności odkupienia winy w świecie, w których jednostka nie jest kowalem swojego losu. W książce odnajdą się też fani literatury łagrowej.

Doktor Zosia. Uczniowie Hippokratesa. Tom 3, Ałbena Grabowska

Kiedy doktor Zofia Nibużanka dostaje propozycję pracy w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie, nie waha się ani chwili. W wojskowej placówce medycznej z otwartością wita się lekarki i traktuje je na równi z mężczyznami.

To już niestety ostatni tom trylogii Uczniowie Hippokratesa. Pozostaje cieszyć się tym, co dostaliśmy od autorki, zaparzyć herbatę, owinąć się kocem i wejść ponownie do świata historii medycyny. Tym razem Ałbena Grabowska przenosi nas do przedwojennej Warszawy. Lektura inspirująca i piękna.

Prawdziwe życie Sebastiana Knighta, Vladimir Nabokov

Pierwsza powieść Nabokova napisana po angielsku. Jedno z najznakomitszych dzieł literackich w dorobku pisarza, a zarazem najczęściej pomijane.

Gratka dla fanów Lolity to gorzkie refleksje na temat roli artysty. Elementy rodem z powieści detektywistycznej mieszają się realizmem magicznym. Czy faktycznie społeczeństwo jest tak wrogo nastawione do przejawów twórczego ducha, jak twierdzi Nabokov? Powieść jest bardzo wielowątkowa.

Wielkie wyprawy, Zbigniew Kasprzak

Tom Wielkie wyprawy zbiera różnorodne komiksy pierwotnie wydane w latach 1982–2018, czyli na przestrzeni niemal całej twórczości Kasa

Zbiór komiksów o tematyce historycznej wybitnego polskiego rysownika: od Krzysztofa Kolumba po Marylin Monroe. Gratka dla fanów komiksu, ponieważ zawiera niepublikwoane wcześniej galerie i plansze.

Pokręcone życie dżdżownicy, Noemi Vola

Oryginalna i pełna humoru książka o życiu dżdżownicy. Poznajemy jej nawyki żywieniowe i dziwaczne zachowania, podziemny dom i różne odcienie różu, które może przybrać.

Dżdżownice czy dinozaury? Co będzie Waszym ulubionym zwierzęciem po przeczytaniu książki Noemi Voli? Ogrom wiedzy o tych niepozornie wyglądających, ale intrygujących różowych glebogryzarkach jest zaskakujący.

Rodzina Obrabków i psia sprawa, Anders Sparring, Per Gustavsson

W tym tomie między innymi: gadające psy, ucieczka do ciupy, wpadka Elki, wredny policjant, przesłuchanie na komisariacie, wielofunkcyjny kostium, Bruno z Francji, psie smakołyki i drastyczne metody.

Rodzina złodziejaszków ma problem: w mieście pojawia się nowy policjant. Czy ich pies zostanie wysłany za karę na biegun północny? Początkujący czytelnicy mogą się sami o tym przekonać!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Premierowy fragment poradnika o wychowywaniu kota

Szczęśliwe kociństwo. Jak zadbać o kota w pierwszym roku życia to kompendium wiedzy na temat opieki nad małymi kotami. Autorka dzieli się swoimi włąsnymi doświadczeniami, ale czerpie też pełnymi garściami z najnowszej wiedzy dotyczącej tych pazurzastych futrzaków....

Kroniki ze Stambułu, czyli autobiografia rysownika z antagonistycznego kraju

Kroniki ze Stambułu to opowieść autobiograficzna tureckiego rysownika. Ukazuje, jak bardzo polityka i społeczne nastroje wpływają na twórczość jednostki oraz na jej los. Jest to więc nie tylko portret artysty, ale też państwa, w którym żyje. Autor jednocześnie...

Najciekawsze premiery książkowe listopada

Listopad to zazwyczaj czas, kiedy wydawnictwa szaleją ze względu na zbliżające się święta i czytelników chęć do obdarowywania literaturą. Co zatem przygotowali ciekawego na czas przed bożonarodzeniowym szaleństwem? Z góry uprzedzam, że, jak zawsze, nie zawiedli...

1629 albo przerażająca historia rozbitków z “Dżakarty”, czyli pierwszy tom o historii jednej z najbardziej znaczących katastrof morskich w historii ludzkości

Czasem wydaje się, że życiem rządzi przypadek, a to, co sobie zaplanowaliśmy, obśmiewa los. W przypadku uczestników pierwszej wyprawy statku Batavia było inaczej: ich życie nagle znalazło się w rękach zła. Dopiero do tego doszła katastrofa.Tak naprawdę nie było to zło...

Batman – Nie tylko Biały Rycerz, czyli opus magnum Murphy’ego

Sean Murphy stworzył jedną z najbardziej fascynujących serii o Mrocznych Rycerzu. Akcja, rozgrywająca się w autorskim uniwersum, zdobyła szerokie uznanie krytyków oraz czytelników. Pierwszy tom Batman: Biały Rycerz zaliczany już jest do klasyki historii DC Comics,...

Powrót na Aldebrana, czyli konflikt na tle rasowym w kosmosie

Światy Aldebrana to jedna z najważniejszych serii komiksowej w gatunku science-fiction. Została stworzona przez brazylijskiego twórcę Luisa Eduardo de Oliveiry, który kryje się pod pseudonimem Leo i od lat zajmuje wysokie miejsce w rankingach najlepszych serii...

Zjawiskowa She-Hulk, czyli komiks do pokochania

W sierpniu 2022 roku wyszły pierwsze odcinku serialu Mecenas She-Hulk. Nie były zbyt udane. Fabularnie niedomagał, efekty specjalnie były tragiczne i tylko wybijały z immersji. Ale miał w mojej opinii jeden plus - postać She-Hulk. Sam koncept wydawał mi się nad wyraz...

Wiedźmin: Ballada o Dwóch Wilkach, czyli Geralt i Jaskier w małym mieście

Bartosz Sztybor jest jednym z tych polskich artystów, którzy robią liczącą się karierę poza granicami kraju. Scenarzysta komiksowy niedawno został nagrodzony, wraz z Krzysztofem Ostrowskim (redaktorem naczelnym NAGLE Comics), prestiżową nagrodą HUGO. Zdobyli ją jako...

Smoczy rycerz, czyli stare manuskrypty wychodzą na światło dzienne

Smoczy rycerz z pewnością zaintryguje wielbicieli legend, średniowiecza i kultury z wysp. Emanuele Arioli i Emiliano Tanzillo to autorski duet, po którym można się wiele spodziewać. A jeśli dodamy do tego opowieść arturiańską? Wydaje się, iż o rycerzach Okrągłego...

Łowcy relikwii, czyli znane motywy space opery w nowej odsłonie

Cały czas powstają bardzo ciekawe dzieła, które można zaliczyć do gatunku opery kosmicznej, nurt ten więc ma się całkiem dobrze. Warto w tym miejscu wspomnieć o trylogii Strażników Galaktyki Jamesa Gunna czy, z naszego polskiego podwórka, Iskrach Krzysztofa...
Share This