Listopad to zazwyczaj czas, kiedy wydawnictwa szaleją ze względu na zbliżające się święta i czytelników chęć do obdarowywania literaturą. Co zatem przygotowali ciekawego na czas przed bożonarodzeniowym szaleństwem? Z góry uprzedzam, że, jak zawsze, nie zawiedli naszych oczekiwań. Jest się czym zachwycić!
Iluminacje, Alan Moore
Bestseller i wybór redakcji “New York Times Book Review”
Wspaniały zbiór opowiadań – błyskotliwy i często poruszający.
Neil Gaiman
W swoim pierwszym zbiorze opowiadań, obejmującym ponad czterdzieści lat pracy, Alan Moore przedstawia serię szalenie różnych, ale równie niezapomnianych postaci, które odkrywają – a nawet niszczą i tworzą – niezbadane zakamarki egzystencji.
Konkubiny w fantastycznym domu rozkoszy i tragiczna historia miłosna. Paranormalna grupa badawcza zinfiltrowana przez jedną z nieziemskich istot, które chce zbadać. Surrealistyczna, kafkowska historia głównych graczy przemysłu komiksowego na przestrzeni ostatnich siedemdziesięciu pięciu lat. Pierwsze dni apokalipsy i specjalistka od prawa, która musi posprzątać ten bałagan. Duchy i stworzenia z innego świata, a także przygody mózgów Boltzmanna – i wiele innych.
Iluminacje to seria błyskotliwych, zaskakujących opowieści, które ujawniają pełną moc wyobraźni i magii, jak również dogłębną znajomość ludzkiej natury.
Alan Moore to czarodziej. I nie chodzi o to, że wygląda – długie, siwe włosy, równie długa, równie siwa broda – jak każdy mag w każdej opowieści fantasy, poczynając od Merlina, poprzez Gandalfa, na Dumbledorze kończąc. Nie chodzi również o jego głos, głęboki i niski, jakby wydobywał się z niezmierzonej otchłani i nawykły był wyłącznie do wygłaszania starożytnych inkantacji. Alan Moore jest czarodziejem, bo jego słowa sprawiają, że widzimy niesamowite światy, że dostrzegamy zamieszkujące je istoty; jego słowa teleportują nas poza ten padół łez, do innych miejsc i czasów; hipnotyzują, zniewalają, uzależniają.
Alan Moore to jeden z najlepszych – a może i najlepszy – scenarzystów komiksowych w historii medium. Wirtuoz, geniusz, guru, bóg – zależnie od perspektywy. „Strażnicy”, „V jak Vendetta” czy „Z piekła rodem” to fundamenty współczesnego komiksu.
Komiksy (a raczej – rynek komiksowy) złamały mu jednak serce, od jakiegoś czasu skupia się więc na prozie. Jako powieściopisarz debiutował jeszcze w 1996 roku tytułem „Voice of Fire” i wróciły do tej formy dwadzieścia lat później w monumentalnym „Jerusalem”. „Iluminacje” to zbiór opowiadań, gromadzący teksty powstające na przestrzeni czterech dekad.
Jaki jest więc Alan Moore jako prozaik? Nie różny od Alana Moore’a – scenarzysty komiksowego. Zaskakujący, oryginalny, śmiały, ciekawski, lubiący wyzwania. Wybitny.
„Iluminacje” to tour de force jednego z najbardziej utalentowanych opowiadaczy historii, jakich nosiła ziemia. To tryumf wyobraźni, ale i formy, bo Moore to świetny stylistyk, przemawiający wieloma językami, zmieniający style jak kapelusze. To również powrót opowiadania jako osobnej formy, różnej od powieści, stawiającej na zwartość, przewrotność, bardziej śmiałej i skłonnej do eksperymentów.
Niczym w kotle czarodzieja, mieszają się w „Iluminacjach” rzeczy niezwykłe, a efekt jest nie z tego świata.
Marcin Zwierzchowski
Drobny szczegół, Adania Shibli
Powieść nominowana do Międzynarodowego Bookera i National Book Award
Rok 1949, spieczona sierpniowym słońcem pustynia Negew blisko granicy z Egiptem. Izraelscy żołnierze, oczyszczający terytorium z Palestyńczyków, biorą do niewoli Beduinkę, gwałcą ją i zabijają. XXI wiek. Mieszkanka Ramallah, która natrafia w gazecie na artykuł o zbrodni sprzed lat, wyrusza do Negewu, chcąc dowiedzieć się, co dokładnie spotkało tamtą dziewczynę – prześladuje ją bowiem pewien „drobny szczegół” łączący jej życie z ówczesnymi wydarzeniami. „Drobny szczegół” to medytacja nad mechanizmami przemocy, grozą wojny i pracą pamięci, przypominająca, że historię piszą zwycięzcy, a los ofiar objęty jest milczeniem.
„W tej książce chodzi nie tyle o odkrycie prawdy czy zadośćuczynienie, ile o namysł nad powtarzającą się historią, nad przeszłością jako powracającą traumą. Według Shibli na doświadczenie okupacji składa się raczej poczucie długotrwałego osamotnienia aniżeli tragiczne momenty kryzysu”
„New York Review of Books”
„Wyrafinowana, nieoczywista powieść o empatii i potrzebie naprawienia błędów”
„The Observer”
„Gęsta, przenikliwa książka o tym, co znaczy żyć w obliczu przemocy”
„Los Angeles Review of Books”
Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn, Sylwia Zientek
Bohaterkami książki są wybitne, choć nieco zapomniane artystki. Od początku musiały torować sobie drogę w zdominowanym męskim świecie. Dziś ich upór i wytrwałość stanowią inspirację dla innych.
Wybitne i podziwiane, ale też nieodkryte i zapomniane. Artystki, bez których nie byłoby polskiej sztuki.
Kobiety są przywódczyniami krajów, architektkami, pracują naukowo, prowadzą ciężarówki i latają w kosmos. Jednak ich dzieła stanowią ledwie ułamek zbiorów najważniejszych muzeów. Tymczasem kobiety zajmują się sztuką co najmniej od antyku. Od początku było ich znacznie mniej niż artystów mężczyzn, deprecjonowano ich działalność, prawo kazało im podporządkować się ojcu czy mężowi. Ale tworzyły równolegle z mężczyznami. Przełom nastąpił pod koniec XIX wieku, gdy kobietom dano dostęp do edukacji artystycznej. Do dziś każda musi utorować sobie drogę w zdominowanym przez mężczyzn świecie. Ich upór i wytrwałość mogą być inspiracją dla innych.
Nie da się powiedzieć nic innego o tej książce jak to, że jest rewelacyjna. Sylwia Zientek przeszukuje dla nas archiwa, odwiedza muzea, analizuje, pyta. Jest bezlitosna w tropieniu faktów i czuła w ich opisywaniu. Ta książka jest jak spacer, z którego nie chce się wracać – Angelika Kuźniak.
Orient, Maciej Siembieda
Nowe, zdumiewające śledztwo Jakuba Kani zaprowadzi go do Chin – państwa wielkich pieniędzy i ambicji, wielkiej mafii i… wielkich zagadek.
W Terespolu przed kolekturą lotto omdlewa człowiek, a z jego rąk wypada kupon z sześcioma zwycięskimi liczbami. W tym samym czasie siedem tysięcy osiemset trzydzieści kilometrów dalej pewien mężczyzna opracowuje plan, który ma przynieść miliardowe zyski i zmienić układ sił w jednym z najważniejszych państw Europy.
Co w tym czasie robi były prokurator IPN-u Jakub Kania? Właśnie dostał nową pracę i misję, a ta zawiedzie go do Szanghaju i wplącze w śmiertelnie niebezpieczną intrygę, w której ważną rolę odegrają chińskie triady, polskie służby specjalne i… zbieracze złomu spod Terespola. Najważniejsza jest jednak zagadka zaginięcia gdzieś między Polską a Chinami najsłynniejszego pociągu na świecie. Warto dodać, że śladami Kani wyrusza jego dobra znajoma kapitan Teresa Barska.
Siembieda w pełnej rozmachu powieści, jak zwykle mistrzowsko łącząc fakty i fikcję, ujawnia tajemnice chińskiej mafii i jej powiązania z komunistycznym państwem, zdradza sekrety wywiadów oraz – z wyjątkowym poczuciem humoru – branży złomiarskiej. Prowadzi przy tym błyskotliwą rozprawę o hazardzie, lojalności, zemście, przeznaczeniu oraz… depresji.
W jaki sposób uwielbiany przez czytelników Jakub Kania – mężczyzna z wybaczalną nadwagą i unikalnym talentem do rozwiązywania historycznych zagadek – wybrnie z kłopotów i uniknie pułapek, które zastawiają na niego najniebezpieczniejsi ludzie na świecie? Tak jak zawsze: inteligentnie i brawurowo, a przede wszystkim w zupełnie niespodziewany dla czytelników sposób.
Strażniczka domu, Dola de Jong
Subtelna powieść o miłości dwóch kobiet w cieniu wojny.
Bea spotyka Erikę u ich wspólnej znajomej. Wkrótce we dwie wynajmują mieszkanie, starając się wiązać koniec z końcem w Amsterdamie, nad którym unosi się widmo niemieckiej inwazji. Erika, lekkomyślna młoda dziennikarka, wdaje się w namiętne, pełne przemocy romanse z innymi kobietami. Bea, powściągliwa sekretarka, ma coraz większą obsesję na punkcie przyjaciółki, jednak wstydzi się swych uczuć i stara się je wypierać. Godzi się z nimi dopiero, gdy odkrywa, że Erika jest pół-Żydówką i członkinią holenderskiego ruchu oporu, a jej życiu zagraża niebezpieczeństwo.
Strażniczka domu (1954) początkowo nie mogła się ukazać ani w Stanach, gdzie w czasach McCarthy’ego artyści byli podwójnie na cenzurowanym, ani w Holandii, gdzie uznano ją za dzieło „bezwstydne, niepublikowalne”. W ostatnich latach odkrywana jest na nowo w Holandii i doczekała się licznych przekładów na języki obce.
Dola de Jong (1911–2003) – holendersko-amerykańska pisarka żydowskiego pochodzenia. Przyszła na świat w bogatej żydowsko-niemieckiej rodzinie. Pierwsze kroki stawiała w balecie, jednak ojciec nie godził się, by kontynuowała karierę. Na początku lat 30. przeniosła się do Amsterdamu, gdzie mogła w końcu zacząć tańczyć. Aby zarobić na utrzymanie, przepisywała rękopisy, a także parała się pracą dziennikarską, m.in. na łamach popularnego dziennika „De Telegraaf. W kwietniu 1940 roku, kilka tygodni przed inwazją Niemiec, wyjechała do Maroka, a później wyemigrowała do USA, gdzie spędziła większą część życia. Jej osnuta na marokańskich doświadczeniach powieść En de akker is de wereld, która najpierw ukazała się w jej własnym przekładzie na język angielski, została uhonorowana prestiżową Nagrodą Miasta Amsterdam w 1947 roku. Po wojnie zaznajomiła czytelników w Holandii m.in. z twórczością Trumana Capote’a i Flannery O’Connor. Popularność w Stanach przyniosły jej przede wszystkim utwory dla dzieci i młodzieży, które stanową lwią część jej liczącego dwadzieścia dwie książki dorobku. Strażniczka domu uchodzi za jej najważniejsze dzieło.
Tancerka z Izu. Opowiadania, Yasunari Kawabata
Autobiograficzne opowiadanie Tancerka z Izu (1926) przyniosło młodemu Yasunariemu Kawabacie duży rozgłos. Jego bohaterem i narratorem jest uczeń wyższej klasy liceum. Podczas samotnej podróży po malowniczym półwyspie Izu spotyka młodziutką tancerkę z wędrownej grupy artystycznej. Urzeczony jej wdziękiem zakochuje się w niej, lecz pierwsze zauroczenie jest tyleż niespodziewane, co ulotne. Przejmująca i liryczna historia o pierwszej miłości, dojrzewaniu i przemijaniu dzieje się na tle pięknych, jesiennych wzgórz.
Zbiór Tancerka z Izu. Opowiadania składa się z piętnastu utworów, których bohaterkami są dziewczęta i młode kobiety u progu samodzielnego życia. Służą w górskich pensjonatach, podejmują pracę w mieście, mają nowe koleżanki, poznają mężczyzn. Planują swoją przyszłość. Książkę zamyka przedmowa noblowska Kawabaty.
Proza Yasunariego Kawabaty (1899–1972), oszczędna i elegancka, w której autor utrwalił pejzaż, kulturę i ducha swojej dawnej Japonii, spotkała się ze światowym uznaniem. W 1968 roku Kawabata, jako pierwszy Japończyk, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, a jego utwory zostały przetłumaczone na wiele języków.
Kolejną książką w serii dzieł pisarza będzie nietłumaczona dotychczas na język polski powieść Piękno i smutek.
Pytania z Księżyca, Tomasz Rożek
Czy można mówić o nauce lekko, zabawnie, ale nadal merytorycznie i rzeczowo? Okazuje się, że tak, czego najlepszym dowodem jest książka „Pytania z Księżyca”. Książka ta jest odpowiedzią na kultową już poranną audycję w Radio 357, znaną pod tym samym tytułem. Na 224 stronach autor książki – doktor Tomasz Rożek zebrał 80 pytań słuchaczy audycji, które następnie zostały podzielone na 4 części tematyczne: kosmos, przyroda, człowiek i cywilizacja. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Nauka. To Lubię, a partnerem wydania jest Radio 357.
Książka ta to zbiór 80 pytań słuchaczy audycji, które dotykają tematyki związanej z wszechświatem, człowiekiem, technologią i szeroko pojętym światem przyrody. Jak na pytania z Księżyca przystało, nie są to zwykłe, randomowe pytania o to, jak działa świat. To seria dociekliwych, zaskakujących, nietypowych pytań, których autorami bardzo często są dzieci. To czyni jeden z większych atutów tej książki – nikogo nie trzeba wszak przekonywać, że dzieci są najbardziej ciekawskimi i najbardziej wnikliwymi obserwatorami świata.
Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego niektóre szklanki, słoiki lub filiżanki pękają, gdy nalejemy do nich wrzątku? Albo skąd bierze się gęsia skórka? Pewnie nie przyszło Wam do głowy, żeby zapytać o tak oczywistą rzecz jak to, dlaczego w zasadzie woda gasi płomienie? Nie wiecie tego? Słuchacze audycji „Pytania z Księżyce” też, dlatego zapytali o to Tomasza Rożka, a on odpowiedział w swoim stylu: rzeczowo, merytorycznie z lekkim humorem i przede wszystkim zrozumiale.
Hydropolis. Walcz, tom II, Zygmunt Miłoszewski
Drugi tom podwodnego cyklu Hydropolis.
Emma, nastoletnia mieszkanka Czwartej Kolonii Hydropolis, ma jedno marzenie – pozostać niewidzialną dla wszystkich.
Musi jednak wyjść z cienia, żeby skonfrontować się z rówieśnikami, rządzącymi kolonią Starszymi, okrutnym rytuałem Czterech Śmierci, a przede wszystkim – własnymi niepewnościami i słabościami. Czy wystarczy jej sił, kiedy dojdzie do prawdziwej próby? Czy odważy się podjąć ryzyko, żeby ratować przyjaciół? I czy uda jej się – razem z bohaterami pierwszego tomu – odkryć mroczny sekret podwodnego świata?
Poezje zebrane, Anna Świrszczyńska
Wiersze wybitnej poetki, która zrewolucjonizowała polską poezję.
Debiutowała w 1936 roku. W czasie wojny pracowała jako robotnica, kelnerka, pielęgniarka i salowa w szpitalu, roznosicielka pieczywa. Po wojnie stale współpracowała z Polskim Radiem, pisała scenariusze do filmów animowanych, sztuki poetyckie i wiersze dla dzieci.
Choć wcześnie została pisarką, dopiero po sześćdziesiątce znalazła język, którym potrafiła nazwać cielesność i doświadczenie miłości oraz macierzyństwa – wyzute z romantyzmu. Była nowatorką, która dokonała przełomu w poezji polskiej. Czesław Miłosz uznał Annę Świrszczyńską za wielką odnowicielkę poetyckiej polszczyzny.
Tom zawiera wszystkie wiersze Anny Świrszczyńskiej z wydanych tomów poetyckich z lat 1938–1985, a także utwory rozproszone: libretta, słowa piosenek, dramaty poetyckie i spisane z rękopisu niewydane dotąd wiersze.
Tom Jestem baba wstrząsnął publicznością: jako pierwsza zaczęła o losie kobiety i jej uczuciach mówić głosem kobiety. Żyła pełnią życia i o pełni życia pisała: w erotykach, utworach o cierpieniu i o radości. Kolejny zbiór wierszy, Budowałam barykadę, stanowił jednoosobową rewolucję. Trzydzieści lat zabrało Świrszczyńskiej szukanie środków, by wyrazić przeżycia z czasów powstania warszawskiego. Już w czasie okupacji czuła, że język jej przedwojennej poezji nie wystarcza na opisanie rzeczywistości.
Zebrał i opracował Adam Pluszka. Posłowie Aldona Kopkiewicz.
Nowe rozkoszne. Polskie przepisy, które ekscytują, Michał Korkosz
Nowa książka jednej z najbardziej popularnych i lubianych postaci polskiej sceny kulinarnej. Michał Korkosz, lepiej znany jako Rozkoszny, autor bloga rozkoszny.pl powraca z nową porcją ekscytujących przepisów. Tym razem pokazuje jak wygląda jego współczesne polskie gotowanie. Z jednej strony mamy więc uwspółcześnione wersje klasyków, jak pierogi z pieczonym selerem i wędzonym twarogiem, z drugiej zaś propozycje są hołdem dla smaków i składników, które pojawiły się w Polsce stosunkowo niedawno, wraz z globalizacją i masową migracją.
W książce znajdą się przepisy m.in. na kopytka ze szpinakiem w umamicznym sosie na bazie grzybów, miso i sosu sojowego, doprawione makowym furikake, pampuchy – bułeczki gotowane na parze, które Rozkoszny nadziewa smażonymi boczniakami i bobem, a następnie polewa sosem na bazie bliskowschodniej tahini, młodą kapustę z glazurą z harissy, podaną na kwaśnej śmietanie z kurkumową oliwą i koprem. To gotowanie odzwierciedlające ducha naszych czasów. Jest lżej, zdrowej i szybciej, a przy tym z pełnią polskiego smaku rozumianego na nowo – globalnie. Tak ekscytującego, że nie można mu się oprzeć.
Puszka Pandory. Kobiety w mitologii greckiej, Natalie Haynes
Fascynująca, otwierająca oczy opowieść o niezwykłych kobietach w sercu klasycznych mitów greckich, od Heleny Trojańskiej po Pandorę, Amazonki i Medeę.
Opowiadacze greckich mitów – historycznie mężczyźni – odsuwali na bok postacie kobiece. Kiedy już odgrywają większą rolę, kobiety są często przedstawiane jako potworne, mściwe lub po prostu złe – jak Pandora, której ciekawość ma wywołać całe cierpienie i niegodziwość świata.
Nathalie Haynes odwraca sytuację, stawiając kobiety z greckich mitów na równi z mężczyznami. Rewolucjonizuje nasze rozumienie epickich wierszy, opowieści i sztuk, wskrzeszając je z kobiecej perspektywy i śledząc pochodzenie ich mitycznych postaci kobiecych. Niuansuje tysiącletnie mity i legendy oraz zadaje pytanie: Dlaczego tak szybko stygmatyzujemy te kobiety – i tak chętnie akceptujemy historie, które nam opowiedziano?
Zamek Śpiący, Linda Medley
Słynna amerykańska powieść graficzna w końcu po polsku!
Dawno, dawno temu pewna królewna ukłuła się wrzecionem, zasnęła na sto lat, po czym obudziła się i pojechała w swoją stronę. Zamek natomiast pozostał tam, gdzie stał, a jego zdezorientowani mieszkańcy musieli zacząć żyć na własną rękę.
Czas płynął, a gdzieś daleko, ciemną nocą inna kobieta uciekała z domu, mając ze sobą jedynie starą mapę prowadzącą w miejsce, gdzie nikt nie będzie mógł jej już skrzywdzić. Co czeka ją po drodze i czy miejsce, którego szuka naprawdę istnieje?
„Zamek Śpiący” Lindy Medley to porywająca, zanurzona w niezliczonych kontekstach szkatułkowa powieść graficzna o losach miejsca otoczonego magią, pełnego historii i tajemniczych mieszkańców. To baśń, w której nieraz odnajdziemy współczesne tropy, zaskakująco bliskie niepokoje i ponadczasową mądrość wielkich opowieści.
Jak Grinch skradł Święta, Dr. Seuss
Jak Grinch skradł Święta Dra Seussa po raz pierwszy w języku polskim, w mistrzowskim tłumaczeniu Michała Rusinka!
Dr. Seuss to już klasyka literatury dziecięcej; autor, który mistrzowsko operował purnonsensem i jak nikt inny umiał posługiwać się nim w literaturze dla najmłodszych. Znany jest polskim czytelniczkom i czytelnikom z kilku rymowanych opowiastek genialnie przełożonych przez Stanisława Barańczaka. Najsłynniejszą książką tego autora jest jednak „Jak Grinch skradł Święta”. Panie i Panowie! Oto oryginalna historia zrzędliwego stwora, który chciał nieźle nabroić. A wyszło – na dobre.
Michał Rusinek
Każdy mieszkaniec Ktosiowa
bardzo lubił czas Świąt.
A Grinch, co żył za Ktosiowem?
Ależ SKĄD!
Dzięki zabawnym rymowankom i wyjątkowej grafice poznacie historię zrzędliwego Grincha i jego szelmowskich prób ukradzenia Świąt mieszkańcom Ktosiowa!
Ewolucja, Sarah Darwin, Eva-Maria Sadowski
Wybierzcie się w fascynującą podróż od początków życia do teraźniejszości! W tajniki ewolucji wprowadzą was wybitne naukowczynie – Sarah Darwin – praprawnuczka Karola Darwina oraz Eva-Maria Sadowski.
Co to jest ewolucja? Jak ona przebiega? I dlaczego jest taka niesamowita? Odpowiedzi na te pytania na pewno was zadziwią! Będziecie zaskoczeni, gdy dowiecie się wszystkiego o doborze naturalnym. Przeczytacie także, jaką drogę przebyło życie na naszej planecie – od bakterii do pszczół, storczyków, zięb, psów, nas i was.
Operacja Sprzedawca Pierniczków, Jørn Lier Horst
Latem w budce na ulicy Plażowej sprzedawano lody, teraz – w okresie przedświątecznym – ktoś postanowił sprzedawać w niej pierniczki. Kiedy młodzi detektywi przychodzą tam ponownie na zakupy, zastają tabliczkę ZARAZ WRACAM. Coś się nie zgadza. Czy sprzedawca jeszcze wróci? Dlaczego skorzystał z budki stojącej blisko zamkniętego domu? Gdy Tiril i Oliver zauważają dziurę wyciętą w tylnej ścianie, ruszają do akcji…
Ukryte na każdej stronie zadanie to, oczywiście, zaproszenie do wspólnej zabawy dla małych Czytelników! Wystarczy być uważnym i dociekliwym, by dzięki wskazówkom ukrytym w tekście i na ilustracjach samodzielnie rozwiązać zagadki.
Kicia Kocia i święta. Świętowanie w różnych kulturach, Anita Głowińska
Kolorowanka, szkicownik i notatnik, kolejne znakomite narzędzie do zabawy dla małych fanów serii o Kici Koci autorstwa Anity Głowińskiej – tym razem o przygotowaniach do Gwiazdki. Kicia Kocia i jej braciszek Nunuś pieką pierniczki i ubierają choinkę, a także dzielą się wiedzą o zwyczajach świątecznych na całym świecie.
Ta książka jest kolejną pozycją, dzięki której mali czytelnicy mogą odkrywać przygody Kici Koci. Dziecko może książkę czytać i oglądać, ale i współtworzyć. Może dopisać zdanie od siebie lub dorysować na ilustracji, co tylko zapragnie. Tym razem wraz z rezolutną kotką poznaje zwyczaje i tradycje świąteczne.
Kupa faktów o smrodzie, czyli co i dlaczego ludziom cuchnie, trąci i zalatuje, Edward Kay
Gnijące śmieci. Śmierdzący ser. Bagienne bąki. Cuchnące stworzenia. Strasznie to wszystko obrzydliwe! Tylko czy na pewno? W smrodzie kryje się więcej tajemnic, niż się wydaje na pierwszy rzut… nosa! Tak mówi nauka! A wiedza, jak sami się przekonacie, nie zawsze pachnie różami.
Dzięki tej nieapetycznej książeczce dowiecie się rzeczy, o których inni nawet boją się myśleć!
•Co sprawia, że smród… śmierdzi?
•Skąd ludzki nos wie, kiedy zbliża się niebezpieczeństwo?
•Skąd wiadomo jak pachnie kosmos?
•Dlaczego dziewczyny mają lepszy węch od chłopców?
•Czy istnieje pigułka, dzięki której bąki pachnąjak czekolada?
•W jaki sposóbzapachy budząwspomnienia i emocje?
•Co na świecie cuchnie najbardziej?
•Kim są superniuchacze?
•Kto zasługuje na tytuł największego śmierdziucha w królestwie zwierząt?
WEŹCIE GŁĘBOKI ODDECH – PRZEZ NOS OCZYWIŚCIE – I ZACIĄGNIJCIE SIĘ ZAPASZKIEM WIEDZY O SMRODZIE. JUŻ WKRÓTCE ZOSTANIECIE PRAWDZIWYMI EKSPERTAMI OD SMRODÓW WSZELAKICH.
Edward Kay jest wielokrotnie nagradzanym autorem książek i scenarzystą programów telewizyjnych dla dzieci i dorosłych. Regularnie wskakuje pod prysznic i codziennie rano stosuje dezodorant. Mieszka w kanadyjskim mieście Toronto.
Mike Shiell jest ilustratorem, grafikiem, animatorem i twórcą filmowym. Jest również koneserem i znawcą wyrafinowanych, dojrzałych smrodków. Podobnie jak Edward mieszka w Kanadzie, w mieście Georgetown.
Zakupy w PRL. W kolejce po wszystko, Wojciech Przylipiak
Czy stojący na wystawie orzeł z kalesonów naprawdę zachęcał do kupowania? Jak można było w zimie przetrwać dwa dni w kolejce po kredens? Od kiedy w sklepach była Coca-cola? Czy naprawdę kioskarki dziurawiły prezerwatywy? Więcej kupowało się książek czy wódki? Jaki ciuch kosztował tyle, co połowa Syrenki i czym pachniało w sklepach Baltony? Gdzie kupujących witały postaci z baśni Ali Baba i czterdziestu rozbójników? Gdzie można było usłyszeć: „czeńcz many”, a gdzie: „E, cwany gapa, nie bądź pan taki specjalista z miodem w uszach, pan tu nie stał!”?
Reportaż Wojciecha Przylipiaka to barwna opowieść o zakupowej rzeczywistości okresu 1945–1989. To świat wiejskich GS-ów i przeszklonych domów handlowych, prywatny handel i państwowe molochy. Pewex, Moda Polska i towary spod lady.
Autor oddaje głos ludziom po obu stronach lady: kupującym i sprzedawcom. Nie powiela mitów o epoce wiecznego niedoboru, ale buduje z fragmentów zasłyszanych historii świat rzeczywisty, niepozbawiony oryginalności, społecznej inicjatywy, codziennej ekscytacji. To także świat ponadczasowego polskiego designu, mody, która wciąż zachwyca, fantastycznych haseł reklamowych czy neonów.
Bywa sentymentalnie, często zabawnie, nieraz przerażająco. Zawsze za to – prawdziwie.
Na uwięzi, Katarzyna Bonda
Jakub Sobieski wciąż czeka na sprawę, która przyniesie mu uznanie i pieniądze, a na co dzień przyjmuje rutynowe zlecenia. Pewnego wieczoru pod jego biurem pojawia się kobieta, która prosi go o pomoc w odnalezieniu córki. Twierdzi, że 15-letnia dziewczyna od miesięcy była prześladowana przez rówieśników i z tego powodu zniknęła. Osobiste przeżycia sprawiają, że Sobieski podchodzi do sprawy niemal obsesyjnie. Ale zmowa milczenia i fałszywe poszlaki nie ułatwiają mu zadania. Wszyscy, nawet matka zaginionej, zdają się mieć swoje tajemnice… Zebrane tropy prowadzą detektywa do jednego z podwarszawskich moteli. To tam trzy miesiące wcześniej doszło do perwersyjnego morderstwa. Komu zależało, by o tak okrutnej sprawie nikt się nie dowiedział? Co łączy zamordowanego mężczyznę z zaginioną Stefanią Chrobak? „Na uwięzi” to nie tylko trzymający w napięciu kryminał, to studium perwersji i upadku moralności, które pozostaje w pamięci na długo po zakończeniu lektury!
Psyche i Eros, Luna McNamara
Reinterpretacja znanego i lubianego mitu.
Bóg pożądania zostaje przeklęty i zakochuje się w żywiołowej młodej śmiertelniczce. Jeśli jednak spojrzy ona w jego twarz, klątwa rozdzieli ich na wieki. Napisana z rozmachem powieść przygodowa i historia miłosna w jednym
Według proroctwa królewna mykeńska Psyche poskromi potwora, którego lękają się nawet bogowie. Dziewczyna buntuje się przeciwko społecznym oczekiwaniom wobec kobiet i poświęca się nauce biegłego władania mieczem i łukiem, tak by sprostać swojemu przeznaczeniu.
Psyche rozgniewała jednak Afrodytę, więc bogini miłości wysłała boga pożądania Erosa, by ten obłożył dziewczynę okrutną klątwą. Eros jednak ani myśli wtrącać się w chaotyczny świat śmiertelników. Lecz gdy niespodzianie kaleczy się strzałą przeznaczoną dla Psyche, zostaje skazany na niegasnącą tęsknotę do kobiety, którą utraci, gdy tylko popatrzą sobie w oczy.
Uparta Psyche i zblazowany Eros, złączeni przez los, mierzą się z niewyobrażalnymi wyzwaniami. Muszą się przy tym przekonać, czy klątwa może przerodzić się w coś więcej, nim będzie za późno… rozpoczyna się bowiem wojna trojańska, a bogowie usiłują ich rozdzielić.
Umiłowana, Toni Morrison
Najsłynniejsze dzieło noblistki Toni Morrison w nowym tłumaczeniu Kai Gucio. Nagrodzona Pulitzerem powieść arcydzieło, która zmieniła amerykańską literaturę.
Osiemnaście lat temu Sethe udało się uciec i od tego czasu nie jest już niewolnicą. Mieszka w Ohio wraz z córką Denver oraz teściową. Nie czuje się jednak wolna. Wciąż dręczą ją wspomnienia z poprzedniego życia, a jej dom nawiedza duch utraconego dziecka. To bezimienna córka Sethe, na której grobie wyryto tylko jedno słowo: Umiłowana.
Toni Morrison w mistrzowski sposób utrwaliła w literaturze niewyobrażalne doświadczenie niewolnictwa, które odebrało życie milionom istnień. A jednocześnie z czułością oraz nadzieją pokazuje, że zrozumienie i wybaczenie to jedyne sposoby, aby historia się nie powtórzyła.
Ucieczka, Carl Frode Tiller
ODWAŻNA OPOWIEŚĆ O RELACJACH, KTÓRE JEDNOCZEŚNIE NAS NISZCZĄ I BUDUJĄ.
Elisabet i Sakarias właśnie wyszli z cmentarza. To ich pierwsze święta bez syna. Kiedy Johannes żył, wszystko wyglądało inaczej. Teraz mieszkają osobno i od dawna nie mają wspólnych planów.
Niespodziewanie jednak spędzają razem wieczór. Sakarias udaje, że nie widzi pustych kieliszków w mieszkaniu Elisabet, a ona gra na pianinie, próbując podtrzymać świąteczną atmosferę. Trudno wypełnić pustkę pomiędzy ludźmi, którzy kiedyś byli sobie bliscy. I choć przy dźwiękach znajomych melodii powracają wspomnienia oraz poczucie obecności ukochanego dziecka, to czy małżonkowie są gotowi rozliczyć się z przeszłością?
Złe kobiety, María Hesse
Nowa książka Maríi Hesse, autorki bestsellerowych biografii Fridy Kahlo, Marylin Monroe i Davida Bowiego.
Przenikliwa, miejscami ironiczna historia kobiet, które uosabiały zło.
Od czasu pojawienia się pierwszych mitów królowały opowieści snute z męskiego punktu widzenia, w których określano precyzyjnie, jaka powinna być kobieta: czysta, posłuszna, pełna miłości. Temu ideałowi przeciwstawiano świat „złych” kobiet – mściwych gorgon, okrutnych matron, nieostrożnych Pandor i Ew, które obciążano winą za marny człowieczy los.
W niezwykle osobistej wersji tych historii María Hesse przygląda się postaciom złośliwych wiedźm, złych matek, femme fatale, pełnych pasji „wariatek”. Od pani Bovary do Sarah Connor, od Joanny Szalonej do Yoko Ono, od Heleny Trojańskiej do Moniki Lewinsky – autorka nawołuje do znalezienia nowych wzorów do naśladowania i stworzenia świeżych interpretacji historii, aby kobiety mogły po prostu być kobietami.
Dzięki wyjątkowym, niepowtarzalnym ilustracjom, nowa książka Hesse, inteligentnie i z ironią, przywraca życie „złym kobietom” […] które wcale nie były złe, lecz odważne i silne, i wyprzedzały swoją epokę – zasługują na to, by Maria Hesse opowiedziała (i narysowała) ich historię.
Alberto Hernando, „Esquire”
Lawinia, Ursula K. Le Guin
Ostatnia powieść królowej fantastyki!
Lawinia, księżniczka Lacjum, bardzo chciałaby żyć w spokoju. Jej marzenia przekreśla jednak wielka polityka i starania matki, Amaty, by zaręczyć dziewczynę z przystojnym, ambitnym Turnusem. Na drodze do małżeństwa staje przepowiednia: Lawinia ma poślubić cudzoziemca, który przyczyni się do rozpoczęcia okrutnej wojny, a następnie w niej zginie. Tymczasem do Italii przypływają uciekinierzy z opanowanej wojną Troi, a wraz z nimi tajemniczy Eneasz…
Zainspirowana „Eneidą” opowieść to jedna z najbardziej wyjątkowych historii w dorobku Ursuli K. Le Guin. Zrodziła się z refleksji nad postacią Lawinii, współzałożycielki przyszłego imperium, która u Wergiliusza nie wypowiedziała nawet słowa. Autorka „Ziemiomorza” po latach oddaje sprawiedliwość legendarnej kobiecie, opisując jej pełne namiętności i okrucieństwa losy w mistrzowski, pełen lirycznego piękna sposób.
Wojna o Picassa. Jak sztuka nowoczesna trafiła do Ameryki, Hugh Eakin
W styczniu 1939 roku Pablo Picasso był sławny w Europie, w Stanach Zjednoczonych jednak jego sztukę odrzucano. Rok później Amerykanie w całym kraju głośno domagali się jego dzieł na wystawach. Jak kontrowersyjny lider paryskiej awangardy wdarł się do serca amerykańskiej kultury?
Po odpowiedź trzeba sięgnąć do czasów wcześniejszych, kiedy irlandzko-amerykański odszczepieniec, prawnik John Quinn, postanowił stworzyć największą na świecie kolekcję Picassa. Jego marzenie o muzeum, w którym mogłaby się pomieścić, ziściło się dopiero za sprawą wizjonera kultury Alfreda H. Barra Jr., który w wieku dwudziestu siedmiu lat został dyrektorem nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Plany Barra i Quinna mogły jednak zostać pogrzebane – przez ogólną wrogość, kryzys, paryskie intrygi i samego Picassa. Trzeba było aż kampanii Hitlera skierowanych przeciwko Żydom i sztuce współczesnej oraz pełnego napięć sojuszu Barra z Paulem Rosenbergiem, prześladowanym marszandem artysty, aby wywieźć z Europy najważniejsze jego dzieła. Zorganizowana w cieniu wojny przełomowa wystawa „Picasso – czterdzieści lat twórczości” wprowadziła go do Ameryki, zdefiniowała MoMA w takim kształcie, jaki znamy, i przeniosła centrum świata sztuki z Paryża do Nowego Jorku.
Wojna o Picassa to po raz pierwszy opowiedziana historia o tym, jak jedna wystawa, przygotowywana przez dziesięć lat, bezpowrotnie odmieniła amerykański gust, a tym samym ocaliła dziesiątki dzieł sztuki XX wieku o nieprzemijającym znaczeniu przed nazistami. Zręcznie łącząc nowe podejście do badań naukowych z żywą narracją, Hugh Eakin ukazuje, jak dwóch mężczyzn z obsesją na punkcie Picassa wprowadziło świat sztuki na nowe tory.
Pokolenia. Prawdziwe różnice między pokoleniami X, Y, Z, baby boomersami i cichym pokoleniem oraz co one oznaczają dla przyszłości zachodniego świata, Jean M. Twenge
We współczesnym świecie żyją przedstawiciele sześciu pokoleń:
-cichego pokolenia, urodzeni w latach 1925–1945,
-baby boomersów, urodzeni w latach 1946–1964,
-pokolenia X, urodzeni w latach 1965–1979,
-milenialsów (pokolenia Y), urodzeni a latach 1980–1994,
-pokolenia Z, urodzeni w latach 1995–2012,
-oraz jeszcze nienazwanych kohort, urodzonych po roku 2012.
Mają oni bardzo różne doświadczenia życiowe, a co za tym idzie – można przypuszczać, że ich przekonania i zachowania również są zupełnie odmienne. Na czym jednak polegają te różnice, jakie są ich przyczyny i jak głęboko sięgają?
Jean Twenge, profesorka psychologii i „najwybitniejsza ekspertka w dziedzinie zmian pokoleniowych” (jak ją nazwała Lisa Wade, autorka książki American Hookup), czerpie ze skarbnicy wieloletnich badań i baz danych, aby odpowiedzieć na ważne pytania: czy rzeczywiście definiują nas ważne zdarzenia historyczne, takie jak Wielki Kryzys w wypadku cichego pokolenia czy ataki z 11 września 2001 roku w wypadku milenialsów? A może – jak twierdzi Twenge – tym, co różnicuje pokolenia, jest szybki postęp techniczny?
Twenge z właściwą sobie wnikliwością docieka, czego pragną od reszty życia przedstawiciele cichego pokolenia i baby boomersi; w jaki sposób pokolenie X mierzy się z wyzwaniami wieku średniego; jakimi ideałami kierują się milenialsi jako rodzice i pracownicy; oraz jak pandemia COVID-19 zmieniła członków pokolenia Z. To tylko niektóre z fascynujących tematów poruszonych w tej książce.
Zaskakujące, zajmujące i pouczające, Pokolenia na zawsze zmienią sposób, w jaki patrzysz na swoich rodziców, rówieśników, współpracowników i dzieci, bez względu na to, z którym pokoleniem się utożsamiasz.
Pokolenia. Prawdziwe różnice między pokoleniami X, Y, Z, baby boomersami i cichym pokoleniem oraz co one oznaczają dla przyszłości zachodniego świata, Jean M. Twenge
We współczesnym świecie żyją przedstawiciele sześciu pokoleń:
-cichego pokolenia, urodzeni w latach 1925–1945,
-baby boomersów, urodzeni w latach 1946–1964,
-pokolenia X, urodzeni w latach 1965–1979,
-milenialsów (pokolenia Y), urodzeni a latach 1980–1994,
-pokolenia Z, urodzeni w latach 1995–2012,
-oraz jeszcze nienazwanych kohort, urodzonych po roku 2012.
Mają oni bardzo różne doświadczenia życiowe, a co za tym idzie – można przypuszczać, że ich przekonania i zachowania również są zupełnie odmienne. Na czym jednak polegają te różnice, jakie są ich przyczyny i jak głęboko sięgają?
Jean Twenge, profesorka psychologii i „najwybitniejsza ekspertka w dziedzinie zmian pokoleniowych” (jak ją nazwała Lisa Wade, autorka książki American Hookup), czerpie ze skarbnicy wieloletnich badań i baz danych, aby odpowiedzieć na ważne pytania: czy rzeczywiście definiują nas ważne zdarzenia historyczne, takie jak Wielki Kryzys w wypadku cichego pokolenia czy ataki z 11 września 2001 roku w wypadku milenialsów? A może – jak twierdzi Twenge – tym, co różnicuje pokolenia, jest szybki postęp techniczny?
Twenge z właściwą sobie wnikliwością docieka, czego pragną od reszty życia przedstawiciele cichego pokolenia i baby boomersi; w jaki sposób pokolenie X mierzy się z wyzwaniami wieku średniego; jakimi ideałami kierują się milenialsi jako rodzice i pracownicy; oraz jak pandemia COVID-19 zmieniła członków pokolenia Z. To tylko niektóre z fascynujących tematów poruszonych w tej książce.
Zaskakujące, zajmujące i pouczające, Pokolenia na zawsze zmienią sposób, w jaki patrzysz na swoich rodziców, rówieśników, współpracowników i dzieci, bez względu na to, z którym pokoleniem się utożsamiasz.
Pełnia, Stanislas Moussé
RIP, tom 4: Albert. Modlitwa o bratnią duszę, Julien Monier, . Gaet’s
Poznajcie Alberta, nowego dzieciaka w grupie. Ma obsesję na punkcie dziewcząt, a raczej jednej konkretnej dziewczyny, i przedstawi swoją brudną codzienność zakochanego psychopaty. Ale jak daleko się posunie, aby zaspokoić mroczną fantazję?
Trochę thriller, trochę historia obyczajowa – nowa francuska seria komiksowa, reklamowana jako połączenie Millenium i Sześć stóp pod ziemią.
Mistrzowie opowieści. Skandynawska zima
Co dzieje się, gdy cały świat niknie w ciemnościach, przykryty grubą warstwą śniegu?
Zima pod piórem skandynawskich pisarzy ma swój niepowtarzalny klimat.
W miejscach, gdzie przez pół roku panuje noc polarna, a czas biegnie tylko na zegarach, zawieszają się prawa rzeczywistości: sen nazbyt często miesza się z jawą, a codzienność znajduje się w pół kroku od legend i baśni. Nieomal słychać sunące po śniegu sanie Królowej Śniegu, a wisząca nad głowami zorza polarna tylko potęguje nastrój nierzeczywistości.
Zawarte w zbiorze opowiadania to ponad półtora wieku refleksji na temat ludzkiej psychiki i zmagań człowieka z zimą i siłami przyrody. To opowieści o tym, jak wygląda noc polarna oczami tubylców, historie walki z żywiołem i własnymi słabościami oraz poszukiwanie szczęścia w codzienności, gdy pękają lody między ludźmi.
W zbiorze znalazły się utwory autorów uznanych za klasyków oraz dotąd nietłumaczonych na język polski nowych głosów skandynawskiej małej prozy. Łączy ich świeże, nieoczywiste spojrzenie na świat i umiejętność dostrzegania ukrytego piękna w drobnostkach codziennego dnia. Przypominają nam, że nawet najciemniejsze dni kiedyś ustąpią, by zrobić miejsce wiośnie i nowemu początkowi.
Idealna lektura dla miłośników Skandynawii i tych, którzy mimo zimy wokół noszą wiosnę w sercu.
Święta w Valleby. Niespodziewane prezenty, Martin Widmark, Helena Willis
W recepcji hotelu w Valleby pracuje najbardziej ponury mieszkaniec miasteczka, Rune Andersson. Jedyne, co go interesuje, to zbieranie znaczków. Takie przynajmniej sprawia wrażenie… Tydzień przed Wigilią Lasse i Maja odkrywają przypadkiem pewną tajemnicę z dzieciństwa Runego. Czy uda im się sprawić, że Rune po raz pierwszy od lat spędzi rodzinne święta?
Wyjaśnij wraz z Lassem i Mają tajemnicę Runego! Odczytaj zaszyfrowane wiadomości, wypatrz szczegóły, poszperaj na strychu, posegreguj znaczki, posklejaj fotografie, powkręcaj lampki choinkowe i pomóż Runemu cieszyć się świętami jak nigdy!
W trakcie CZYTANIA rozwiązuj ZADANIA!
Książki z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai były wielokrotnie wybierane książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci. W Polsce również zyskały dużą popularność i od kilku lat nie schodzą z list bestsellerów.
Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.
Książki świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać – duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych lub kolorowych ilustracji, trzymająca w napięciu akcja, a wszystko w formacie prawdziwej powieści. Co wcale nie znaczy, że po książki o Lassem i Mai nie sięgają także wprawni czytelnicy!
Święta w Wielkim Lesie, Ulf Stark, Eva Eriksson
Leśna opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Bożego Narodzenia!
Gburek, skrzat domowy zamieszkujący opuszczoną zagrodę, zapala pierwszą świecę w świeczniku adwentowym. Gdy następnego dnia wychodzi przed dom, wiatr zrywa mu z głowy czapkę. Gburek kopie ze złości furtkę, a wtedy odpada z niej tablica zawieszona przez ludzi wiele lat temu. Tablicę również porywa wiatr i niedługo potem znajdują ją mieszkające w Wielkim Lesie zwierzęta. Wrony rozszyfrowują tajemniczy napis na tablicy i orzekają, że już niedługo w lesie zjawi się gość. Rozpoczynają się gorączkowe przygotowania…
Ciężar skóry, Małgorzata Rejmer
Ciało, trauma, magia. Codzienna groza życia i marzenia o wolności. Autorka głośnych reportaży o Bałkanach powraca do prozy.
Polska, Albania, Kosowo. Graniczne sytuacje zamknięte w dziesięciu zmysłowych opowieściach – o wyobcowaniu i szukaniu bliskości, o przemocy i codziennych klęskach. O tym, jak słabi mogą poczuć się silni, a odrzuceni – znaleźć miłość.
Ciężar skóry to mroczne baśnie dla dorosłych, które zbaczają z torów realizmu i pozwalają spojrzeć na współczesnego człowieka z nowej, często zaskakującej perspektywy. Wytrącają ze strefy komfortu i zmuszają do zastanowienia się nad kwestiami, których w rutynie codziennego życia wolimy nie dostrzegać.
Żonglując stylami, Rejmer kreśli panoramę współczesnych niepokojów, frustracji i pragnień.
Łabędzie, Jacek Dehnel
Zaskakująca i porywająca książka Jacka Dehnela.
Brazylijscy dyplomaci przemycający tony złota, luksus bijący po oczach w peerelowskiej szarzyźnie, wielki proces i wieloletnie wyroki więzienia. Reportaż, saga rodzinna i historia niezwykłego serwisu.
W Łabędziach Jacek Dehnel rozsadza wszelkie gatunkowe ograniczenia i szufladki. Jego nowe dzieło, składające się z dwóch uzupełniających się części, można czytać jako rasowy reportaż true crime, historię rodziny, powieść sensacyjną albo esej o pamięci – prywatnej, publicznej i wreszcie sekretnej, ukrytej w aktach IPN-u.
Peerelowska prasa opisywała ich w latach 70. jako „gang złotogłowych” – zuchwałą szajkę, która przemycała złoto, dolary i dzieła sztuki. Zachodnie samochody, biżuteria, futra, noce upływające na hazardzie i skrytki pełne złotych sztabek rozpalały wyobraźnię obywateli Polski Ludowej. Do dziś tę uproszczoną i propagandową wersję można znaleźć w popularnych artykułach i książkach typu „wielkie afery PRL-u”. Tak się jednak składa, że skazany w pokazowym procesie Witold Mętlewicz był krewnym pisarza, który teraz postanowił dokładniej przyjrzeć się tej historii.
Dehnel odtwarza dzieje zamożnego warszawskiego rodu Mętlewiczów, a jednocześnie odkrywa liczne sekrety i konfrontuje się z przemilczeniami i lukami. Przed naszymi oczami przewija się cała plejada barwnych postaci, babek i dziadków, ciotek i wujków, a każdy z nich odgrywa tu istotną rolę. Tak powstaje potężna rodzinna saga, rozpisana na ponad sto lat, od czasów przedwojennych do współczesności – a także szeroka i zaskakująca nieraz panorama społeczeństwa Polski Ludowej.
Łabędzie to wreszcie opowieść o samym pisarzu, wyjątkowa w polskiej literaturze autofikcja. Dehnel w wielu miejscach odważnie odsłania samego siebie, tworzy swoisty dziennik pisania, w którym jest miejsce na prawdę i zmyślenia, na fakty i prowokację. Ale też na pasjonującą opowieść o najsłynniejszym serwisie w dziejach porcelany – miśnieńskich „Łabędziach”, stworzonych na polecenie hrabiego von Brühla.
Tomy I i II Łabędzi mieszczą się w jednym woluminie.
Śmierć na Wenecji, Maryla Szymiczkowa, Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński
Bestsellerowa, wydawana także za granicą seria retrokryminałów.
Tonący Szczupaczyńskiej się chwyta
Ulewny lipiec 1903 roku. W Rzymie kona papież, a Kraków nawiedza wielka woda – Wisła występuje z brzegów i zatapia miasto. Rzeczywistość się zmienia, lecz nie dla samozwańczej detektywki Zofii Szczupaczyńskiej, która musi rozwiązać kryminalną zagadkę. Ofiary są dwie: jedna znaleziona w rzece, druga w wannie.
Profesorowa Szczupaczyńska rzuca się w wir śledztwa i próbuje wyłowić prawdę ze świadków, którzy nabrali wody w usta. Na trop naprowadza ją list denata wysłany przez niego przed śmiercią.
Czy ulice zmienione w rzeki powstrzymają nieustępliwą śledczą, a dowody rozmytych zbrodni wypłyną na światło dzienne? I czy w końcu szacowny mąż profesorowej odkryje, w czym tak naprawdę jego żona czuje się jak ryba w wodzie?
Autorkę Marylę Szymiczkową, wdowę po prenumeratorze „Przekroju” i królową pischingera, powołało do życia małżeństwo pisarzy: Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. Ten niezwykły duet łączy wielki talent literacki i niezrównaną wiedzę o życiu co-dziennym Krakowa końca XIX i początku XX wieku. Gwarantuje pasjonującą podróż w czasie z detektywką, która wie, że tajemnice same się nie rozwiążą.
Opisy pochodzą od wydawców.
0 komentarzy